Pereiti prie turinio

Šiaudelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gėrimas su šiaudeliu
Plastikiniai kokteiliniai šiaudeliai

Šiaudelis (angl. drinking straw) – plono vamzdelio formos įtaisas gėrimams gerti. Šiaudelis paprastai plastikinis (dažniausiai – iš polistireno), tiesus arba su armonikos formos gofruote, kur gali būti sulenktas. Geriama vieną galą paėmus lūpomis, kitą galą įmerkus į gėrimą. Sutraukiant skruostų raumenis burnoje sudaromas neigiamas atmosferos atžvilgiu slėgis, ir vanduo ima kilti šiaudeliu į burną.

Šiaudelius gėrimui pirmieji naudojo šumerai – jie šiaudeliais gerdavo alų, kad į burną nepatektų aluje plaukiojančios kietos dalelės.

Argentiniečiai šiaudelio pavidalo bombiljomis (bombilla), kurios veikia kaip šiaudelis ir sietas, geria arbatą matę.

Šiuolaikinį kokteilinį šiaudelį 1888 m. užpatentavo Marvin C. Stone. Pirmieji šiaudeliai būdavo iš vaškuoto popieriaus, stipriau siurbiant supliukšdavo.

  • Spiraliniai ir kitokie „pakvaišę“ (angl. crazy straw) šiaudeliai – pagaminti iš kieto plastiko, viršuje turi spirale ar kitaip susuktą dalį.[1][2]
  • Šaukštiški šiaudeliai (angl. spoon straw) – gale turi šaukštišką išpjovą. Skirti gerti gėrimams su tirštimu.[3]
  • Maži šiaudeliai dažnai būna priklijuoti prie sulčių pakelių.
  • Stori šiaudeliai kai kuriuose „greitojo maisto“ restoranuose naudojami dėl dviejų priežasčių – kad jais būtų galima gerti tirštus pieno kokteilius ir kad valgytojai gėrimus sparčiau išgertų.
  • Šiaudeliai neretai įpakuojami, kad nebūtų užteršti. Anksčiau šiaudelius ir reklamuodavo kaip priemonę, kurios dėka sumažėja šansai užsikrėsti dėl prastai išplautų stiklinių, puodelių ir pan.