Kaltropas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Viduramžių Europos kaltropas
Kaltropas, kurį Antrojo pasaulinio karo metais naudojo JAV spectarnybos. Tuščiaviduriai spygliai, kurio kanalai atsiveria centre, efektyviai išleidžia orą iš padangų.
Įvairių tipų kaltropai ir metaliniai padai, kuriuos galima užsegti apačioje kaip kovos priemonę, iš Codex Löffelholz, Niurnbergas, 1505 m.

Kaltropas (taip pat žinomas kaip ežys arba varnos pėda) – įtaisas su keturiais spygliais, nukreiptais į išorę tetraedro viršūnių kryptimi. Numestas kaltropas nukrenta taip, kad vienas spyglys styro viršun ir užlipus įsminga į padą. Senovėje buvo kovos su raiteliais, kovos drambliais, kupranugarių kavalerija ir pėstininkais priemonė, kuri žaloja jų kojas. Paslapčiomis kaltropais nubarstytas plotas būdavo jiems sunkiai praeinamas. Šiais laikais kaltropus naudoja kaip priemonę automobilių padangoms pradurti. Japonijoje kaltropus vadina makibishi.

Kvintas Kurcijus (Quintus Curtius) rašė, kad geležinius kaltropus naudojo 331 m. pr. m. e. Gaugamelų mūšyje. Romėnai kaltropą vadino tribulus.

Romėnų rašytojas Vegecijus (Vegetius) knygoje „De Re Militari“ rašė:

Ginkluoti Antiocho ir Mitridato kovos vežimai pradžioje gąsdino romėnus, bet vėliau jie ėmė nesunkiai su jais susidoroti. <…> Jei vienas iš arklių būna nukautas ar sužeistas, kovos vežimas papuola į priešo rankas. Romėnų kareiviai kovos vežimus neutralizuodavo tokiu būdu: prieš kautynes lauką pribarstydavo kaltropų, ir visu greičiu lekiantys kovos vežimų arkliai ant jų užlipdavo ir griūdavo. Kaltropas yra įtaisas iš keturių spyglių ar smaigalių, taip išdėstytų, kad kaltropas, kaip jį bemestum, guli ant trijų, o ketvirtas styro į viršų.[1]

Benokberno mūšyje (Battle of Bannockburn) 1314 m. škotai kaltropus sėkmingai panaudojo prieš anglus. Dramondų (Drummond) klanas išbarstė kaltropų iš suvirintų vinių, ir šie sustabdė anglų kavaleriją, tuo išgelbėdami škotų pėstininkus. Žuvo daugiau kaip 4000 anglų karių, ir karalius Eduardas II turėjo trauktis.

Kaltropus primena ir kai kurių augalų vaisiai ar žiedynai:


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Renatus, Flavius Vegetius (390). „ARMED CHARIOTS AND ELEPHANTS“. The Military Institutions of the Romans Book III: Dispositions for Action. Suarchyvuotas originalas 2005-12-24. Nuoroda tikrinta 2007-10-29.