Geldapės kalnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°16′55″ š. pl. 22°17′36,5″ r. ilg. / 54.28194°š. pl. 22.28333°r. ilg. / 54.28194; 22.28333

Nuo kalno žvelgiant į rytus

Geldapės kalnas (lenk. Góra Goldapska; vok. Goldaper Berg (paskutiniu metu vis dažniau naudojamas Pienkna Gūra pavadinimas lenk. Piękna Góra=liet. Gražus Kalnas)) – moreninė kalva šiaurės rytų Lenkijoje: Varmijos Mozūrų vaivadijos Geldapės apskrities Geldapės valsčiuje. Priklauso Šeskų aukštumų (lenk. Wzgórza Szeskie, vok. Seesker Höhen) mezoregionui.

Stūkso trys kilometrai į pietus nuo Geldapės, prie vaivadijos kelio Nr.DW650 iš šio miesto į Ungurą (lenk. Węgorzewo). Iškilusi apie 100 m virš aplinkinių objektų ir 272 m virš jūros lygio. Seniau žmonės kalvą vadino „Geldapės kalendoriumi“, mat viršūnėje pastebėtas rūko susitelkimas reiškė orų pasikeitimą. Giedrą dieną nuo abiejų kalvos viršūnių, žvelgiant į šiaurę ir rytus, stebima tolumą siekianti panorama.

Slidinėjimo centras vasarą

Rytinėje pusėje išsiskiria miškais apaugęs piliakalnis, kuriame galima pamatyti jotvingių gynybinių įrengimų liekanas.[1][2] Pasak vietinės legendos, šioje vietoje stovėjusi pilis netikėtai prasmego į žemę ...

Ant Geldapės kalno žiemą veikia kalnų slidinėjimo centras, vienas iš dviejų stambesnių šiaurinėje Lenkijoje. Įrengtos penkios trasos, turinčios bendrą 2 tūkst. m ilgį. Keturios jų yra apšviestos ir jomis galima slidinėti tamsiu paros metu. Sunkiausiaį įveikiama trasa yra 650 m ilgio ir pasvirusi maždaug 45 laipsniu, o naujokams skirtas 350 m ilgio nusileidimas. Į viršų kelia krėsliniai keltuvai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]