Iskeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Iskaras)
Jump to navigation Jump to search
Iskeras
Iskero upė teka tarpekliu
Iskero upė teka tarpekliu
Ilgis 368 km
Baseino plotas 8646 km²
Vidutinis debitas 54 m³/s
Ištakos Rilos kalnai
Žiotys Dunojus
Šalys Bulgarijos vėliava Bulgarija
Commons-logo.svg Vikiteka IskerasVikiteka

Iskeras (bulg. Искър) − upė vakarų Bulgarijoje, dešinysis Dunojaus intakas.

Iskaras susidaro iš trijų upių: Juodojo Iskero (bulg. Черни Искър), Baltojo Iskero (bulg. Бели Искър) ir Kairiojo Iskero (bulg. Леви Искър), prasidedančių Rilos kalnuose. Teka į šiaurę per Sofijos įdubą, Sofijos miesto rytinį pakraštį, Stara Planiną, iš ten pasuka į rytus, toliau – šiaurės rytus; žemupys teka Dunojaus žemupio lyguma. Įteka į Dunojų prie sienos su Rumunija, netoli Korabijos miesto. Iskeras yra vienintelė upė, kuri prasideda pietvakarių Bulgarijoje ir tekėdama per Stara Planinos kalnus, įteka į Dunojų.

Iskeras prateka per šešias Bulgarijos sritis: Perniko sritį, Sofijos miestą, Sofijos sritį, Vracos sritį, Lovečo sritį ir Pleveno sritį.

Vidutinis debitas 54 m³/s, didžiausias 800 m³/s. Balkanų kalnuose Iskeras teka giliu tarpekliu (ilgis apie 65 km), kertančiu karstinę sritį; tarpeklio šlaituose daug karstinių urvų (Tamsusis urvas, Prochodna Dupka). Iskero slėniu eina Sofijos–Mezdros geležinkelis ir plentas. Aukštupyje – 3 hidroelektrinės, Iskero tvenkinys (tiekia vandenį Sofijai).[1] Vanduo naudojamas pasėlių drėkinimui.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Isker. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VIII (Imhof-Junusas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. Москва: Советская энциклопедия, 1983, 174 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]