Espresas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Espresas (su tamsiai rausvai rudomis putomis, vad. crema arba schiuma)

Espresas, espreso kava (ntk. ekspresas arba ekspreso kava; it. espresso 'išspaustas', esprimere 'išspausti'; lot. expresso) – labai stipri ir tonizuojanti kava, kilusi iš Milano.

Manoma, kad kava taip pavadinta dėl virimo technologijos: ją verdant leidžiamas aukšto slėgio verdantis vanduo arba garai, kitaip tariant, kava tarsi išspaudžiama ar išsunkiama[1].

Šis kavos gaminimo būdas atsirado XIX amžiuje. 1822 metais buvo išrastas pirmasis espresso kavos virimo aparatas. 89-93 °C temperatūros vanduo, esant 9 atmosferų slėgiui, leidžiamas per 6-7 gramus skrudintų, smulkiai sumaltų kavos pupelių. Taip išgaunamas sodrus, stiprus skonis, ypatingas aromatas, gėrimas turi tonizuojančių savybių. Espresso kavai paruošti naudojami ypatingi kavos mišiniai – dažniausiai iš arabikos kavos pupelių. Kuo tirštesnė sumalta kava, tuo lėčiau vanduo per ją sunkiasi, dėl to gėrimas iš tirščiau sumaltos kavos bus kartesnis ir sodresnis. Jei kavos tirštumas nedidelis – gėrimas bus silpnas.

Tikrajame itališkame espresso tėra 20-30 mililitrų gėrimo, tačiau jam paruošti sunaudojama apie 50 kavos pupelių. Gėrimas ruošiamas santykiu 1/3 kavos ir 2/3 vandens, pilamas į mažą kavos puodelį, kuriame kavos dar mažiau – vos vienas ar du gurkšniai. Gerai paruošta espresso yra su švelniai karamelinės spalvos puta, susidariusia virš gėrimo. Kuo puta tirštesnė ir storesnė, tuo kavos kokybė geresnė.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kaip lietuviškai „Caffe espresso“? (ekspreso, espreso kava, VLKK inf.)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Espresso