Pereiti prie turinio

Ferdinand Porsche

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ferdinandas Poršė

Ferdinandas Poršė (Ferdinand Porsche; 1875 m. rugsėjo 3 d. – 1951 m. sausio 30 d.) – Austrijos ir Vokietijos automobilių inžinierius, labiausiai žinomas kaip vienas pirmųjų hibridinių automobilių kūrėjas, automobilių Mercedes-Benz SSK, Volskwagen Kaefer, Auto-Union lenktyninių automobilių autorius ir įvairių Vokietijos tankų Tiger, Tiger II, Elefant ir Maus kūrėjas. 1937 metais Adolfas Hitleris apdovanojo F. Poršė Vokietijos nacionaliniu apdovanojimu už meno ir mokslo sričių plėtojimą.

Ferdinando Poršė sūnus Ferry Porsche (1909-1998) žinomas kaip „Porsche“ automobilių kūrėjas ir įmonės vadovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ferdinandas Poršė gimė 1875 m. rugsėjo 3 d. vokiškai kalbančioje šeimoje, Vratislavice nad Nisou mieste (vok. Maffersdorf), buvusioje Austro-Vengrijoje dabartinės Čekijos teritorijoje. 1893 m. sulaukęs aštuoniolikos metų dirbo elektrinių automobilių gamykloje. Šioje gamykloje suprojektavo pirmąjį savo automobilį – elektromobilį, varomą keturiais ratais. F. Poršė buvo paskirta sukurti antrąjį automobilį, tai buvo hibridinis automobilis, kurio benzininis variklis suko generatorius, o šie tiekė elektrą kiekvieno rato varikliams.

1902 m. F. Poršė pašauktas į armiją, kur tarnavo asmeniniu Austrijos erchercogo Ferdinando vairuotoju.

Vėliau Vokietijos automobilių gamintojas „Daimler“ įdarbino jį vyresniuoju konstruktoriumi. Nors „Daimler“ tuo metu gamino karo techniką, F. Poršė buvo atsakingas už lenktyninių automobilių projektavimą.

1930 m. F. Poršė paliko Vokietijos automobilių gamintoją „Daimler“ ir Štutgarte įkūrė nuosavą automobilių konstravimo biurą, kūrė sportinius (Auto-Union) ir nedidelius automobilius, 1934 metais gavęs Vokietijos kanclerio A. Hitlerio užsakymą ėmėsi kurti „liaudies automobilį". Taigi, Poršė dizainas tapo „Volkswagen Kaefer“ veidu.

Karo metu F. Poršė projektavo įvairią karinę techniką, bene žinomiausias pavyzdys – 188 tonas sveriantis tankas „Maus“.

Karo pabaigoje F. Poršė buvo paprašytas tęsti „Volkswagen“ projektavimą Prancūzijoje. Tačiau dėl šalies valdžios ir vietinių autoindustrijos lyderių ginčų projektas buvo atidėtas. 1945 m. gruodžio 15 d. Ferdinandas Poršė, jo sūnus Ferry Porsche ir Anton Piëch buvo suimti kaip karo nusikaltėliai. Ferry Porsche buvo paleistas, tačiau kiti du buvo įkalinti Dižono kalėjime 20 mėnesių.

1948 m. Ferry Porsche ėmėsi gaminti ir pardavinėti automobilius pažymėtus „Porsche“ vardu (Porsche 356). Ferdinandą Poršė paleidus iš kalėjimo Prancūzijoje, jis kartu su sūnumi tęsė „Porsche“ automobilių gamybą.

Ferdinandas Poršė mirė 1951 m. sausio 31 d., palaidotas Austrijoje Zell am See miestelyje šeimos kape.

1996 m. F. Poršė įtrauktas į „Tarptautinę motosporto garbės lentą“, o 1999 m., jis laimėjo „Amžiaus automobilių kūrėjo“ apdovanojimą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]