Pereiti prie turinio

Gintaras (vardas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Gintaras - vyriškas lietuviškas vardas. Moteriška šio vardo forma - Gintarė. Šiuos vardus turintys žmonės vardadienius švenčia gegužės 14-ąją. Astrologai teigia, kad žmones, kurių vardai Gintaras arba Gintarė globoja mėnulis, o jiems sėkmingiausia savaitės diena yra pirmadienis. Atgimimo metais, devintajame XX amžiaus dešimtmetyje mergaičių ir berniukų, kuriems gimus buvo duodami Gintarės bei Gintaro vardai labai padaugėjo, mat tuo metu gyventojams gintaras siejosi su lietuvybe, gražiai skambėjo ir šie vardai.

Žodis sudurtinis, sudarytas iš 2 šaknų: gin- (ginti) + tar- (tarti). Gintaras - brangakmenis.

Yra kelios šios vardo reikšmės bei kilmės versijos. Dažniausiai pasitaikanti versija yra ta, kad šis vardas kilęs nuo Baltijos jūros išmetamo mineralo „gintaro“. Kita versija – vardas kilęs iš žodžių „ginti“ ir „balsas“ arba „tarti“. Vardas Gintaras kildinamas ir iš kito lietuviško vardo „Gintautas“, kuris reiškia „tautos gynėjas“.

Graikiškas žodis „electron“, „electra“ lietuviškai taip pat reiškia gintarą. Taigi yra versijų, kad vardai Gintaras, Gintarė reiškia elektrą.

Lietuviški vardai Gintarė bei Gintaras taip pat siejami su auksu. Mat „Aurelijus“ lotyniškai reiškia auksinis arba gintaras. Be to, lietuviai iš jūros išmestą gintarą vadina lietuviškuoju auksu.

Kitos vardo reikšmės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Latviai taip pat turi vardą, reiškiantį „Gintaras“, – „Dzintars“. Angliškai „gintaras“ – amber. Šis žodis išvertus iš anglų kalbos taip pat reiškia geltoną šviesoforo signalą, o žodžių junginys "amber gambler“ – neatsargų vairuotoją, kuris per sankryžą važiuoja degant geltonam šviesoforo signalui.

Gegužės 14 d.

Žinomi žmonės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gintautas