Giovanni Battista Belzoni

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Giovanni Battista Belzoni
Belzoni1.jpg
Džiovani Batista Belzoni
Gimė: 1778 m. lapkričio 15 d.
Mirė: 1823 m. gruodžio 3 d. (45 metai)
Veikla: italų kilmės keliautojas ir Egipto tyrinėtojas
Commons-logo.svg Vikiteka: Giovanni Battista BelzoniVikiteka

Džiovanis Batista Belzonis (it. Giovanni Battista Belzoni 1778 lapkričio 15 d. – 1823 gruodžio 3 d.) – italų kilmės keliautojas ir Egipto tyrinėtojas.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Belzonis gimė Paduojoje. Jo tėvas buvo kirpėjas, kuris užaugino keturiolika vaikų. Jo šeima buvo kilusi iš Romos. Belzoni suėjus 16 metų pradėjo dirbti. Studijavo hidrauliką. Kai 1798 m. prancūzai užėmė Romą, Belzoni išvyko iš šio miesto ir pakeitė savo karjerą. 1800 m. jis persikėlė į Nyderlandus.

1803 m. apsigyveno Anglijoje, kur, pasak legendos, sėdėjo kalėjime. Išėjęs iš kalėjimo, susituokė su angle Sara Bane (kuri sakoma buvusi labai kilni moteris) ir prisijungė prie keliaujančio cirko. Ten jis pasižymi kaip stipriausias žmogus rodantis neįtikėtinos jėgos reikalaujančius triukus, dėl to gauna pravarde Samsonas. Kartais jis rodydavo savo triukus Londono gatvėse ar mugių metu. 1812 m. jis išvyko iš Anglijos ir ėmė keliauti po Europą, aplankė Portugaliją, Ispaniją, Siciliją, Maltą.

Prieš susipažindamas su kitais tyrinėtojais ir egiptologais kaip Bernardino Drovetti ir Burkhardtu, Belzoni daug keliavo po Europą, kol Muchamedo Alijaus buvo pakviestas į Egiptą kaip hidraulikos specialistas. Tačiau pritrūkęs pinigų susidomėjo Ramezėjuje esančiu faraono Ramzio II statulos biustu, šią statulos dalį anglai norėjo nuvežti į Londoną. Visgi Belzonis tikėdamasis gauti pinigų susipažino su britų diplomatu Soltu ir prižadėjo jam atvežti šį biustą į Londoną, už tai gavo avansu pinigų, skirtų jam gabenti bei įsigyti senienas, kurias tik ras. Šio didžio darbo rezultatus bei visą veiklą Belzoni aprašė savo knygoje ,,Kelionėje į Egiptą ir Nubiją.“

Ramzio II kolosas eksponuojamas Britų muziejuje, Londone.

Aplankė Karnaką, Luksorą, Filę, Edfu, Abu Simbelį, Elefantiną. Karalių Slėnyje atrado Sečio I kapą, kurio freskų kopijas demonstravo Europoje. Belzoni 1818 m. kovo 2 d. taip pat buvo pirmasis, kuris atidarė Chefreno piramidę ir net pateko į laidojimo kambarį, tai žymi įrašas virš angos. Viską ką rado kasinėdamas išsivežė į Angliją. Šie radiniai ir pirmosios kolekcijos buvo veiksniai, leidę europiečiams geriau tyrinėti Egipto kultūrą, muziejai įgijo ne tik antikines senienas iš Graikijos ar Romos, bet ir Egipto bei juodosios Afrikos. Belzoni visur kur tik lankėsi paliko savo antspaudus norėdamas būti nepamirštas. Dažniausiai aptinkama ant sienų ar statulų išraižyta jo pavardė. 1817 m. Belzoni grįžo į Angliją.

1823 m. jis prašė suteikti jam leidimą keliauti į Timbuktu, nesulaukęs teigiamo atsakymo, tada nusprendžia pasiekti Benino karalystę, tačiau Gvato kaime susirgo dizenterija ir mirė. Pagal kitą legendą sakoma, kad jis buvo nužudytas ir apiplėštas.

Populiarioje kultūroje[taisyti | redaguoti kodą]

Belzoni buvo portretizuotas Matthew Kelly 2005 m. BBC dokumentinėje dramoje Egypt.

Nuoroda[taisyti | redaguoti kodą]