Final Fantasy XIII

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Final Fantasy XIII
Final Fantasy XIII Cover.jpg
Kūrėjas Square Enix
Leidėjas Square Enix
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 2009 m. gruodžio 17 d. (Japonija)
2010 m. kovo 9 d. (tarpt.)
Žanras (-ai) RPG, fantastinis
Režimas Vieno žaidėjo
Reitingai
Platforma Xbox 360, PlayStation 3, PC „Windows“
Versija
Variklis
Reikalavimai
Platinimas Blu-ray, DVD, atsisiuntimas
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas Final Fantasy XII
Kitos dalys Final Fantasy
Oficiali svetainė

Final Fantasy XIII – 2009 m. gruodžio 17 d. Japonijoje pristatytas kompiuterinis žaidimas PlayStation 3 ir Xbox 360 žaidimų konsolėms. Per pirmą pardavimų savaitę Japonijoje buvo parduota daugiau nei 1,5 mln. žaidimo kopijų.[1] Žaidimo tarptautinė premjera įvyko 2010 m. kovo 9 d. „Final Fantasy XIII“ yra fantastinis RPG, veiksmo, vieno žaidėjo žaidimas, 13-oji „Final Fantasy“ žaidimų serijos pagrindinės linijos dalis. Žaidimo temos daina buvo pasirinkta Leona Lewis atliekama „My Hands“.[2]

Žaidimo kūrėjai ir leidėjai − Japonijos „Square Enix“ kompanija. Žaidimas buvo komerciškai sėkmingas − 2015 m. pradžios duomenimis, jo parduota 7,37 mln. kopijų pasaulyje.[3] Žaidimas sulaukė palankaus kritikų įvertinimo. Metacritic suvestinės duomenimis, vidutiniškai žaidimas kritikų įvertintas 83 balais iš 100.[4] 2011 m. pasirodė žaidimo tęsinys „Final Fantasy XIII-2“, 2013 m. išleistas antras tęsinys „Lightning Returns: Final Fantasy XIII“.

Leidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

PlayStation 3“ ir „Xbox 360“ konsolės:

PCWindows“, „Steam“ sistemos:

  • 2014 m. spalio 9 d.;

Apie žaidimą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo veiksmas vyksta fantastiniame Kokūno (Cocoon) pasaulyje, kuriame valdžią turi Sanctum vyriausybė. Kokūno pasaulis yra kažkur dangaus sferoje, o žemiau, planetos paviršiuje yra Pulso (Gran Pulse, sutrumpintai Pulse) pasaulis. Šie pasauliai tarpusavyje yra priešiški. Kokūno gyventojai tiki, kad Pulso pasaulis yra tamsus ir barbariškas. Didžiausia bausmė Kokūno gyventojams yra būti ištremtiems į Pulsą. Prieš kelis šimtmečius Pulso pasaulis bandė įsiveržti į Kokūno, tačiau Sanctum pajėgos juos įveikė. Visgi dalis Kokūno pasaulio pakraščio buvo pažeista ir Kokūno vyriausybė jį atstatė iš Pulso pasaulio medžiagos. Sanctum vyriausybė išlaiko valdžią, nes gyventojai bijo kito Pulso įsiveržimo. Ši baimė tokia didelė, kad gyventojai yra suteikę Sanctum neribotas galias kovoti su Pulso pasaulio įtaka.

Pasaulių gyvybinę energiją jiems suteikia mistinės, pusiau dieviškos būtybės fal’Cie (fal si), kurios aprūpina gyventojus šiluma, šviesa, gyvybinėmis galiomis ir pan. Kokūno pasaulio sąranką palaiko apie 8 mln. fal’Cie. Retkarčiais fal’Cie gali pasirinkti iš paprastų gyventojų ir jį pažymėti savo ženklu. Toksai gyventojas vadinamas l’Cie (la si). l’Cie turi atlikti fal’Cie suteiktą užduotį, kurią pats turi numanyti iš fal’Cie užuominų. Sėkmingai įvykdęs užduotį l’Cie virsta kristalu ir nusipelno amžinojo gyvenimo. Neįvykdęs užduoties pavirsta pasigailėtina būtybe cie’th. Gyventojas, tapęs l’Cie, įgauna gebėjimų valdyti materiją ir jos elementus, kaip ugnis, vanduo ir pan. Tik vienas fal’Cie, Edenas, retkarčiais tiesiogiai gali patarti Kokūno gyventojų Sanctum vyriausybei. Paprastai fal’Cie nesikiša į paprastų gyventojų pasaulį.

