IRC

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Timeblock.svg  Šiame straipsnyje bent dalis informacijos yra pasenusi.
Jeigu galite, atnaujinkite informaciją ir ištrinkite šį pranešimą.
IRC
Tipas: kliento-serverio
Portas: tcp/6667, tcp/7000
RFC: 1459
OSI lygis 6-7

Internet Relay Chat arba IRC – ryšio protokolas ir interneto paslauga, skirti gyvai bendrauti internete (operatyviai apsikeisti trumpomis tekstinėmis žinutėmis).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

IRC protokolas buvo sukurtas 1988 m. Suomijoje, kai Oulu Universiteto studentas Jarkko „WiZ“ Oikarinen, bandė perkelti geriausių BBS sistemų galimybes į internetą. Taip buvo sukurtas pirmas IRC klientas ir serveris. Iki 1990 m. pradžios pasaulyje (daugiausiai – Skandinavijoje) buvo kelios dešimtys bandomųjų IRC serverių bei gana panašus skaičius vartotojų. Nuo 1991 m. IRC ėmė sparčiai plisti, atsirado EFnet tinklas. 1992 m. buvo įkurtas vienas iš populiariausių tinklų – Undernet, 1993 m. buvo sukurtas IRC protokolo pagrindus apibrėžiantis RFC nr.1459 Archyvuota kopija 2005-03-09 iš Wayback Machine projekto. (dauguma IRC serverių PĮ turi savo išplėtimus, todėl pilno formalaus apibrėžimo nėra ir šiandien). Šiuo metu[kada?] IRC yra vienas iš labiausiai paplitusių pokalbių protokolų, pasaulyje yra šimtai IRC tinklų bei tūkstančiai serverių. Didelė dalis šių tinklų yra mėgėjiški, nekomerciniai.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Aitvaras“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje IRC naudojamas maždaug nuo 1994–1995 m., kai buvo įkurtas pirmasis lietuviškas IRC serveris – irc.omnitel.net, nuo 1996 m. pradėjo veikti mėgėjiškas IRC serverių tinklas. Nuo 2001 m. tinklas gavo pavadinimą Aitvaras Archyvuota kopija 2021-05-18 iš Wayback Machine projekto.. Šiuo metu[kada?] „Aitvaro“ tinklas yra vienas iš didžiausių pasaulyje, pagal irc.netsplit.de Archyvuota kopija 2019-01-13 iš Wayback Machine projekto. duomenis, yra 83-oje vietoje pasaulyje, vienu metu buvo pasiekęs 9-ąją vietą. Tinklas veikia nekomerciniais pagrindais, jį sudaro 3 serveriai, kuriuos palaiko stambiausi Lietuvos interneto paslaugų teikėjai. Vienu metu „Aitvare“ būna prisijungę apie 300–400 naudotojų. Populiariausi „Aitvaro“ serveriai:

Delfi Chat

  • chat.delfi.lt:7000

Kiti tinklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

VKT[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

VKT IRC Tinklas Archyvuota kopija 2005-10-16 iš Wayback Machine projekto.

Šis IRC tinklas buvo įkurtas ankstyvais 2003 m. Pačioje pradžioje atlikęs vietinio tinklo pokalbių kambario funkcijas, dabar tinklas siūlo prisijungti ir pabendrauti iš bet kurio interneto taško. Tinklo tikslas – sukurti ramią ir saugią virtualią pokalbių erdvę pavieniams vartotojams bei įvairioms bendruomenėms bei vykdyti sąžiningą politiką vartotojų atžvilgiu.

Tinklą sudaro šie serveriai:

BSDNet[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

BSDNET IRC Tinklas Archyvuota kopija 2021-03-01 iš Wayback Machine projekto.

Lietuviškas, nekomercinis, laisvas ir propaguojantis atvirą kodą IRC tinklas įsikūrė 2005 m. rugpjūčio mėn. Po 2006 m. uždarymo 2008 m. vasarą buvo vėl atidarytas. Vienas iš pagrindinių tinklo tikslų yra suburti atviro kodo bendruomenę ir jos autoritetus bei dalintis idėjomis saugiame tinkle. Tinklas taip pat žada švelnias ir į vartotoją orientuotas taisykles. Domenas iš bsdnetirc.com pasiketė į bsdnet.net, vėliau į bsdnet.lt.

Pagrindiniai IRC tinklo serveriai:

IRC klientai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kita informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

IRC dažnai painiojamas su mIRC, labiausiai dėl didelio mIRC populiarumo. Žinotina, kad IRC yra tikrasis serviso pavadinimas, o mIRC tėra tik IRC kliento pavadinimas, todėl IRC nevadintinas mIRC.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]