eRepublik

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.eRepublik logotipas‎

eRepublikmasyvus daugelio žaidėjų tinklo žaidimas (MMO), bendravimo ir strateginis naršyklinis žaidimas, kurį sukūrė „eRepublik Labs“, pradėjusi darbą 2008 m. spalio 21 d. Šį žaidimą galima pasiekti naudojantis internetu. Žaidimas vyksta alternatyviame pasaulyje (pavadintu Naujasis pasaulis), kuriame žaidėjai, vadinami piliečiais, prisijungia prie vietinės ir nacionalinės politikos, nustato ekonomikos politiką, pradeda verslą, kariauja karuose su kitomis šalimis bei padeda karuose sąjungininkėms šalims. Taip pat piliečiai dirba, treniruojasi, gali rašyti laikraštį. Žaidimas buvo sukurtas Alekso Bonte ir Džordžo Lemnaru. „eRepublik“ suprogramuotas PHP kodu, naudojantis Symfony programa ir veikia moderniose naršyklėse. Šiuo metu yra 30 personalo darbuotojų puslapiui, neskaičiuojant kūrėjų.

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„eRepublik“ sujungia bendravimą ir strategiją į vieną didžiulį internetinį žaidimą, kur žaidėjai gali dalyvauti įvairiose veiklose. Naujojo pasaulio piliečiai gali būti darbuotojai, valdyti savo verslą, įkurti politines partijas, balsuoti rinkimuose, tapti partijų vadovais, tapti kongreso nariais arba net šalies prezidentais, taip pat rašyti laikraštį ir eiti kariauti su tikrų šalių virtualiomis versijomis. Žaidimas turi labai mažai grafinio apipavidalinimo ir daugiausia yra paremtas tekstu. Prieš pradedant žaidimą būsimasis pilietis išsirenka kurioje šalyje ir regione jis nori pradėti (geriau pradėti žaidimą savo realioje šalyje). Visos Naujojo Pasaulio šalys yra pavadintos kaip ir tikros šalys, ir jos yra toje pačioje vietoje. Pasirinkęs savo šalį ir regioną pilietis ieško darbo kompanijoje savo šalyje ir turi galimybe pasitreniruoti (pasikelti jėgą). Pasitreniruoti ir padirbti galima kiekvieną dieną po vieną kartą, paprasčiausiai paspaudžiant du mygtukus. Norint būti pilnaverčiu piliečiu tai užtruks tik 14 minučių per dieną.

Žaidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rolė Naujajame Pasaulyje susideda iš žemiau paminėtų modelių sujungimo tam, kad pasiektumėte tikslą ir taptumėte šalies lyderiu vienoje arba daugiau sričių. Piliečiai gali naudotis savo laikraščiu reklamuojant save, savo kompanija, partija arba net šalį. Šalies kongresas nustato mokesčius tam, kad vykdytu ekonominę politiką. Kad laimėti karus, šalies ekonomika turi būti pastovi, o piliečiai turi turėti motyvacijos. Viena prieštaringai vertinama žaidimo dalis yra politinių perėmimų naudojimas (angl. political takeover arba PTO). Politinis perėmimas atsitinka, kai daug galingos šalies arba aljanso piliečių laikinai persikelia į mažesnę šalį prieš rinkimus, ten sukuria partiją ir bando užimti didžiąją dalį kongreso, kad galėtų nušalinti prezidentą arba paprasčiausiai laimėti prezidento rinkimus. Jei svetimšaliui pavyksta tapti prezidentu, didžioji šalis tiesiog lieka paskelbti karą mažajai šaliai ir prezidentas atiduos visus tos šalies regionus pasitraukdamas iš kovos arba prezidentas gali sugadinti tos šalies ekonomiką. Dėl šios nepopuliarios taktikos, administratoriai sukūrė „virtualias pilietybes“, kurios piliečiams leidžia dalyvauti tik savo šalies politikoje, nors susiklosčius tam tikroms aplinkybėms politinis perėmimas vis dar gali būti įvykdytas.

Žaidimo komponentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kokybės lygis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kokybė (angl. quality) – tai yra daug lemiantis aspektas šiame žaidime. Žemiausias kokybės lygis yra 1, didžiausias – 6. Kuo didesnė daikto kokybė, tuo geresnis tas daiktas yra.

