Frydšteino pilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pilies bergdryso vaizdas iš šiaurinės pusės

Frydšteino pilis (ček. Frýdštejn; vok. Burg Friedstein) – pilis Libereco krašte, netoli Turnovo miesto (Čekija). Tai viena iš trijų pilių Jabloneco prie Nisos rajone. Ji yra tipiška uolų pilis, stovi ilgos smiltainio uolos viršūnėje, netoli Frydšteino kaimo (buvusi Zásada). Pilis viešpatauja virš gretimo Jizeros upės slėnio ir seno prekybos maršruto iš Turnovo į šiaurę.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frydšteino pilis

Frydšteino pilis buvo pastatyta XIV a., metai nėra žinomi. Pirmą kartą paminėta bažnyčios dokumentuose 1385 m.

1432 m. rugpjūtį ji priklausė katalikui, tad ją apgulė husitai. Pilies valdovas sugebėjo susitarti su apgulėjais, o vėliau pats prisijungė prie husitų.

Pilis kelis kartus keitė savininkus. Po pardavimo 1556 m. pilį nustojo naudoti kaip sargybinį postą. XVI a. pabaigoje ji jau buvo nebegyvenama. Trisdešimtmečio karo metais pilyje glaudėsi marodieriai, dezertyrai ir bėgliai.

Kur buvo pradinis įėjimas į pilį nėra žinoma. Manoma, kad jis galbūt buvo dešiniau bokšto, pirmajame rūmų, pilies valdovo rezidencijos, aukšte. Dabartinis įėjimas yra pastatytas šiais laikais.

Pilyje buvo mažai patalpų, todėl uoloje buvo iškalta nemažai mažų kambarėlių ir maža koplyčia. Būdingas Frydšteino pilies bruožas yra didelis bokštas bergfrydas, pastatytas ant aukščiausios uolos. Šis bokštas yra geriausiai išlikusi pilies dalis. Jis yra 15 m aukščio, jo skersmuo yra 9 m, o sienos – 2 m storio. Vienintelis įėjimas buvo pirmame aukšte, maždaug 6-7 m lygyje virš kiemo.

Žmonėms buvo leista lankyti pilies griuvėsius nuo XIX a. 10-to dešimtmečio, kai Turnovo gražinimo klubas nupirko pilį iš Rohanų, kurie gyveno Sychrovo rūmuose. Klubo užsakymu buvo sutvirtinti išlikę mūrai. Turnovo muziejuje saugomi to meto archeologinių kasinėjimų radiniai.

Dabar pilies savininkas yra Frydšteino kaimas, kuris prižiūri pilį.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 50°38′55″ š. pl. 15°10′04″ r. ilg. / 50.64861°š. pl. 15.16778°r. ilg. / 50.64861; 15.16778


Commons-logo.svg