Jukio Mišima

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Jukio Mišima, 1956 m.
Mišima sako savo paskutinę kalbą kariams, 1970 m.

Jukio Mišima (jap. 三島 由紀夫, tikrasis vardas – Kimitake Hirakoa, jap. 平岡 公威, 1925 m. sausio 14 d. – 1970 m. lapkričio 25 d.) – vienas ryškiausių XX a. Japonijos rašytojų ir dramaturgų, išgarsėjęs tiek savo nihilistiniais kūriniais, tiek ritualine savižudybesepuku – ir jos aplinkybėmis.

1970 metų lapkričio 25 dieną Mišima, jau būdamas garsus Japonijos rašytojas, kartu su keturiais savo Skydo Draugijos nariais kažkokiu pretekstu apsilankė pas Ičigajos regiono karinės stovyklos komendantą. Čia pririšo jį prie kėdės ir užsibarikadavo kambaryje. Tada rašytojas išėjo į balkoną ir pasakė apačioje susirinkusiems kariams iš anksto paruoštą kalbą, turėjusią įkvėpti juos ankstesnės, imperialistinės Japonijos atkūrimui, iš esmės – revoliucijai. Tačiau Mišima buvo nušvilptas, galiausiai per triukšmą jo visai nebesigirdėjo. Tuomet jis grįžo atgal į kambarį, kur įvykdė sepuku persirėždamas pilvą tanto peiliu. Ritualo dalis – galvos nukirtimas – buvo patikėta Skydo Draugijos nariui Masakatsu Moritai, tačiau šiam neužteko ryžto ar drąsos, ir po kelių bandymu jis perdavė kataną Hiroyasu Kogai. Tuomet Morita taip pat pasidarė sepuku, jam irgi asistavo Koga.

Šį įvykį Jukio Mišima pradėjo ruošti bent prieš metus, tačiau niekas išskyrus jo Skydo Draugijos narius apie tokius planus nenutuokė.

Iš viso autorius buvo parašęs 40 romanų, 18 dramų, 20 trumpų istorijų knygų ir bent 20 esė bei vieną libretą.