Sinergija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
 Crystal Clear action button cancel.png  Šį puslapį siūloma skubiai ištrinti. Priežastis nesukonkretinta, bet gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei manote, kad trinti nereikia, diskusijų puslapyje argumentuokite, kodėl. Tokiu atveju tikslinga pakeisti šį šabloną į „{{PTR}}“. Prieš priimant sprendimą tikslinga peržvelgti čia rodančius puslapius ir istoriją.
 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!

Sinergija, sinergizmas (gr. syn - ergo, συνεργός 'veikimas kartu') – reiškinys, kai du atskiri veiksniai, veikdami kartu, duoda didesnį poveikį, negu jų abiejų veiksnių, veikiančių atskirai, poveikių suma:

f(A;B) > f(A) + f(B).

Sinergijos sąvoka moksle atsirado 1925 m.
Sinergijos priešingybė yra antagonizmas, kai abiejų veiksnių bendras veikimas yra menkesnis, negu abiejų veiksnių, veikiančių atskirai, poveikių suma:

f(A;B) < f(A) + f(B).

Sinergijai artimas reiškinys yra emerdžizmas (angl. emergence, emergism), kai sistema iš kelių elementų (veiksnių) įgyja naujų savybių, kurių neturi kiekvienas elementas atskirai.

Vaistų sinergija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaistų sinergija – reiškinys, kai dveji vaistai stiprina vieni kitų veikimą – pagrindinį ar šalutinį. Ši savybė kartais panaudojama vaistuose panaudojant dvejas veikliąsias medžiagas, kurios veikia sinergiškai. Pavyzdžiui, kodeinas su acetaminofenu arba su ibuprofenu skausmą malšina stipriau, negu vienas kodeinas.

Sinergija pasireiškia ir vartojant narkotikus. Pvz., vartojant marichuaną su LSD marichuana stiprina haliucinogeninį LSD poveikį.

Vaistų sinergija gali veikti ir neigiamai. Pvz., kartu panaudoti alkoholis ir valiumas veikia gerokai stipriau, negu panaudoti atskirai. Etanolis ir valiumas kartu gali tiek slopinti CNS veiklą ir kvėpavimą, tad kvėpavimas gali sustoti.