Karna (Mahabharata)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Karnos žūtis

Karna (skr. कर्ण: = IAST: Karṇaḥ) – vienas iš „Mahabharatos“ veikėjų, didvyris, princo Durjodhanos geriausias draugas.

Karna buvo pirmasis Kuntės vaikas, susilauktas nuo dievo Sūrjos, dar prieš ištekant už Pandaus. Norėdama atsisakyti nepageidaujamo vaiko, ji paleido lopšį su juo pasroviui. Vaiką rado ir išaugino vežiko šeima. Karna susibičiuliavo su Kauravų vyriausiuoju sūnumi Durjodhana, kuris nekreipė dėmesio į žemą Karnos kilmę. Tuo tarpu Pandavai iš jo dažnai tyčiodavosi, nes nežinojo, kad tai esąs jų brolis. Karna taip pat patyrė patyčias ir iš Draupadės – jis įveikė nuotakos iškovojimo užduotį, bet princesė atsisakė tekėti už vežiko sūnaus ir vėliau atiteko Ardžunai. Valdant Durjodhanai, Karna buvo paskirtas Angos karaliumi, daug prisidėjo užkariaujant žemes.

Sūrja Karnai buvo dovanojęs nenugalimumą suteikiančius šarvus ir auksarus, bet juos atėmė brahmanu apsimetęs Indra, kuris taip norėjo padėti sūnui Ardžunai. Indra, sužavėtas Karnos nuolankumo, jam dovanojo savo mirtiną žaibą, kurį Karną galėjo panaudoti tik kartą.

Nors buvo galingiausias Kauravų karys, Karna iš pradžių nedalyvavo Kurukšetros mūšyje, nes to nenorėjo Bhišma (žinojęs apie pandavišką jo kilmę). Tik 11-ą dieną, žuvus Bhišmai, Karna stojo į mūšį, o po Dronos žūties tapo karvedžiu. Krišnos sumanymu, prieš Karną stojo rakšasa Ghatotkača. Jam nugalėti, Karna turėjo paaukoti Indros suteiktą ginklą. Paskutinėmis mūšio dienomis stojo įnirtinga kova tarp Karnos ir Ardžunos. Karna buvo nugalėtas klasta – jo vežikas Šalja tyčia įklampino vežimą į smėlį, o kol Karna bandė vežimą ištraukti, jį beginklį nukovė Ardžuna.

Tik po mūšio Pandavai iš Kuntės sužinojo, kad kovėsi prieš savo brolį.