Vieną dieną šalia Bodhum miesto Sanctum pajėgos aptinka Pulso energiją suteikiančią būtybę fal’Cie Anima, kuri, tikriausiai, slapta pateko į Kokūno pasaulį su kažkada atgabenta Pulso konstrukcija Pulse Vestige. Bijodami masinės Kokūno gyventojų panikos ir stengdamiesi sunaikinti Pulso fal’Cie įtaką Sanctum specialusis karinės policijos padalinys PSICOM pradeda operaciją, kurios tikslas yra sunaikinti Pulso fal’Cie Animą ir sunaikinti arba ištremti į Pulsą visus Bodhum gyventojus, kurie galbūt gali būti susiję su Pulso fal’Cie. PSICON pajėgos gabena gyventojus ir Pulse Vestige konstrukciją į Hanging Edge angarą, kuriame vyksta pašalinimas iš Kokūno pasaulio. Šie įvykiai paliečia 5 žaidimo herojus, kurie stoja į kovą dėl labai skirtingų priežasčių, tačiau žaidimo eigoje jiems tenka susivienyti dėl bendro tikslo, nes nugalėję Pulso fal’Cie Anima, šiojo mirties akimirką yra pažymėti Pulso l’Cie ženklu ir iš Kokūno piliečių tapo mirtinais Kokūno priešais, nors to visai negeidė. Žaidimo eigoje, sekant herojų prisiminimus, atskleidžiami siužeto priešistorės įvykiai.

Žaidimo mechanika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo veiksmas vyksta kompiuterine grafika sukurtame 3D fantastiniame pasaulyje. Veiksmo gija linijinė, t. y. žaidėjas nebegali grįžti į praeitus žaidimo kambarius, išskyrus papildomas misijas Pulso pasaulyje. Žaidėjas valdo tik vieną iš herojų (kurių gali būti iki šešių) grupelėje. Kovos scenos su monstrais vaizduojamos atskirose scenose. Kovos metu žaidėjas valdo pagrindinio herojaus veiksmus, o kiti herojai atakuoja automatiškai. Be to, kovos scenose vaizduojami daugiausia 3 herojai, nepaisant to, kad grupelėje jų gali būti daugiau. Ir tik matomų herojų ypatybės turi reikšmės kovos eigoje. Žaidimo pabaiga laikoma pagrindinio herojaus mirtis. Kitus žuvusius herojus galima prikelti panaudojus Phoenix down porcijas. Baigus kovą visų herojų „gyvybės“ rezervai atsistato. Kovos žaidimo efektyvumas įvertinamas žvaigždutėmis (iki penkių). Žaidimo siužetas pasakojamas daugelyje vaizdo intarpų. Žaidimo eigoje herojai renka įvairius daiktus, kurie randami ar pametami žuvusių priešininkų. Juos galima parduoti ar panaudoti tobulinant ginklus, įgūdžius. Magiškas ir kitokias porcijas panaudoti kovoje.

Žaidimo kadras: kovos scena, veikėjai − Lightning ir Sazh

Speciali veikėjų tobulinimo sistema Crystarium leidžia tobulintis įgūdžius keliose herojaus rolėse − Commando (lyderis), Ravager (naikintojas), Medic (gydytojas), Synergist (sinergetikas), Sentinel (gynėjas) ir Saboteur (priešų silpnintojas). Su įveiktomis žaidimo stadijomis žaidėjui prieinami aukštesni rolių išvystymo laipsniai. Skirtingų herojų rolių kombinacijos vadinamos paradigmomis. Jas galima keisti kovos metu. Kiekvienas herojus įgauna galimybę iššaukti papildomą savo asmeninį pagalbininką-kovos būtybę Eidoloną, kai ją pats nugali ir įvaldo žaidimo eigoje. Kiekvienas herojus valdo tik jam būdingą specifinį ginklą. Tik nuo IX žaidimo skirsnio galima pasirinkti kurį norimą herojų pagrindiniu. Iki žaidimo vidurio žaidėjas išmoksta žaisti visais šešiais herojais, tačiau daugiausia veiksmas vykdomas su Lightning.