Įmonės kokybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įmonės kokybė parodo, kokios kokybės daiktai joje yra parduodami. Jei įmonė 1-ojo kokybės lygio, tai ji gamina 1-ojo kokybės lygio daiktus, jei 2-ojo kokybės lygio, tai 2-ojo kokybės lygio daiktus ir t. t.

Daiktų kokybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuo didesnė daikto kokybė, tuo jis yra geresnis. Maisto, namų ir ligoninių kokybės lygis lemia, kiek sveikatos jei pagydo. Ligoninės daugiausiai gali pagydyti tiek sveikatos, keik gausime jų kokybės lygi padauginę iš 10. O maistui ir namams yra taikoma speciali formulė, kurią galima rasti „eRepublik“ pagalbos puslapiuose. Didesni žaliavų (grūdų ir geležies) kokybės lygiai leidžia iš jų pagaminti daugiau maisto, pastatų (ligoninių, namų, gynybos sistemų) ir ginklų.

Sveikata[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sveikata (angl. wellness) – tai žaidimo komponentas, nurodantis „eRepublik“ piliečio sveikatos lygį. Daugiausiai įmanoma turėti 100 sveikatos, o pasiekus 0 pilietis miršta. Sveikata žaidime lemia produktyvumą dirbant bei žalą kariaujant. Kiekvienas įmonės savininkas nori, kad jo darbuotojai būtų produktyvūs ir jei jie tokie nėra, tiesiog išmeta juos iš darbo. O didelė daroma žala kariaujant padeda tavo kovojančiojo piliečio pusei laimėti. Dėl šių priežasčių daugelis žaidėjų stengiasi išlaikyti savo sveikatą, kad ji nenukristų žemiau 90. Po kiekvienos kovos sveikata sumažėja 10 taškų, tačiau jai palaikyti yra skirtos ligoninės. Taip pat sveikatą palaiko maistas, dovanos ir namai.

Ligoninė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ligoninėje (angl. hospital) kartą per dieną gali pasigydyti iki 50 sveikatos taškų prarastų kovojant. Šiuo metu ligonines turi eLietuvos regionai Lithuania Highland, Sudovia ir Lithuania Minor. Pastarųjų regionų kokybės lygis yra 5-as, o Lithuania Highland turi 2-ojo kokybės lygio ligoninę.

eRepublik auksas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„eRepublik“ auksas yra pagrindė valiuta, jį galite naudoti visur. Nesvarbu į kurią šalį pakliūtumėte, auksą galite keisti į bet kurią valiutą (Amerikos dolerius USD, Anglijos svarus GBP, Lietuvos litus LTL ir t. t.). Aukso galima gauti iš treasure maps, kurį gauni pakvietęs į žaidimą draugą arba atlikęs pasiekimus (angl. achievements). „eRepublik“ aukso panaudojimo būdai:

 • Įmonės įkūrimas
 • Pagerintas treniravimasis
 • Laikraščio sukūrimas
 • Politinės partijos įkūrimas
 • Karo paskelbimas
 • Įmonės kokybės padidinimas
 • Karinio būrio įkūrimas
 • Bazūkų pirkimas
 • Energijos batonėlių pirkimas
 • Namų pirkimas

eRepublik moduliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekonominis modulis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ekonomika yra paskirstyta į 4 šakas: 2 žaliavos (grūdai, metalas) ir 2 gaminimo (maistas, ginklai). Kai piliečiai prisirenka pakankamai aukso jie gali tapti kompanijų vadovais: samdytis kitus piliečius, nustatyti jų algas, pirkti žaliavas (jei reikia), pardavinėti produktus už savo kainą, pirkti eksporto licencijas (taip gaunant teisę pardavinėti savo produktus kitose šalyse).

Politikos modulis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienas pilietis, pasiekęs tam tikrą lygi gali prisijungti prie partijos. Kai jis prisijungia prie partijos, gali kandidatuoti į partijos prezidento postą, jei sugeba įrodyti savo partijos nariams, kad bus geras vadovas. Partijos prezidentai gali nustatyti kam leis kandidatuoti į kongresą ar prezidento postą.

Rinkimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiek šalies prezidento, tiek partijos prezidento ar kongreso rinkimai vyksta kas mėnesį. 5-ąją kiekvieno mėnesio dieną vyksta šalies prezidento rinkimai, 15-ąją partijos prezidento rinkimai, o 25-ąją kongreso rinkimai. Kelios dienos prieš prezidento rinkimus 5 didžiausios partijos pasirenka kandidatą į prezidentus, kuris kandidatas taps prezidentu. Kandidatavimas į partijos prezidento postą kainuoja 2 auksinius; bet kas gali kandidatuoti, tik reikia turėti pakankamai aukštą lygį. Kongreso rinkimai yra truputi painesni nei kiti. Partijos prezidentas išrenka dalyvius, kurie kandidatuos kiekviename regione. Šalyje yra 40 kongreso vietų (jei šalis turi bent 4 regionus). Didesnės šalys kaip JAV turi daugiau narių, kiekvienas regionas gaus nors 1 kongreso narį, nesvarbu kiek tame regione gyvena žmonių. Jeigu kas nors surenka vienodą kiekį balsų ir dalinasi paskutinė vietą, „eRepublik“ automatiškai išrenka kandidatą pagal jo turimus patirties taškus.

Karo modulis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norint paskelbti karą kitai valstybei prezidentas turi paskelbti balsavimą kongresui. Jeigu balsavimas pavyksta, šalys tarpusavyje kariauja. Prezidento paliepimu gali būti užpultas bet kuris kaimyninis regionas. Kare, tam tikros šalys piliečiai kovoja, daro žalą norėdami nugriauti „sieną“ arba ją padidinti priklausomai nuo to kurioje pusėje kariauja. Jeigu pakankamai žalos yra padaroma per 24h, regionas yra okupuojamas, bet jeigu puolėjams nepavyksta padaryti pakankamai žalos per 24h, regioną išlaiko gynėjai, kuriems dabar leidžiama pulti. Karai yra svarbūs norint padidinti šalies jėgą, nes jie stiprina šalių piliečius, keldami jų karinį rangą, taip leidžiant jiems padaryti daugiau žalos. Šalis kuri yra patyrusi kare ir turi daug stiprių piliečių gali tapti globaline galiūne.

Naujienų modulis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bet kuris pilietis gali susikurti nuosavą laikraštį, kuriame jis gali rašyti straipsnius. Kiti piliečiai gali skaityti tuos straipsnius, už juos balsuoti, juos komentuoti ir netgi užsiprenumeruoti kitų piliečių laikraščius.

Finansavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

eRepublik surinko 2,75 milijono eurų per tris kartus:

 • „Seed“ – vasarį 2007–200 000 eurų
 • „Angel“ – birželį 2008–550 000 eurų
 • „Series A“ – birželį 2009 – 2 000 000 eurų

Kitos funkcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Funkcijos priskiriama tokia kaip Twitter šaukykla. Pagal nutylėjimą piliečiai turi 3 pranešimų per dieną limitą. Sumokėję už papildomas funkcijas, piliečiai padidina pranešimų limitą iki 10 per dieną, gauna neribotos talpos pašto dėžutę ir 50 inventoriaus vietų. Aukso taip pat galima nusipirkti tik ribotą kiekį per savaitę. Tačiau yra išimtis – perkant auksą tiesioginio pavedimo būdu, papildomo aukso galima gauti SMS atsiskaitymo būdu.

eRepublik bendruomenė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Už žaidimo ribų, nariai gali įkurti papildomą forumą, kuris daugiausia naudojamas diskusijoms dėl svarbių sprendimų žaidimo kongrese ir kur ministerijos, departamentai ir piliečiai gali diskutuoti apie dabartinius įvykius. Pavyzdžiui, Lietuvos forumas Archyvuota kopija 2009-11-05 iš Wayback Machine projekto. arba Kanados forumas. Papildomi forumai yra svarbi dalis valdant šalis ir žaidimas būtu žymiai sunkesnis be jų. Labai dažnai piliečiai sukuria savo šalies IRC kanalą. Taip jie gali susisiekti ir priimti sprendimus greičiau karo metu ir susipažinti vienas su kitu. Neseniai buvo išleistas „eRepublik“ API, kuris leido kurtis puslapiams su įrankiais, statistikomis ir kita naudinga informacija žaidėjams. Taip pat šis žaidimas išsiplečia už naršyklės ribų, žaidėjai kartais rengia susitikimus (angl. meets).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Papildomos nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „eRepublik“ v1 startuoja (en) Archyvuota kopija 2012-03-17 iš WebCite projekto
 2. „eRepublik“ finansavimas
 3. „eRepublik“ sumaišė bendravimą su MMO žaidimu (en)