Pereiti prie turinio

Jurgis Stabinis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Jurgis Stabinis (1907 m. balandžio 14 d. – 1959 m. gegužės 31 d.) – Lietuvos geografas, pedagogas. Buriavimo ir kt. vandens sporto propaguotojas, lietuviškos stenografijos pradininkas.

Ilgus metus gyveno Latvijoje, aktyvus Lietuvių bendruomenės narys. 1933–1935 m. kartu su Stasiu Burlevičiumi redagavo Rygos laikraštį „Lietuvis“. Pasirinko geografo kelią, Antrojo pasaulinio karo metais lietuviškai išleido Suomijos žemėlapį.

Nuo 1944 m. rudens Vilniaus Pedagoginiame institute skaitė Bendrosios fizinės geografijos ir Dėstymo metodikos kursus. 19451952 m. buvo skiriamas Geografijos katedros vedėju, kartu buvo ir Geografijos fakulteto dekanu (1946–1952 m.). Paruošė geografijos vadovėlį mokiniams, jį, jau po autoriaus mirties suredagavęs ir papildęs, išleido Antanas Ivanauskas. Šis vadovėlis ilgą laiką buvo vertintas kaip pavyzdinis, išėjo keli jo leidimai. 1946 m. įsidarbino ir Vilniaus universitete, dėstė latvių kalbą bei mokė vertėjavimo meno.

Nuo 1946 m. Institute vadovavo stenografijos kursams, šia raštvedyboje pritaikoma disciplina susidomėjo dar gyvendamas Rygoje (1929 m. kartu su stenografu Teodoru Ruoze latvišką Janio Ruozės sukurtą sistemą pritaikė lietuvių kalbai). Nuo 1955 m. stenografijos kursą skaitė ir būsimiems žurnalistams Vilniaus universitete.

Žinomas buriuotojas ir jachtos kapitonas, buriavimo sporto aukščiausios kategorijos teisėjas. Parašė buriavimo vadovėlį, paruošė šios sporto šakos teisėjavimo metodiką. Vienas pirmųjų Vilniaus jachtklubo narių.

Mėgo grožinę literatūrą. Iš rusų kalbos išvertė I.Jefremovo fantastinį kūrinį „Žvaigždžių laivai“ ir iš latvių – G. Cyrulio, A. Imermanio romaną „Butas be numerio“.

Atminimo įamžinimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1963 m. Vilniaus vandenyse rengiama Buriavimo regata J. Stabinio taurei laimėti.

  • Jono Rožės stenografija, 1 d., Lietuvių pantogramos / (kartu su T.Rože) – Ryga: autoriaus leidimas, 1929
  • Turisto vadovas / (kartu su L. Mulevičiumi, A. Ramanausku, S. Stančiku, J. Šimkumi) – Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1959
  • Buriavimas – Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1961
  • Nerimi: maršrutas Nr. 2 / (kartu su A. Ramanausku) – Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1961.
  • Stenografija vidurinėms mokykloms / (kartu su J.Jackūniene) – Kaunas: Valstybinė pedagoginės literatūros leidykla, 1962
  • Geografija Litovskoj SSR dlja 8. klassa / (kartu su A.Ivanausku) – Kaunas: Šviesa, 1965
  • Lietuvos TSR geografija VIII klasei / (kartu su A.Ivanausku) – Kaunas: Šviesa, 1966 (Pakartotini leidimai 1967 m. ir 1970 m.)
  • Geografia Litewskiej SRR dla klasy VII–VIII / (kartu su A.Ivanausku) – Kaunas: Šviesa, 1971