Gavrichų Rūda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gavrichų Rūda
lenk. Gawrych-Ruda
Gawrych-Ruda - Church of Maksymilian Kolbe 01.jpg
Šv. Maksimilijanos Marijos Kolbės bažnyčia
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Lenkijos vėliava Lenkija
Vaivadija Palenkės vaivadija Palenkės vaivadija
Apskritis Suvalkų apskritis Suvalkų apskritis
Valsčius Suvalkų valsčius
Gyventojų (2006) 310
Pašto kodas PL 16-412
Commons-logo.svg Vikiteka Gavrichų Rūda

Gavrichų Rūda (lenk. Gawrych-Ruda) – kaimas Lenkijos šiaurės rytuose, Suvalkų valsčiuje, Suvalkų apskrityje, Palenkės vaivadijoje. Kaimas yra Vygrių nacionaliniame parke. Iš rytų, vakarų ir pietų kaimas ribojasi su Vygrių, Stavo, Apskričio, Ilgųjų Vygrių ežerais. Nuo XVII a. kaime buvo išgaunama pelkinė geležies rūda.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo VIII a. pr. m. e. iki XIX a. šioje teritorijoje gyveno lietuviams artima baltų tauta – jotvingiai. Nuo XIII-XIV a. iki 1795 m. kaimas priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos ir Tarybų Rusijos taikos sutartį kaimas buvo priskirtas Lietuvos Respublikai. 1975-1998 m. priklausė Suvalkų vaivadijai.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių kaimas buvo vadinamas Ruda na Hrudzie, o dabartinį pavadinimą įgavo nuo vieno iš rūdos kasyklų savininko Gabriel Suchocki (Gabrielius Suchockis), kuris vėliau pasikeitė pavardę į Gawrych (Gavrichas). XIX a. žemėlapiuose kaimas užrašomas kaip Ruda Gawricha, tačiau vėliau keitėsi ir XIX a. pab. – XX a. buvo žymimas kaip Gawrychruda, rusiškai Гаврыхруда.[2] Tikėtina, kad kaimo pavadinimas kilęs nuo žodžių Gawron ir Ruda, kas išvertus iš lenkų kalbos atitinkamai reiškia – kovas (paukštis) ir rūda.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaime yra Šv. Maksimilijanos Marijos Kolbės parapijinė bažnyčia, atidaryta 1992 m., [3] per kaimą eina Anton Patli (Antono Patlio) vardo dviračių turistinis takas.[4] Kaimo apylinkėse yra įsikūrę nemažai kaimo turizmo sodybų, stovyklaviečių ir poilsio centrų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]