Hanami

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Hanami prie Kamo upės, netoli Kioto.

Hanami (jap. 花見, pažodžiui „žiedų žiūrėjimas“) yra Japonijoje paplitusi gėrėjimosi sakurų (japoniškų vyšnių) žiedais tradicija.[1] Šie medžiai Japonijoje žydi apie 10 dienų, anksčiausiai pietinėse Okinavos salose (vasario mėnesį) ir vėliausiai šiauriniame Hokaide (balandį). Didžiuosiuose miestuose (Kiote, Tokijuje, Osakoje) hanami švenčiama kovo pabaigoje, balandžio pradžioje.

Hanami istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiksli Hanami data nėra žinoma, tačiau Kodžikyje rašoma, kad Hanami festivalis jau buvo švenčiamas Naros periodu. Manoma, kad Naros periode Hanami buvo įtakotas Tangų dinastijos papročiu stebėti ir mėgauti gėlėmis. Prasidėjus Heiano periodui sakuros susilaukdavo vis daugiau dėmesio kai imperatoriai bei rūmų gyventojai pradėjo steigti šventes po žydinčių sakurų medžiais. Vėliau, ši šventė perėjo iki samurajų,o nuo jų, prie žemesnių klasių atstovų.Tad ši šventė greitai išpopuliarėjo tarp visų Japonijos luomų. Heiano imperatoius Saga, tęsė šią tradiciją ir steigdavo festivalius imperiniuose rūmuose. Taip pat, išleisti poezijos rinkiniai „Kokinšu“- „naujos ir senos japoniškos poezijos“ 905 m.,turėjo daugiau poezijų apie sakuras negu pirmajame leidime „Manjošu“-„Tūkstančių Lapų rinkinys“, kuris buvo išleistas Naros laikotarpio pabaigoje, turėdamas daugiau poemų apie slyvų medžius. Kokinšu pradėjo sakurų kulturą Japonijoje.


 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.

Hanami prasmė

Per visą Japonijos istorija Hanami vienintelė išliko beveik nepakitusi kultūrinė šventė. Tai paaiškinima, nes japonai ir sakuros turi prasmingą tarpusavio ryšį.Japonams, sakuros simbolizuoja besikeičiantį gyvenimo ciklą. Sakoma, kad japonams dalyvaujant Hanami šventėje jų pasamonė primena apie protėvius

Pirmasis Hanami[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal “Kodžiki” rašytiniais duomenimis, pirmasis užfiksuotas Hanami įvyko valdant Heiano Imperatoriui Sagai(786-842 m.). Saga surengė festivalį Šinseno šventykloje 812 m. Festivalis 831 m. buvo perkeltas į imperatoriaus rūmus, ir ten, festivalis tapo reguliara programa, kurią vykdė pats imperatorius.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hanami žodis pirmą kartą paminėtas klasikinėje IX a. sakmėje apie princą Gendži, kaip analogiškas terminas vyšnių žydėjimo stebėjimui.

Edo periodas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Edo periode, Japonai gyveno taikoje ir ramybėje apie 2 amžius. Tai leido žmonės, kurie gyveno Ede, kurti ir brandinti savąją kultūrą. Tokugava Jošimunė(1684-1751 m.), 8-tas šogūnas, paprastiems žmonėms pasodino daugybę sakurų medžių bei sukūrė vietas, skirtas Hanamiui. Šis poelgis leido plėstis Hanami tarp visuomenės.

Meidži periodas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sakuros, kurios yra pasodintos Japonijoje, nebėra tos pačios, kurias pasodino Tokugava Jošimunė. Iki Edo periodo pabaigos, žmonės gerėjosi įvairiais sakurų variantais, įskaitant ir šiuos: Jamazakura, Edohiganzakura ir Kanhizakura. Tačiau, kai ankstyvojoje Meidži periode buvo dirbtinai sukurtas sakuros tipas Someijošino, jis greitai išpopuliarėjo dėl jo gražių, sodrios rožinės spalvos žiedų. Šiandieną šio tipo sakuros sudaro apie 70-80% visų sakuros medžių.


Sakurų variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiandieną Japonijoje yra apie 600 skirtingų sakurų variantų, kurie sutekia nepakartojąmą vaizdą Hanami šventėse. Kiekvieno medžio žiedų forma, splavos, ir žydėjimo periodai skiriasi. Pateikiami keli sakurų variantai:

Kavazuzakura(河津桜,Kawazuzakura)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yokohamahizakura

Žiedai ypatingi tuo, kad jieyra dideli ir rožiniai. Pilnai išsiskleidę jie suteikia nepakrtojimą vaizdą. Medžio gimimo vieta yra Kavazu miestas, esantis Izu pusiasaly.

