Henry Salt

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Henry Salt
Henry Salt by John James Halls.jpg
Henris Soltas
Gimė: 1780 m. birželio 14 d.
Mirė: 1827 m. spalio 30 d. (47 metai)
Veikla: anglų dailininkas, keliautojas, diplomatas ir egiptologas
Commons-logo.svg Vikiteka: Henry SaltVikiteka

Henris Soltas (angl. Henry Salt; 1780 m. birželio 14 d. – 1827 m. spalio 30 d.) – anglų dailininkas, keliautojas, diplomatas ir egiptologas.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Soltas buvo fiziko sūnus, gimęs Ličfilde. Jis mokėsi portretų tapybos pirmiausia Ličfilde, o po to Londone pas Žozefą Faringtoną ir Džoną Hopnerį. 1802 m. buvo paskirtas sekretoriumi ir braižytoju pas Džordžą Aneslį, Valencijos Vikontą. Jie pradėjo keliauti rytų kryptimi, aplankė Indiją. 1806 m. sugrįžo į Angliją. Jo paveikslai buvo naudojami iliustruoti Vikonto knygai „Kelionės ir kelionė į Indiją“, kuri buvo išleista 1809 m.

1809 m. Soltas grįžo į Etiopiją valstybinei misijai ištirti prekyba ir diplomatinius santykius su kariuomenės vadu Ras Volde Selasiu. Taip pat aplankė Abisiniją ir keliavo po jos gilumą, kelionė tęsėsi nuo 1809 iki 1810 m. turint Britanijos vyriausybės suteiktas teises. Kelionių metu piešė ir surinko vaizdus, padarytus Šv. Elenos saloje, Indijoje, Ceilone, Abisinijoje ir Egipte. Vėliau grįžo atgal į Angliją, tačiau nenutraukė draugystės su Etiopijos karo vadu Sabagadžiu.

1815 m. Soltas buvo paskirtas Britanijos generaliniu konsulu Kaire. Savo buvimo Egipte metu jis sukaupė kolekciją egiptietiškų artefaktų, faraono Ramzio II galvą iš Ramezėjaus, kurią atgabeno Giovanni Battista Belzoni, galva buvo padovanota Britanijos muziejui. Luvro muziejui, Paryžiuje, buvo padovanotas Ramzio III sarkofagas. Soltas taip pat finansavo kasinėjimus Tėbuose ir Abu Simbele, Gizoje bei prie sfinkso. Jean-François Champollion pareiškė jam pagyrimus egiptiečių hieroglifų dešifravime.

Soltas taip pat surinko trečiąją kolekciją, kurią sudarė 1083 daiktai. Ji buvo parduota aukcione, daugiausiai Britų muziejui 1835 m., aštuoneri metai po jo mirties netoli Aleksandrijos 1827 m.

Populiarioje kultūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Soltas buvo portretizuotas Robert Portal 2005 m. BBC dokumentinėje dramoje „Egypt“.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]