Formikariumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Formikariumas (lot. Formica – „skruzdėlė“) [1] – tai vivariumas, skirtas laikyti ir auginti skruzdėlėms, turint tikslą stebėti jų gyvenimą, vykdyti mokslinius tyrimus. Tai dirbtinis skruzdėlynas – jame sukuriamas sumažintas modelis dalies būdingos šiai vabzdžių rūšiai ekosistemos, be to, kontroliuojamos supančios aplinkos sąlygos. Paprastai, tai stačiakampis, bokšto ar kitos formos indas permatomomis sienelėmis iš stiklo ar plastiko, patogus matyti visą skruzdėlių kolonijos gyvenimą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis formikariumas buvo užpatentuotas 1931 m. Dartmouth College universitete (JAV). Autoriaus prof. Franko Austino kūrinyje buvo sukurtos ne tik vabzdžių gyvenimui tinkamos sąlygos, bet ir meniškai sukurtas maketas gyvenimiškos scenos iš įvairių medinių figūrėlių, išdėstytų antžeminėje dalyje.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Formikariumai, arba skruzdėlių „fermos“, pagaminami iš permatomų medžiagų, kad būtų įmanoma stebėti smulkiausius skruzdėlių rausiamus takus ir plyšius. Tūrio pagrindas gali būti užpildomas įprastu gruntu, dirvožemiu, priemoliu, smėliu, vermikulitu, pjuvenomis, kitomis mineralinėmis medžiagomis, kas tarnautų tinkama terpe vabzdžių veisimuisi ir gyvenimui, mitybai, drėgmės ir temperatūros režimo palaikymui.

Pasaulyje yra garsūs formikariumų gamintojai (pvz., Uncle Milton’s Ant Farm, Uncle Milton Industries), kurie klientus aprūpina reikiama įranga, kiti vykdo prekybą pačiais vabzdžiais ir jų siuntimą paštu. Yra susikūrę skruzdėlių mylėtojų klubai, keičiamasi vabzdžiais. Tai iš dalies susiję su rizika [2], kad pabėgusios į laisvę atvežtinės rūšys gali sukurti invazines populiacijas.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]