Pagrindiniai veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidime galima valdyti 6 herojus. Kai kurie jų vardai reikšminiai: Hope − viltis, Snow − sniegas, Vanille − vanilė, Lightning − žaibas. Kiekvienas herojus atakuoja specifiniais ginklais: Lightning − kardu, Snow − kumščiais, Sazh − 2 pistoletais.

  • Lightning (pavaizduota žaidimo viršelyje). 21 metų Sanctum policijos padalinio Guardian Corps narė. Pirmojoje žaidimo dalyje daugiausiai galima valdyti ją. Jos sesuo Serah Farron buvo pažymėta Pulso l’Cie ženklu ir, įvykdžiusi užduotį, virto kristalu. Lightning (tikrasis vardas Claire Farron) kovojo su Pulso fal’Cie Anima, norėdama išvaduoti seserį, tačiau pati buvo pažymėta Pulso l’Cie ženklu. Jos tikslas žaidimo pradžioje tapo sunaikinti pagrindinį Kokūno fal’Cie − Edeną, nes visus fal’Cie ji laiko kaltais dėl nelaimių.
  • Snow Villiers. 21 m. Bodhum pilietis. Jis vadovauja mėgėjų karių grupelei NORA. Pora dienų iki Pulso fal’Cie atradimo jis pasiperša Lightning seseriai Serah Farron, kuri jam atskleidžia, kad yra Pulso l’Cie ir turi įvykdyti užduotį. Snow nesėkmingai bando kartu su Serah patekti į Pulse Vestige. Pulso fal’Cie Anima pagrobia Serah. Snow veržiasi išvaduoti sužadėtinės, kuri, būdama Pulse Vestige, PSICON pajėgų nugabenama į Hanging Edge angarą. Snow, patekęs į Pulse Vestige, susitinka Lightning.
  • Hope Estheim. 14 m. berniukas, kuris kartu su motina buvo pasmerktas PSICON karių ištrėmimui, tačiau Hanging Edge angare Snow ir karių grupė NORA surengia gyventojų pasipriešinimą prieš PSICON pajėgas. Kovų metu žūsta Hope motina. Hope dėl to kaltina Snow ir nori išsakyti jam tai į akis. Jis, kartu su Oerba Dia Vanille, vyksta į Pulse Vestige, kur, kartu su likusiais po Anima žūties, pažymimas Pulso l’Cie ženklu. Jis prisijungia prie Lightning, nes nori išmokti kovoti ir atkeršyti Snow už motinos mirtį. Snow pradžioje nežino, kad Hope yra žuvusios motinos sūnus.
Žaidimo herojai, iš kairės: Lightning, Snow, Vanille
  • Sazh Katzroy. 40 metų, buvęs pilotas. Jo sūnų paėmė Sanctum po to, kai jis buvo pažymėtas Kokūno l’Cie ženklu. Sazh patenka į tremiamų Bodhum gyventojų traukinį, nes tiki, kad jo mažamečiui sūnui yra paskirta užduotis sunaikinti Pulso fal’Cie Animą, kurios jis negali atlikti dėl amžiaus. Taigi, tėvas tikisi įvykdyti sūnaus užduotį. Traukinyje jis susitinka Lightning, kurios tikslas toks pat kaip ir jo − patekti į Hanging Edge angarą, į kurį nugabentas Pulse Vestige. Vėliau, Sazh pamato, kad jo ir Lightning tikslai ne visai sutampa, bet būna per vėlu – jis, kartu su kitais, pažymimas Pulso l’Cie ženklu. Žaidimo pradžioje Sazh net nenutuokia, kad viena jo bendražygių Oerba Dia Vanille iš tikro atsakinga už sūnaus atėmimą.
  • Oerba Dia Vanille. 19 metų mergina, kuri kažkada buvo Pulso l’Cie, įvykdė užduotį ir užmigo Pulse Vestige kristalinėje būsenoje. Atsibudusi ji išsilaivina iš Pulse Vestige ir pamato, kad atsidūrė priešiškame Kokūno pasaulyje. Kovų su PSICON pajėgomis metu Hanging Edge angare ji paskatina Hope vytis Snow į Pulse Vestige. Žaidimo gija pasakojama iš jos pusės. Po Anima žūties, ji nuslepia, kad Pulso l’Cie yra tapusi kur kas anksčiau.
  • Oerba Yun Fang. 21 metų mergina, kuri atsibudo iš kristalinės būsenos, kaip ir Oerba Dia Vanille, Pulse Vestige. Jinai pažymėta Pulso l’Cie ženklu ir padeda Sanctum tarpmiestinėms pajėgoms ieškoti Pulso l’Cie. Šių pajėgų vadas pats puoselėja su Pulso l’Cie pagalba nuversti Sanctum vyriausybę. Fang yra šeštasis žaidimo valdomas herojus, kuris prisijungia prie kitų penkių vėlesnėje žaidimo dalyje.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Fantastinis Kokūno pasaulis. Vanille balsu pradedama istorija, kad viskas prasidėjo nuo to, kai jos atsibudo (turimas omeny Vanille ir Fang atsibudimas iš kristalinės būsenos Pulse Vestige). Veiksmas nusikelia į traukinį, kuriame PSICON pajėgos išgabena grupę gyventojų į tremtį. Du žmonės traukinyje: Lightning ir Sazh, atsidūrė savanoriškai. Jie pradeda kovą su sargybiniais. Sėkmingai išsilaisvinę iš traukinio Lightning ir Sazh atsiduria Hanging Edge angare, kuriame vyksta prievartinis žmonių išgabenimas į žemiau esantį Pulso pasaulį. Atskiros grupelės miestiečių priešinasi. Sazh įdomu, kokie Lightning, buvusios policijos padalinio kovotojos, tikslai ir Lightning atskleidžia, kad ji pasiryžusi sunaikinti Pulso fal’Cie Animą, kurios atsiradimas ir išprovokavo vyriausybę masiškai naikinti žmones.

