Katana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Katana

Katana yra vienašmenis japoniškas kalavijas. Dažnai Vakaruose šiu terminu apibendrintai vadina visus japoniškus kalavijus, tačiau japonai pripažįsta tik siaurąją termino reikšmę. pavyzdžiui: katana dažnai painiojama su učigatana, japonišku kalaviju, sukurtu ir paplitusiu Muromači laikotarpiu. Iš esmės šie du kalavijai beveik niekuo nesiskiria.

Katana išsiskiria savo ypatinga išvaizda: lenktas, lieknas, vienašmenis kardas su ilga rankena, kurią galima suimti dviem rankomis bei apskrita arba kvadratinė rankenos garda (cuba). Katana yra feodalinės Japonijos samurajų ginklas, puikiai žinomas dėl savo aštrumo ir kirtimo galimybės.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Siaurąja prasme, japonų kalboje, žodis „katana” yra skirtas apibūdinti bet kokiam vienašmeniui, nebūtinai japoniškam, kardui, turinčiam bet kokią kilmę.

Terminas katana buvo naudojamas apibūdinti vienaašmeniui kardui.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Katana atsirado Muromači laikotarpiu (1392-1573), besikeičiant mūšio sąlygoms. Mūšio metu reikėdavo greitos karių reakcijos, todėl katana buvo laikoma makštyse atvirkščiai - ašmenimis į viršų, kad ištraukiant kardą būtų galima iš karto suduoti smūgį. Iki VIII amžiaus kardai makštyse būdavo laikomi ašmenimis į apačią.

Katanos geležtės ilgis keitėsi bėgant laikui: 14-15 amžių sandūroje jis svyravo nuo 70 iki 73 cm ilgio, XVI amžiaus pradžioje geležtės vidutinis ilgis siekė tik 60 cm, bet XVI amžiaus pabaigoje jis vėl siekė apytiksliai 73 cm.

Katana dažnai buvo nešiojama kartu su vakizašiu, labai panašiu, tik trumpesniu kardu. Katana taip pat galėjo būti nešiojama ir su tantu, peilį primenančiu kardu. Katanos ir vakizašio pora vadinama Daishō. Tai simbolizavo samurajaus socialines galias ir asmeninę garbę.

Gamyba ir konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Autentiški japoniški kardai gaminami iš specialaus japoniško plieno, vadinamo Tamahagane.

Commons-logo.svg

Vikiteka