Ensainas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Ensainas (angl. ensign) – jaunesniojo karininko laipsnis kai kurių šalių ginkluotosiose pajėgose, paprastai kariniame jūrų laivyne.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

angl. ensign 'tam tikra vėliava; karininkas vėliavnešys; toks karininko laipsnis', kilęs iš vid. angl. ensigne 'ženklas, vėliava, simbolis', šis iš anglų-pranc. enseigne, iš lot. insignia 'insignijos, vėliavos, ženklai'

Pradžioje ensainai buvo pėstininkų pulkų karininkai, nešę vėliavas. Tuo šie karininkai primena Lenkijos kariuomenės chorunžius, Rusijos ir kai kurių kitų slavų valstybių kariuomenių praporščikus, nes visi jie anksčiau reiškė karininkus-vėliavininkus. Pradžioje tai buvo pareigos, vėliau tapo kariniais laipsniais.

Ensaino padėtis jaunesniųjų karininkų hierarchijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ensainas tarp kitų karininkų laipsnių
NATO kodas TSRS, Rusija (armija) JAV (armija) JAV (laivynas) Prancūzija (laivynas) Lietuva (laivynas)
OF-D jaunesnysis leitenantas
OF-1 leitenantas antrasis leitenantas
(second lieutenant)
ensainas
(ensign)
enseigne de vaisseau
de 2e classe
leitenantas
OF-1 vyresnysis leitenantas pirmasis leitenantas
(first lieutenant)
jaunesnysis leitenantas
(lieutenant, junior grade)
enseigne de vaisseau
de 1re classe
vyresnysis leitenantas
OF-2 kapitonas kapitonas
(captain)
leitenantas
(lieutenant)
laivo leitenantas
lieutenant de vaisseau
kapitonas leitenantas

JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV karinio jūrų laivyno ensaino atskyrio ženklai

JAV armijoje ensaino ir korneto laipsniai buvo panaikinti 1800 m.[1]

JAV kariniame jūrų laivyne ensaino laipsnis 1862 m. pakeitė laikinąjį passed midshipman ('išlaikiusio mičmano' – mičmano, kuri išlaikė leitenanto egzaminą, bet laipsnį gaus tik atsiradus laisvoms pareigoms).
Ensainas yra jauniausias karininko laipsnis JAV kariniame jūrų laivyne, JAV Pakrančių apsaugoje, Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos korpuse ir Viešosios sveikatos tarnybos korpuse. Jis atitinka JAV armijos, karinių oro pajėgų, jūrų pėstininkų antrąjį leitenantą (leitenantą Lietuvos kariuomenėje).

Už ensainą viena pakopa vyresnis yra jaunesniojo leitenanto (lieutenant junior grade) laipsnis, atitinkantis JAV armijos pirmąjį leitenantą (vyresnįjį leitenantą Lietuvos kariuomenėje).

Ensainų apykaklės atskyrio ženklas yra vienas auksinis strypelis, dėl ko ensainai turi pravardę butterbars 'sviesto plytelės', kuria vadina ir armijos, aviacijos ar jūrų pėstininkų antruosius leitenantus.

Prancūzija ir Kanada[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senojoje Prancūzijoje ensainai (enseigne) buvo pėstininkų pulkų vėliavos. Vėliau šiuo pavadinimu ėmė vadinti karininkus vėliavnešius. XVIII a. pabaigoje šiuos karininkus pervadino į subleitenantus (sous-lieutenant).

Kariniame jūrų laivyne buvo laipsnis laivo ensainas (enseigne de vaisseau), kuris buvo pirmasis karininko laipsnis laivyne. Šis laipsnis XVIII a. pabaigoje kurį laiką vadinosi laivo subleitenantas (sous-lieutenant de vaisseau), bet netrukus buvo grąžintas senasis laipsnio pavadinimas.

Šiuo metu ensaino laipsnis egzistuoja Prancūzijos kariniame jūrų laivyne. Du žemiausi karininkų laipsniai vadinami laivo ensainas (enseigne de vaisseau). Pats žemiausias laipsnis vadinasi antros klasės laivo ensainas (atitinka armijos leitenantą), o viena pakopa vyresnis – pirmosios klasės laivo ensainas (atitinkantis armijos vyresnįjį leitenantą).
Taip pat naudojamas terminas enseigne de marine ('jūrų ensainas'), bet jis nėra oficialus laipsnio pavadinimas.

Kanadoje naudojami du terminai prancūzų kalba:

  • enseigne de vaisseau de deuxième classe – angliškas atitikmuo acting sub-lieutenant ('veikiantis subleitenantas')
  • enseigne de vaisseau de première classe – angliškas atitikmuo sub-lieutenant 'subleitenantas'.

Naujoji Zelandija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karališkajame Naujosios Zelandijos karo laivyne yra ensaino (ensign) laipsnis, atitinkantis armijos leitenantą (angl. second lieutenant 'antrasis leitenantas'). Šio laipsnio buvimas labiau atitinka ne britaniškąją, o amerikietiškąją tradiciją,

Didžioji Britanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ensainas buvo žemiausias karininko laipsnis D. Britanijos pėstininkų pulkuose, bet 1871 m. buvo pakeistas į antrasis leitenantas. Šie karininkai esant reikalui nešdavo pulko vėliavą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]