Tuo tarpu Snow ir grupė kovotojų, pasivadinę NORA organizacija, kovoja su policijos PSICON pajėgomis Hanging Edge angare, kuris yra paskutinė šalinamųjų iš Kokūno pasaulio vieta. Kovų metu žūsta motina, kuri norėjo tik apsaugoti savo sūnų. Motina nespėja pasakyti Snow savo sūnaus vardo ir nukrenta į bedugnę. Jos sūnus Hope visa tai mato ir įsitikina, kad tai Snow yra kaltas dėl jo motinos mirties. Pasibaigus kovai Snow skrenda į Pulse Vestige, kur yra Pulso fal’Cie Anima, nes Anima yra užgrobusi jo sužadėtinę Serah. Taip pat, į Pulse Vestige atvyksta Lightning ir Sazh. Tuo tarpu Hope sutinka naują draugą − Vanille. Hope nori pasakyti Snow, kad jis kaltas dėl jo motinos mirties. Vanille paskatina jį skristi į Pulse Vestige paskui Snow.

Pulse Vestige susitinka 5 herojai ir atranda Snow sužadėtinę bei Lightning seserį Serah, kuri virsta kristalu, nes įvykdė Pulso fal’Cie užduotį. Snow, Sazh ir Lightning puola sunaikinti fal’Cie Animos. Ją nugali, tačiau kartu su ja nukrenta į ežerą bedugnėje, kuris nuo žūstančio fal’Cie energijos suledėja. Atsigavę 5 herojai pastebi, kad prieš mirtį fal’Cie Anima pažymėjo juos Pulso l’Cie ženklais. Dabar jie patys tapo Kokūno pasaulio priešais …

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]