Bergfrydas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Bergfrydas (vok. Bergfried) – aukštas gynybinis bokštas viduramžių pilyje, paprastai nesujungtas su kitais statiniais, būdingas Vokietijos, Austrijos pilims.[1] Friaras aprašo tokius bokštus kaip „atskirai stovintys, skirti kovai“.[2] Bergfrydas panašus į donžoną, tačiau nėra skirtas gyvenimui. Donžonai buvo kartu ir gyvenamieji, ir gynybiniai.

Bergfrydus turėjusiose pilyse gyvenamosios patalpos būdavo atskiros, dažnai žemesniame bokšte, vadintame palas. Dėl to bergfrydai būdavo aukšti ploni bokštai su mažai vidinės erdvės, su mažai langų ar visai be jų. Bergfrydai buvo naudojami kaip sargybiniai bokštai bei kaip slėptuvės apgulties atveju. Donžono ir bergfrydo skirtumai nėra labai ryškūs, nes tokių bokštų buvo pastatyta tūkstančiai, jų įvairovė didelė, su įvairiais pereinamaisiais variantais. Pvz., kai kurie Prancūzijos donžonai turėjo labai menkas gyvenamąsias patalpas, o kai kurie vėlyvieji vokiški bergfrydai buvo skirti ir gyvenimui. (Piper 1900).

Maksimaliai apsaugoti bergfrydai stovėdavo pilies kiemo viduryje, nesujungti su pilies gynybinėmis sienomis. Tačiau dažnai bergfrydai stovėdavo arčiau pilies vartų kaip vienos pažeidžiamiausių vietų gynyboje ir buvo jų gynybos sustiprinimas. Kartais bergfrydas net jungdavosi su gynybine siena. Pvz., Marksburgo pilyje bergfrydas stovi kiemo centre, o Kaco pilyje (vok. Burg Katz) bergfrydas yra tame šone, iš kurio bus puolama pilis. Kai kurios pilys, pvz., Miuncenbergo (Münzenberg), turėjo du bergfrydus.

Už Vokietijos ribų Monforo (Montfort) ir Judin pilys Artimuosiuose rytuose, statytos Vokiečių ordino riterių, turėjo ryškius bokštus, kuriuos kai kurie autoriai laiko bergfrydais (Kennedy 2000, Folda 2005), įrodinėdami, kad šios pilys pastatytos remiantis Reino krašto karinės architektūros tradicijomis.

Einsfordo pilis (Eynsford Castle) Kente yra retas Anglijos pilies pavyzdys su bergfrydu centre.[2]


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Thompson (2008), p. 22.
  2. 2,0 2,1 Friar (2003), p 36.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Thompson, M.W. (2008). The Rise of the Castle, Cambridge University Press 2008. ISBN 0-521-08853-4
  • Folda, Jaroslav (2005). Crusader Art in the Holy Land, From the Third Crusade to the Fall of Acre., ‪Cambridge University Press, 2005.
  • Friar, Stephen (2003). The Sutton Companion to Castles, Sutton Publishing, Stroud, 2003. ISBN 978-0-7509-3994-2
  • Kennedy, Hugh (2000). Crusader Castles. Cambridge University Press. ISBN 0-521-79913-9.
  • Piper, Otto (1900). Abriss der Burgenkunde, Leipzig, G. J. Göschen, 1900