Jamazakura(kalnų vyšnia)(山桜,Yamazakura)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šio medžio mažylio piršto dydžio žiedai yra baltos splavos ir jie pradeda žydėti ankstyvą balandį. Taip pat šis medis turi didžiulius raudonus pumpurus, kurie pradeda žydėti tuo pačiu metu. Vienas Yamazakuros medis stovi Kogondžio šventykloje, Akiruno mieste, Tokijuje. Šiam medžiui yra apie 400 metų ir jis taip pat yra vienas iš 3 didžiausių medžių Tokijuje. Laikomas Tokijaus naturaliu paminklu.

Edohiganzakura(江戸緋寒桜,Edohiganzakura)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turi ganėtinai mažus šviesiai rožinės spalvos žiedus. Vienas edohiganzakura medis yra pavadintas „Usuzumi-zakura“ ir esantis Usuzumi parke, Gifu prefektūroje. „Usuzumi-zakara“ išvertus iš japonų kalbos reiškia „šviesiai pilki vyšnių žiedai“, nes žiedams nukritus jie pakeičią spalvą. Šis vyšnių medis yra vienas iš 3-jų didžiausių vyšnių medžių Japonijoje. Teigiama, kad šiam medžiui yra virš 1500 m.

Kanhizakura[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis vyšnių medis yra Nago miesto simbolis. Jį taip pat galima aptikti Taivane,Kinijoje ir Vietname. Turi tamsiai rožinius žiedus ir Dėl šių formos, jie gavo mokslinį vardą „campalunata”- varpo forma.

Someijošino(染井吉野,Someiyoshino)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2007 Sakura of Fukushima-e 007

Labiausiai paplitęs sakuros tipas Japonijoje. Sakuros žiedai yra balti, bet turi sunkiai pastebimą rožinį atspalvį. Atėjus žydėjimo metui, žiedai įgauna labai sodrų baltumą, dėl to kad šie žiedai išsiskleidžia tik tada, kai visos gėlės jau būną pražydusios.

Someijošino sodinimo būdas – “Tsugiki"

Visi japoniški sakurų parkai naudoją šį būdą. Visi parkę esantys someiyošino turi tą patį DNR, dėl kurio žiedai pradeda žydėti ir kristi tuo pačiu metu. Tokia sakurų sinchronizacija suteikia stulbinantį peisažą, ir tai yra viena iš priežasčių kodėl omeiyošino dominuoja.

Hanami šiandieną[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinis Hanami švenčiamas gėrintis žydinčiomis sakuromis, po jomis valgant pietus ar vakarienę kartu su šeimos nariais, draugais, bendradarbiais. Hanami gali būti švenčiamas tiek dienos metu, tiek ir naktį (jap. 夜桜, yozakura). Siekiant palengvinti hanami planavimą, apie tai, kuriuo metu tam tikrame regione žydės sakuros, skelbiama per orų prognozę.

Populiariausios vietos Hanami šventei[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Shinjuku Gyoen

Šindžiku Gyoen parkas(環境省)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniau, ši vieta buvo privatus sodas, bet galiausiai tapo atviras visuomenei. Sodas priklausė feodalų šeimai,kurie sodą pastatė Edo laikotarpiu. Dalis žemės buvo perdaryta į agrikultūrai skirtą plotą ir vėliau valdytas kaip imperinis turtas Meidži Restauracijos metais. 1906 m. sodas buvo atidarytas „Šindžiuku imperinio botanikos sodo“ vardu. Po Antrojo pasaulinio karo pavadinimas pakeistas į Šindžiuku Gyoen parką. Parke įrengta 3 skirtingi sodų styliai: Japoniškas tradicinis(su arbatos nameliu), Prancūziškas ir Angliškas. Sodas turi apie 20 000 medžių, kur 1500 iš jų yra sakuros. Parke yra ypatingų rūšių medžių kaip tulpių medžiai,Himalajų kedro medžiai ar platanas. Ši vieta populiari dėl daugybę esančių sakurų variantų, 3-jų stylių suderinamumo ir parko suteiktos ramybės nuo Tokijaus gatvių.


