Gediminas Gelgotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Gediminas Gelgotas
Pilnas vardas Gediminas Gelgotas
Gimė 1986 m. birželio 12 d. (31 metai) Vilnius
Kilmė Lietuvos vėliava Lietuva
Žanrai šiuolaikinė akademinė muzika, šiuolaikinė minimalistinė muzika
Veikla kompozitorius, dirigentas
Aktyvumo metai 2004 – dabar

Gediminas Gelgotas (1986 m. birželio 12 d. Vilniuje) – kompozitorius, dirigentas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gediminas Gelgotas gimė žinomoje muzikantų šeimoje Vilniuje. Motina Rasa Gelgotienė (g. 1958) žymi chorvedė, trijų chorų meno vadovė, tėvas Valentinas Gelgotas (g. 1953) Lietuvos Nacionalinio Simfoninio orkestro pirmasis fleitistas. Brolis ir sesuo taip pat profesionalūs muzikantai – Giedrius Gelgotas (g. 1977) – fleitistas, sesuo Justina Gelgotaitė (g. 1981) – obojistė.

Muzikos Gelgotas pradėjo mokytis 1993 metais Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. (Fortepijono 1993–2005 m., trimito 1998–2005 m., kompozicijos 2003–2005 m.) 2005–2011 m. Kompozicijos studijas tęsė Lietuvos Muzikos ir teatro akademijoje, simfoninio dirigavimo mokėsi prof. Gintaro Rinkevičiaus klasėje.

2009–2010 metais studijavo Hamburgo Muzikos ir Dramos aukštojoje mokykloje, kompozitoriaus Peter Michael Hamel klasėje. 2006 m. įkūrė Naujų idėjų kamerinį orkestrą NI&Co (New Ideas Chamber Orchestra NI&Co, Ensemble NI&Co), kurio pagrindinė veikla – Gelgoto muzikos atlikimas ir jo kūrybinių idėjų realizavimas. NI&Co taip pat atlieka ir kitų kompozitorių minimalistinę muziką. Išskirtinis kolektyvo bruožas – kompozitoriaus formuojamas itin dinamiškas, išskirtinis, konceptualiai surežisuotas artistinis veikimas scenoje. Su šiuo kolektyvu aktyviai koncertuoja, savo muziką pristato Lietuvoje, Latvijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Ukrainoje ir kitur. Po pasirodymo minimalistinės muzikos festivalyje Vokietijoje, Kassel mieste, spauda rašė: „NI&Co muzikavimas savo konceptualumu primena Apple modelį kompiuterijos pasaulyje: emocijas stipriai veikiančia programa, jautriu ir įtaigiu ryšiu su vartotojais, t. y. publika, dizainu, t. y. prabangiu muzikantų aprangos stiliumi.“ (Werner Fritsch, Hessische Allgemeine, Kassel, 2011 10 10)

2010 m. Kompozitorius pasirašė kontraktą su stambia leidybine kompanija Peermusic Classical New York – Hamburg, kuri tapo pagrindine Gelgoto muzikos leidėja. 2012 m. jo kūrinys „Never Ignore the Cosmic Ocean“ buvo atliktas Berlyno Konzerthaus salėje, Baltijos Jaunimo Simfoniniam orkestrui dirigavo maestro Kristjan Järvi. Yra parašęs muzikos filmams, spektakliams. 2012 m. Nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ už muziką spektakliui „Paukščiai“ (Gyčio Ivanausko teatras). Tais pačiais metais – knygos „Gettin‘ Closer“ autorius.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jau 2008 m. Gedimino Gelgoto veikla kritikų buvo aprašyta lietuviškoje spaudoje: „Jis, būdamas 21 metų, turi ne tik didelių ambicijų ir dėmesį atkreipiančių idėjų, ne tik savo Naujų idėjų kamerinį orkestrą, bet ir savo publiką. Jis yra žinomas, nors „įteisinant“ jo vardą neprisidėjo nei festivalių industrija, nei koncertinė organizacija, nei viešoji įstaiga ar sąjunga. Gediminas Gelgotas nesuvaržytas jokios kūrinių užsakymo sistemos ir muzikos terpėje veikia nepriklausomai kurdamas, pats atlikdamas ir organizuodamas.“ (Asta Pakarklytė, Literatūra ir Menas, 2008 04 18)

2009 metais savo asmeniniu laišku Gelgotui jo minimalistinę muziką ir NI&Co muzikavimą puikiai įvertino minimalistinės muzikos pradininkas Terry Riley: “Tu turi labai unikalų ir įtikinantį kompozicinį balsą. O tai, ką darote su NI&Co, yra iš tiesų efektinga. Man patinka, kad atlikėjai groja mintinai. Man patinka Jūsų muzikantų jautrus vibrato ir dėmesys garso grynumui. ” Šis garsaus amerikiečių kompozitoriaus įvertinimas atvėrė duris tolesnei sėkmei.

2012 m. Dirigentas Kristjan Järvi pasakojo apie savo susidūrimą su Gedimino Gelgoto muzika: „Kai pirmą kartą išgirdau Gelgoto muziką, likau visiškai apstulbęs! Jo muzika yra fantastiška ir visas jos atlikimo konceptas yra neįtikėtinai originalus!“ (Exberliner, Juli/August 2012)

2012 m. jo kūrinys „Never Ignore the Cosmic Ocean“ buvo atliktas Berlyno Konzerthaus salėje, festivalio „Young Euro Classic“ metu. Baltijos Jaunimo Simfoniniam orkestrui dirigavo maestro Kristjan Järvi. Po premjeros dienraštis Neue Musikzeitung įvertino naują Gelgoto kūrinį kaip „sensaciją“. (Neue Musikzeitung, August 2012)

Įkvėpimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savo knygoje „Gettin‘ Closer“ (2012) Gelgotas rašė: „Aš niekada nesijaučiau artimas su racionaliai orientuotu menu. <…> Esu tikras, tie, kurie klauso mano muzikos ar dirba drauge žino mano polinkį į muziką, kuri ne tik domina savo struktūra ir koncepcija, bet kokiu nors būdu žadina klausančiųjų širdis.“

Gelgotą stipriai įkvėpė ir jo kūrybą įtakojo jo pažintis su kompozitoriumi Peter Michael Hamel, studijos pas šį kompozitorių. „Visas dvi valandas Hamelio improvizacijų koncerte sėdėjau verkdamas, jo improvizavimas vargonais manyje sukėlė globalius pergyvenimus. Tuo metu pamaniau – štai, ką aš galiu vadinti Muzikos Jėga. Tokio lygio profesionalumas man užima kvapą. Atrodo, kad kiekviena frazė prasideda ir baigiasi, gimsta ir miršta absoliučiai organiškai, be jokio įprastinės logikos įsikišimo. Atrodo, kad scenoje yra meistras, žinantis tiksliai, ką ir kada groti, kad muzika Tave paveiktų. Meistriškumas, kai viena maža detalė muzikiniame audinyje sukelia globalias patirtis.“ („Gettin‘ Closer“, 2012)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka Vikicitatos