Idzu pusiasalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Palydovinė pusiasalio nuotrauka

Idzu pusiasalis (jap. 伊豆半島 = Izu-hantō) – platus kalnuotas pusiasalis Honšiu saloje, Japonijoje. Viena pusiasalio kranto linija, esanti į vakarus nuo Tokijo, yra giliai išraižyta. Anksčiau buvusi Idzu žemė, dabar Idzu pusiasalis priklauso Šizuokos prefektūrai. Pusiasalio plotas siekia 1 421,24 km², gyventojų 2005 m. buvo 473 942.

Geologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tektoniškai Idzu pusiasalis susidarė Nakai įduboje susidūrus Filipinų jūros plokštei su Ochotsko plokšte. Vietoje, kur susiduria Filipinų jūros, Amūro ir Ochotsko plokštės, yra iškilęs Fudži kalnas.

Pietinė pusiasalio dalis daugiausia sudaryta iš brekčijų, o centrinė ir vakarinė dalys sudarytos iš daugelio smarkiai erozijos paveiktų ugnikalnių. Centrinėje pusiasalio dalyje iškilęs kalnagūbris, kurio rytinėje dalyje stūkso Amagi (1406 m) ir Atami (773 m) kalnai, o vakaruose – Daruma (982 m). Rytinė ir vakarinė kalnų grandinės dalys smenga atitinkamai į Sagamio ir Surugos įlankas. Pagrindinė pusiasalio upė – Kanas, išteka šiaurėje ir teka slėniu, kuris susidarė grabene dėl plokščių susidūrimo.