Frapė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Taurė su frape

Frapė[1] (gr. φραπές, frapés, pranc. café frappé), frapės kava – puta dengtas graikiškas atšaldytas tirpios kavos gėrimas. Labai populiarus Graikijoje bei Kipre, pastaruoju metu paplitęs ir daugelyje kitų šalių. Pirmą kartą frapė atsitiktinai buvo sukurta Salonikuose 1957 m. ir tapo pokarinės Graikijos kavos vartojimo gatvėje kultūros dalimi, „nacionaline“ kava.[2] Tai viena iš populiariausių kavų tarp graikų jaunimo ir užsienio turistų.

Frapės sąvoka turi daug reikšmių – tai ir klasikinio baleto šokio judesys, ir „angelo sparnų“ (angl. angel wings) sausainiukai Italijoje (Lietuvoje žinomi kaip žagarėliai), ir pagrindinis muzikos ritmas Prancūzijoje (pranc. Le temps frappé). Šiuo vardu gali būti pavadinti pieniški ir vaisiniai ledų kokteiliai, specialūs įvairių skonių frapės mišiniai, skirti gaminti šaltiesiems gėrimams, tačiau bene dažniausiai sutinkama frapės vardo reikšmė – šalta kava, šaltas gaivusis gėrimas.

Paruošimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Frapė gali būti paruošiama kokteilių plaktuve pagal skirtingus receptus: vienur frapė gaminama iš espreso, kitur iš tirpios kavos, trečias variantas – apskritai be kavos.[3] Paprastai gaunamas tirštas šaltas kavos gėrimas, papuoštas plaktos grietinėlės kepure, pagardintas įvairiais priedais (sirupu, espreso kava, padažu, šokolado drožlėmis), į aukštą stiklinę taurę įdedant gėrimo šiaudelį. Gėrimo pagrindą sudaro specialus frapės mišinys, pienas, ledo gabalėliai ir espresas. Išrankesniam skoniui gali būti pasiūloma prieskoninė frapė su retesniais sirupais, kasdienai ar atsigaivinimui – tiesiog kavos skonio.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]