Sychrovo rūmai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sychrovo rūmai (2004 m.)
Sychrovo rūmų vieta Čekijoje

Sychrovo rūmai (ček. zámek Sychrov; vok. Schloss Sichrow) – rūmai netoli Sychrovo kaimo Libereco krašte (Čekija). Tai XIX a. antroje pusėje pastatyti neogotikiniai rūmai, apsupti didelio parko.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinių Sychrovo rūmų vietoje nuo XV a. buvo tvirtovė. 1690–1693 m. toje vietoje buvo pastatyta maža barokinė pilis.

1820 m. pilį nupirko Rohanai – Bretanės (Prancūzija) aristokratų giminė, Prancūzijos revoliucijos metais pasitraukusi iš Prancūzijos ir apsigyvenusi Austrijos imperijoje. Rohanai buvo pilies savininkai 125 metus.

1945 m. rūmai buvo nacionalizuoti. Nuo 1950 m. dalis rūmų buvo atviri viešuomenei. 8-tą dešimtmetį viešuomenei buvo atverta didelė dalis rūmų. XX a. 10-to dešimtmečio pradžioje pradėti rūmų išorės ir vidaus bei parko rekonstrukcija. Siekiama rūmus atstatyti, kad jie atrodytų taip, kaip atrodė didžiausio klestėjimo laikais (XIX a. antra pusė). 1995 m. rūmus kaip nacionalinį kultūros paveldą ėmė saugoti valstybė.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rohanai, nupirkę mažą apgriuvusią barokinę pilį, pradėjo jos perstatymo darbus, kurie baigėsi 1834 m. Antra rekonstrukcija vyko 1847–62 m., rūmai įgijo romatišką neogotikinę išvaizdą, kurią išlaikė iki dabar. Rekonstrukciją vykdė pagal Bernard Grueber planus.

Savininkai daug dėmesio kreipė į rūmų parką, suplanuotą angliškuoju stiliumi. Remiantis šio parko pavyzdžiu buvo sukurti kiti svarbūs parkai, pvz., Průhonice ir Konopiště.

XX a. 3-io dešimtmečio pab. – 4-to pradžioje buvo renovuotas rūmų interjeras. Ypatingai vertingi medžio drožėjo Petro Bušeko, kuris rūmuose dirbo 38 metus, darbai.

Kolekcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rūmuose yra apie 250 Rohanų, jų giminaičių ir Prancūzijos karalių portretų. Tai didžiausia prancūziškosios protretinės tapybos kolekcija Centrinėje Europoje. Sychrove yra ir unikalių tapybos ant stiklo darbų, kurių autorius – Jan Zachariáš Quast.

Parkas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rūmų angliškasis parkas užima 23 hektarų plotą. Senasis, klasikinis parkas buvo perplanuotas į romantinį stilių. Kadangi botanika buvo pilies savininko pomėgis, jis daug dėmesio skyrė parko tvarkymui. Jame buvo užveistos turtingos dendrologinės ir botaninės kolekcijos. Parke buvo auginamas unikalus bukas (Fagus silvatica Rohani).

Įvairūs faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompozitorius Antoninas Dvoržakas (Antonín Dvořák) kelis kartus lankėsi rūmuose, nes buvo rūmų valdytojo draugas. Keli Dvoržako kūriniai įkvėpti rūmų grožio.

Dabar Sychrovo rūmai populiari vieta, kur atliekamos santuokos ceremonijos.


Commons-logo.svg

Vikiteka

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 50°37′34.7″ š. pl. 15°05′20.1″ r. ilg. / 50.626306°š. pl. 15.088917°r. ilg. / 50.626306; 15.088917