Garvežys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Garvežys Klaipėdoje

Garvežys yra bėginė transporto priemonė, naudojanti garo variklį. Dažniausiai garvežys juda ant žemės nutiestais bėgiais, tačiau būna ir kelio garvežių.

Didesni garvežiai turi nuolat prijungtą tenderį, kuriame vežamos vandens ir kuro atsargos. Garvežiai dažniausiai buvo varomi malkomis, anglimi arba nafta. Garvežio jėgainė paprastai yra stūmoklinė garo mašina. Būta ir garo turbinomis varomų garvežių tačiau tie bandymai nelaikomi sėkmingais.

Garvežiui valdyti paprastai reikalingi bent du žmonės, mašinistas (vedantis garvežį) ir kūrikas (kuris taip pat rūpinasi vandens kiekiu ir apskritai garo mašinos darbu). Garvežys turi savo nepriklausomą stabdymo sistemą bei gali tiekti suspaustą orą ar vakuumą vagonuose esantiems stabdžiams.

Garvežiai dominavo nuo XIX a. vid. iki XX a., o vėliau juos pakeitė dyzeliniai ir elektriniai lokomotyvai.

Garvežiai yra klasifikuojami pagal jų ratų išdėstymą. Populiariausios dvi klasifikacijos – Ejyte žymėjimas (Didžiojoje Britanijoje) ir UIC klasifikacija (likusioje Europoje).

Daugumoje šalių garvežiai yra priskiriami atskiroms klasėms. Skirstymas į klases taip pat žymimas pagal ratų išdėstymą.

Dyzelinio kuro kainų didėjimas sukėlė kelias iniciatyvas atgaivinti garvežių veikimą, tačiau iki šiol garvežiai veikia tik kai kuriose mažose stotyse arba jais vežiojami turistai.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka