Frikas Meieris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Frikas Meieris arba Fricas Meieris (vok. Fritz J.Meier)[1] (1893 m. liepos 16 d. Eikelis, Vokietija – 1967 m. vasario 6 d. Brazilijoje) – Vokietijos ir Lietuvos teisininkas, diplomatas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Brandos atestatą įgijo Klaipėdoje, po to studijavo Heidelbergo, Miuncheno ir Strasbūro universitetuose. Teisės (1918 m.) ir valstybės valdymo (1919 m.) mokslų daktaras. Saaro žemės Prekybos rūmuose dirbo sekretoriumi.

1920 m. grįžo į Klaipėdą, dirbo Krašto Pramonės ir prekybos rūmų pirmuoju sekretoriumi, vėliau – juridiniu konsultantu. 1923 m. pasiųstas Klaipėdos krašto ekonominių reikalų ekspertu į Paryžių ir Ženevą. Nuo 1926 m. uostamiestyje dirbo įvairių Lietuvos Respublikos įstaigų (tame tarpe ir Klaipėdos krašto direktorijos) juridiniu konsultantu. Kartu su Mykolu Tolišiumi tuo metu buvo vieninteliai klaipėdiečiai advokatai, kurie mokėjo lietuviškai.[2] 1932 m. buvo komandiruotas į Stokholmo Tarptautinį trečiųjų teismą ginti Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos interesų, tais pačiais metais paskirtas Ispanijos konsulu Lietuvai. 1939 m. naciams užėmus Klaipėdos kraštą, F.Meieris išvyko į Pietų Ameriką.

Apsigyveno Buenos Airėse, vėliau persikėlė į Rio de Žaneirą. Į pastarąjį miestą atvykusio LR Prezidento Antano Smetonos įsakymu 1941 m. vasario 26 d. paskirtas konsulu. Vėliau Frikas Meieris šiame mieste įsteigė Lietuvos ambasadą, į kurią kultūros ir spaudos attache dirbti pakvietė žinomą visuomenės veikėją Petrą Babicką, o pats 1943 m. buvo paskirtas pirmuoju sekretoriumi, po to – laikinuoju reikalų patikėtiniu. 19511961 m. dr. F.Meieris dirbo LR ambasados įgaliotuoju ministru prie Brazilijos vyriausybės. Ambasada Pietų Amerikoje gynė Lietuvos Resublikos interesus, skleidė žinias apie okupuotą tėvynę. Frikas Meieris tomis temomis išspausdino eilę straipsnių brazilų periodikoje, kartu su estų ir latvių išeivių intelektualais išleido knygą apie Baltijos valstybes. Jo plunksnai priklauso ir nedidelis portugalų–lietuvių kalbų žodynėlis.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Os Estados Bálticos: Estônia, Letônia, Lituânia / [Karl Ast, Peters Z. Olins, Petras Babickas, Frikas Meieris]; [Alfredo Teodoro Rusins, traduziu]. – Rio de Janeiro: Publicado pelas Representações Diplomáticas dos Estados Bálticos, 1945
  • Portugalų kalbos žodynėlis / išleido Frikas Meieris. – Rio de Janeiro: Frikas Meieris, 1948
  • Os Estados Bálticos: Estônia, Letônia, Lituânia / [Karl Ast, Peters Z. Olins, Petras Babickas, Frikas Meieris]; [Alfredo Teodoro Rusins, traduziu]. – Rio de Janeiro: Publicado pelas Representações Diplomáticas dos Estados Bálticos, 1951[3]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Meieris, Frikas// Mažosios Lietuvos enciklopedija, t. III, p. 48