Juan de Flandes

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Chuanas de Flandesas (isp. Juan de Flandes, apie 1450 (?) – 1519 m.) – Nyderlandų renesanso tapytojas, kūręs Ispanijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chuanas de Flandesas anksčiausiai paminėtas 1496 m. Ispanijoje. Nieko nežinoma apie jo ankstesnius gyvenimo metus. Jo vardas reiškia „Jonas iš Flandrijos“, kas nurodo, kad jis atvyko iš Flandrijos. Jo kūryboje žymūs Briugės dailės mokyklos bruožai, tapytojų Hugo van der Guso ir Justo iš Gento įtaka. Jis apsistojo Burgose, kur susitiko Mikelį Zitovą, tapytoją iš Flandrijos, dirbusį karalienei Izabelei I. Pirmasis Chuano darbas buvo Šv. Jono Krikštytojo altorinis paveikslas vietos kartuziečių vienuolynui, už kurį jam mokėta 1496−1499 m. laikotarpiu. 1498 m. jis paminėtas Izabelės I dvaro tapytoju, kuriuo tikriausiai išbuvo iki 1504 m. karalienės mirties. Karalienei Izabelei I Chuanas sukūrė Izabelės Katalikės poliptiką pagal Kristaus ir Marijos gyvenimus, kuris 1505 m. inventoriuje paminėtas buvęs iš 47 panelių, iš kurių 27 išliko. Jo darbai paprastai buvo mažų matmenų, tikslaus vaizdavimo ir bendrai atitiko ankstyvosios Nyderlandų tapybos bruožus.

1505−1508 m. Chuanas de Flandesas buvo Salamankoje, kur nutapė altorinį paveikslą universiteto koplyčiai ir Šv. Mykolo altorių senosios katedros kluatrui. 1509−1518 m. jis dirbo Palensijoje ties vietos katedros altorinės tapybos praplėtimu vyskupui Chuanui Rodrigesui de Fonsekai užsakius nutapyti 11 scenų. Be religinės kūrybos, jis yra palikęs portretų. Nežinoma, kada Chuanas mirė. 1519 m. gruodžio 13 d. datuotame įraše jo žmona paminėta našle.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]