Ueno parkas(上野公園, Ueno koen)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miya River Sakura

Ueno istorija prasideda Edo laikotarpiu, kur dalis parko žemės oficialiai priklausė didžiausiai ir turitingiausiai Kaneidži šventyklai. Per Bošino karą šventykla buvo visiškai sunaikinta. Po mūšio, tos žėmės pertvarkytos į pirmąjį, dar Japonijoje neregėto , Vakarietiško stiliaus parką. Visuomenei atidarytas 1873 m. Prie įėjimo stovi Saigo Takamorio statula. Parke yra apie 1000 sakurų, kurių dauguma sudaro liniją pagrindinėje parko takelyje. Parke yra įsikūrusios svarbios kultūrinės institucijos: Ueno zoologijos sodas- pirmasis sodas Japonijoje, Tokijaus menų muziejus,Nacionalinis Vakarų meno muziejus, Tokijaus kultūros salė ir Tokijaus nacionalinis muziejus. Balandžio mėnesį, prasidedant Hanami, šis parkas tampa labiausiai perpildytu visoje Japonijoje.

Jošino kalnas(吉野山, Yoshinoyama)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalnas tapęs UNESCO kultūros paveldu, esantis Naros prefektūroje, pritraukia daugybę Hanami vakrėlių. Kalnas buvo žinomiausia vieta Hanami šventei daugybę šimtmečių. Sakoma, kad pirmieji medžiai pasodinti prieš daugiau nei 1300 metų, o šiandieną šį kalną supa apie 30 000 sakurų. Labiausiai paplitusios- Jamazakuros. Jošinas yra padalintas į keturias dalis: 1.Šimo Senbon (žemiausi 1000 medžių). 2.Naka Senbon(vidurinieji 1000 medžių), 3.Kami Senbon( aukštesnieji ) ir 4.Oku Senbon(vidiniai ) kurie yra klano viršūnėje. Žydėjimo metas tarp keturių dalių skirtingas keliomis dienomis dėl kalno aukščio: pradedant Šima ir baigiant Oku. Per Hanami šventę tai suteikią nepakartojąmą įspudį.

Čidorigafučis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maruyama Koen hanami

Čidorigafučis yra griovys randamas šiaurės vakaruose nuo Edo pilies. Čidorigafuči yra istorinė vietovė, pastatyta ansktyvajame Edo laikotarpyje. Čidorigafučyje yra nedidelės kapinės skirtos neatpažintiems žuvusiems kariams Antrojo pasaulinio karo metu bei civiliams, mirusiems po atominės bombos sprogimo Hirošimoje ir Nagasakyje. Netoli kapinių yra Čidorigafuči pėsčiūjų takas, kur nuo velyvojo kovo iki ansktyvojo balandžio 700 metrų takas tampa uždengtas sakuromis. Naktį, šios sakuros visada apšviestos Hanami metu.Čidorigafučio griovyje galima išsinuomuoti valtį, norint pažiūrėti sakuras nuo vandens. Gražų įspūdi padaro vandenyje nukritusios sakuros. Kasmet parką aplanko milijonai žmonių.

Koišikava Korakuen(小石川後楽園, Koishikawa Korakuen)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis sodas yra vienas iš seniausių Tokijuje bei vienas iš geriausių Japonijoje. Sukurtas ankstyvajame Edo laikotarpyje, priklausė kaip rezidencija Tokugavos atšakos Mito šeimai. Sodas gavo vardą Korakuen po to, kai buvo parašyta poema valdovui kad jis mėgautusi gyvenimu tik po to, kai atneš savo žmonėms laimę. Koišikava yra rajonas kur yra sodas. Sodo architektūra padaryta taip, kad sujungti tradicinius japoniškus ir kiniškus peisažus. Sodas išlieka gražus visus metus, ypač lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kai klevai meta savo lapus ir nudažo sodą oranžinėmis bei raudonomis spalvomis. Hanamai mylėtojams sodas taip pat patrauklus kai juos prie iėjimo pasitinka žydinčios sakuros.

Hanami ne tik Japonijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Washington C D.C. Tidal Basin cherry trees

Japonija 1912 m. įteikė apie 3000 sakurų Jungtinėms Amerikos Valstijoms kaip dovaną bręstančiai tarpusavio draugystei. Šios sakuros buvo pasodintos Vašingtone. Vėliau, dar 3800 sakurų, gautos 1965 m. JAV mieste Makone,Džordžija, kasmet vyksta „Tarptautinis sakurų festivalis“. Nors sakuros yra kilusios Japonijoje, tačiau Makonas garsėja tuo, kad jame yra pasodinta apie 275 000 sakurų, ir dėl to žinomas kaip „Pasaulio sakurų sostinė“. Bruklino, Niujorke, botanikos sode, gegužės mėnesiais vyksta „Metinis sakurų festivalis“ kuris yra švenčiamas nuo 1980 m. Panašios šventės vyksta ir kitose šiaurės Amerikos valstijose. Hanami taip pat vyksta ir keletuose europos šalyse,pavyzdžiui, Suomijoje. Suomijos žmonės susirenka į Roihuvuorio rajoną, esantį Helsinkyje. Vietos japonai ir japoniškos kompanijos dovanojo 200 sakurų medžių, kurios yra pasodintos Roihuvuorio parke.

Įdomybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 Feather writing.png  Šis straipsnis ar jo dalis yra tik faktų sąrašas.
Jūs galite padėti Vikipedijai, perrašydami į nuoseklų, rišlų tekstą.

8 įdomūs faktai apie sakuras

1 .Nukritusios sakuros

Pagal japonus nukritusios sakuros yra gražesnės nei žydinčios. Nors sakuros gyvuoja apie 2 savaitės, tačiau jos pilnai žydi vos kelias dienas. Japonai suprantą krintančių sakurų dalį kaip mono no aware- neišverčiamas žodis, kuris suprantamas kaip estetinė idėja apie empatija daiktams.

2. Hanami šventėje, sakuros nėra dėmesio centre

Kiekvienas patyręs Hanami dalyvis pasakytų, kad sakuros žiedai nėra jų dėmesys. Japonai turi posakį: „Hana yori dango“(花より男子)- saldainiai vietoje gėlių, arba kitas vertimas- praktiškumas vietoje estetikos. Tai nuorodą į tai, kad japonai dėmesį skyria maistui,alkoholiniams gėrimamas, bendravimui, ir kitiems praktiškiems dalykams nei stebėjimui į sakuras.

3. Sakura nėra nacionalinė gėlė

Sakura nors ir yra viena iš mylimiausių japonų gėlių, tačiau, visų nuostabai ,ji nėra nacionalinė gėlė.Ištikrųjų Japonija neturi nacionalinės gėlės.

4. Žydėjimas turi 11 etapų

7 šių etapų apima orų prognozės prieš Hanami šventes, bet Hanami expertai įvardijo šiuos etapus: pirmieji pumpurai,augantys pumpurai,pirmieji žiedų prasiskleidimai, 10%,30%,50% ir 70% žydėjimas,pilnas žydėjimas, žiedų kritimo pradžia, žiedų kritimas, kritimo pabaiga.

5. Vienas medis praneša apie žydėjimo pradžią

Japonai turi tam tikrus medžius- „vadus“, kurie pradeda pirmiausiai žydėti. Japonijos meteorologų agentūra, kiekviename Japonijos regione stebi po tokius medžius. Pagal juos, meteorologai gali pasakyti kada gali prasidėti Hanami bei nustatyti žydėjimo procentą.

6.Sakuros naktį

Jei žmonės nori pamatyti sakuras nakties metu, jiems pasiūloma nueiti į Ueno parką, esantį Taito mieste,Tokijuje. Parkas yra žinomas kaip viena iš trijų „geriausių naktinių sakurų vieta“. Parke yra apie 800 sakurų ir atėjus vakarui, visos sakuros yra apšviečiamos.

7. Musaši-Koganės traukinių stotį, Čuo trasoje, groja sakuros liaudies dainą

Kas kartą kai traukinys atvyksta į Musaši-Koganei stotį, pradadema groti liaudišką „Sakura Sakura“ daina. Taip yra todėl kad Meidži laikotarpiu Tamagavos Akvedukas Koganėje buvo įžymi Hanami vieta kuri pritraukė net Imperatorių Meidži . Kai Čuo linija pirmą kartą atsidarė 1889 m., Koganė neturėjo jokios stoties. Laikina stotis buvo atidaryta tik 1924 m., o nuolatinė – 1926 m. Šiandieną, imperatoriaus pripažintas sakuras galima pamatyti Koganės parke.

8. Geriausia sakura – suvlagyta sakura

Žmonės pačių sakurų nevalgo, tačiau valgo specialius Hanami užkandžius ir saldainius pavadintus pagal sakuras: sakuros ledai, sakuros arbata, sakuros moči ir t.t.

Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gojapan

Significance of sakura cherry blossom traditions in Japan

Outdoorjapan

JapanTimes

JapanTimes

Japan Magazine

Japan Guide

Gurashii

DoYouKnowJapan

TimeOut

Shinjuku Gyoen park

Ueno park

Yoshino mountain

Chidorigafuchi

Koishikawa Korakuen

Hanami outside Japan

BBC

PBSŠaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Sosnoski, Daniel (1996). Introduction to Japanese culture. Tuttle Publishing. p. 12