Jonas Petrošius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Jonas Petrošius
Prelatas
Gimė 1921 m. gruodžio 19 d.
Reistrai, Žvingių parap.
Mirė 2009 m. rugsėjo 8 d. (87 metai)
Paryžius, Prancūzija
Veikla Lietuvos dvasininkas ir žurnalistas.
Žymūs apdovanojimai

Jonas Petrošius (1921 m. gruodžio 19 d. Reistruose, Žvingių parap., Šilalės valsčiuje – 2009 m. rugsėjo 8 d. Paryžiuje, Prancūzijoje) – Romos katalikų kunigas, prelatas (nuo 1987 m.), žurnalistas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jonas Petrošius mokėsi Gorainių pradinėje mokykloje ir Švėkšnos bei Tauragės gimnazijose, pastarąją baigęs vienerius metus mokytojavo Pajūralio pradžios mokykloje. 1942 m. įstojo į Telšių kunigų seminariją, kurioje baigęs du kursus ir pradėjęs 3-jį 1944 metų spalio mėnesio gale artinantis frontui ir antrajai sovietinei okupacijai, kartu su kitais kunigais ir klierikais pasitraukė į Vokietiją.

Studijavo Eichštėto, Tiubingeno ir Strasbūro kunigų seminarijose. Į pastarąją jis buvo priimtas 1948 metais, joje baigęs studijas ir kunigiškąją formaciją, Strasbūro vyskupo Weberio 1951 m. gegužės 16 d. buvo įšventintas kunigu ir paskirtas Mulhauso apylinkės prieglaudos kapelionu. 1955 m. lapkričio 8 d. Paryžiaus arkivyskupas kardinolas Keltin pakvietė į Paryžių ir buvo paskirtas lietuvių katalikų Prancūzijoje ir Belgijoje misijos vadovu. Šias pareigas vykdė iki savo išėjimo į pensiją 2002 metais.

1955 m. atvykęs į Prancūziją J. Petrošius tapo Prancūzijos lietuvių bendruomenės pirmininku. Jis aktyviai plėtojo šios organizacijos veiklą, nuo 1966 m. du dešimtmečius redagavo biuletenį „Prancūzijos lietuvių žinios“".

1958 metais minint šv. Kazimiero 500 metų gimimo sukaktį kun. J. Petrošius garsiajame Paryžiaus Katalikų institute (pranc. l‘Institut Catholique a Paris) suorganizavo Lietuvos šventojo minėjimą, kurį globos Paryžiaus arkivyskupas kardinolas P. Feltin, pirmininkavo buvęs Prancūzijos ministras Robertas Šumanas (R. Schuman). Paskaitą skaitė vysk. J. Rupp. Ta proga 1958 m. kovo 16 d. katalikų žurnalas „La Croix“ išspausdino pokalbį su kun. J. Petrošiumi apie šv. Kazimierą, kuris iki mūsų dienų prancūzų katalikams lieka svarbiausiu žinių šaltiniu apie šį mūsų šventąjį.

1987 m. sausio 5 d. Lietuvos krikšto 600 metų jubiliejaus metais popiežius Jonas Paulius II kun. Jonui Petrošiui suteikė popiežiaus garbės prelato vardą.

Kunigas Jonas Petrošius mirė rugsėjo 8 d. Paryžiuje. Jo palaikai buvo pargabenti į Lietuvą ir pašarvoti Žvingių bažnyčioje. Prelatas palaidotas 2009 m. rugsėjo 17 d. Bikavėnų kaimo kapinėse šalia savo tėvų.

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2017 m. lapkričio 19 d. Paryžiaus Šv. Augustino bažnyčioje atidengta memorialinė lenta (skulptorius Gediminas Šibonis.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]