Frappe

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Taurė su frappe

Frappe (gr. φραπές, frapés, pranc. café frappé), frappe kava – puta dengtas graikiškas atšaldytas tirpios kavos gėrimas. Labai populiarus Graikijoje bei Kipre, pastaruoju metu paplitęs ir daugelyje kitų šalių. Pirmą kartą frappe atsitiktinai buvo sukurta Salonikuose 1957 m. ir tapo pokarinės Graikijos kavos vartojimo gatvėje kultūros dalimi, „nacionaline“ kava.[1] Tai viena iš populiariausių kavų tarp graikų jaunimo ir užsienio turistų.

Frappe sąvoka turi daug reikšmių – tai ir klasikinio baleto šokio judesys, ir „angelo sparnų“ (angl. angel wings) sausainiukai Italijoje (Lietuvoje žinomi kaip žagarėliai), ir pagrindinis muzikos ritmas Prancūzijoje (pranc. Le temps frappé). Šiuo vardu gali būti pavadinti pieniški ir vaisiniai ledų kokteiliai, specialūs įvairių skonių frappe mišiniai, skirti gaminti šaltiesiems gėrimams, tačiau bene dažniausiai sutinkama frappe vardo reikšmė – šalta kava, šaltas gaivusis gėrimas.

Paruošimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frappe gali būti paruošiama kokteilių plaktuve pagal skirtingus receptus: vienur frappe gaminama iš espreso, kitur iš tirpios kavos, trečias variantas – apskritai be kavos.[2] Paprastai gaunamas tirštas šaltas kavos gėrimas, papuoštas plaktos grietinėlės kepure, pagardintas įvairiais priedais (sirupu, espreso kava, padažu, šokolado drožlėmis), į aukštą stiklinę taurę įdedant gėrimo šiaudelį. Gėrimo pagrindą sudaro specialus frappe mišinys, pienas, ledo gabalėliai ir espresas. Išrankesniam skoniui gali būti pasiūloma prieskoninė frappe su retesniais sirupais, kasdienai ar atsigaivinimui – tiesiog kavos skonio.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]