Grenlandas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Rytų Norvegijos regionas:
Grenland
Šalis Norvegija (Telemarkas)
Tautos norvegai
Miestai Šienas
Regionas Telemarko žemėlapyje (žalias - Grenmaras, rausvas - Vestmaras)

Grenlandas (norv. Grenland) – istorinis-geografinis regionas Norvegijoje, Rytų Norvegijos pajūrinėje dalyje (Vikene). Administraciškai priklauso Telemarko apygardai. Regione yra šios savivaldybės: Šienas, Pošgriūnas, Bamblė, Siljanas, Kragerio ir Drangedalis. Didžiausias miestas – Šienas.

Regiono plotas - 2 830 km², gyventojų skaičius - 117 273 (2009 m.).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regionas išsidėstęs Skagerako pakrantėje, į vakarus nuo Oslo fjordo. Į pietus nuo jo yra Agderis, o rytuose - Vestfoldas. Vakaruose regionas pereina į aukštumas - Vidurio Telemarką. Regioną sudaro dvi dalys - pietinė dalis vadinama Vestmaru, o šiaurinė - Grenmaru.

Regionui būdingos pajūrio lygumos. Gyvenimo ašis - Breviksfjordas, įsiskverbiantis toli į žemyną. Teka Šieno upė, yra vienas didžiausių Norvegijoje Nušjo ežeras.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regiono pavadinimas kilo nuo etnonimo grener (Jordano minimi granii) - vienos germanų genčių, gyvenusių čia nuo seniausių laikų. VIII a. čia susiformavo gentinės Grenlando ir Vestmaro karalystės. Kaip ir kitos Vikeno karalystės, jos atstovai rinkdavosi Borgartingo liaudies susirinkime Sarpsborge.

Po Norvegijos suvienijimo IX a. įjungta į Norvegijos karalystę. Vėliau kurį laiką valdė Danija. XI a. čia sukurta Grenlando apskritis (Grænafylket), kuri valdė ir dideles sritis giliau krašte. Nuo XII a. perėjus į syssel sistemą, ji priklausė Šieno apygardai (Skiensysle). Sukūrus lėnus, ji priskirta Akešhiuso lėnui (vėliau - amtui).