Giovanni Battista Belzoni

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Giovanni Battista Belzoni
Džiovani Batista Belzoni
Gimė 1778 m. lapkričio 15 d.
Mirė 1823 m. gruodžio 3 d. (45 metai)
Veikla italų kilmės keliautojas ir Egipto tyrinėtojas
Vikiteka Giovanni Battista Belzoni

Džiovanis Batista Belzonis (it. Giovanni Battista Belzoni 1778 lapkričio 15 d. – 1823 gruodžio 3 d.) – italų kilmės keliautojas ir Egipto tyrinėtojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Belzoni gimė Padujoje. Jo tėvas buvo kirpėjas, kuris užaugino keturiolika vaikų. Jo šeima buvo kilusi iš Romos. Belzoni nuo 16 metų amžiaus pradėjo dirbti. Studijavo hidrauliką. Kai 1798 m. prancūzai užėmė Romą, Belzoni išvyko iš šio miesto ir pakeitė savo karjerą. 1800 m. jis persikėlė į Nyderlandus.

1803 m. apsigyveno Anglijoje, kur, pasak legendos, sėdėjo kalėjime. Išėjęs iš kalėjimo susituokė su angle Sara Bane (kuri, sakoma, buvusi labai kilni moteris) ir prisijungė prie keliaujančio cirko. Ten jis pasižymi kaip stipriausias žmogus, rodantis neįtikėtinos jėgos reikalaujančius triukus, dėl to gavo pravardę Samsonas. Kartais jis rodydavo savo triukus Londono gatvėse ar mugių metu. 1812 m. jis išvyko iš Anglijos ir ėmė keliauti po Europą, aplankė Portugaliją, Ispaniją, Siciliją, Maltą.

Prieš susipažindamas su kitais tyrinėtojais ir egiptologais kaip Bernardino Drovetti ir Burkhardtu, Belzoni daug keliavo po Europą, kol Muchamedo Ali buvo pakviestas į Egiptą kaip hidraulikos specialistas. Tačiau pritrūkęs pinigų susidomėjo Ramezėjuje esančiu faraono Ramzio II statulos biustu, šią statulos dalį anglai norėjo nuvežti į Londoną. Belzoni, tikėdamasis gauti pinigų, susipažino su britų diplomatu H. Soltu ir prižadėjo jam atvežti šį biustą į Londoną. Už tai gavo avansu pinigų, skirtų jam gabenti bei įsigyti senienas, kurias tik ras. Šio didžio darbo rezultatus bei visą veiklą Belzoni aprašė savo knygoje ,,Kelionėje į Egiptą ir Nubiją.“

Ramzio II kolosas eksponuojamas Britų muziejuje, Londone.

Kelionės metu Belzoni aplankė Karnaką, Luksorą, Filę, Edfu, Abu Simbelą, Elefantiną. Karalių slėnyje atrado Sečio I kapą, kurio freskų kopijas demonstravo Europoje. Belzoni 1818 m. kovo 2 d. taip pat buvo pirmasis, kuris atidarė Chefreno piramidę ir net pateko į laidojimo kambarį, tai žymi įrašas virš angos. Viską, ką rado kasinėdamas, išsivežė į Angliją. Šie radiniai ir pirmosios kolekcijos buvo veiksniai, leidę europiečiams geriau tyrinėti Egipto kultūrą. Muziejai įgijo ne tik antikines senienas iš Graikijos ar Romos, bet ir Egipto bei juodosios Afrikos. Belzoni visur, kur tik lankėsi, paliko savo antspaudus norėdamas būti nepamirštas. Dažniausiai aptinkama ant sienų ar statulų išraižyta jo pavardė. 1817 m. Belzoni grįžo į Angliją.

1823 m. jis prašė suteikti jam leidimą keliauti į Timbuktu. Nesulaukęs teigiamo atsakymo, tada nusprendė pasiekti Benino karalystę, tačiau Gvato kaime susirgo dizenterija ir mirė. Pagal kitą legendą, sakoma, kad jis buvo apiplėštas ir nužudytas.

Populiarioje kultūroje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Belzoni buvo portretizuotas Matthew Kelly 2005 m. BBC dokumentinėje dramoje Egypt.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]