Duotas vardas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Tarp kitų asmens duomenų Kroatijos piliečio pase – duotas vardas

Duotas vardas (angl. given name) – asmenvardis, skirtas identifikuoti asmeniui tarp kitų grupės narių, dažniausiai – šeimos narių, kurie paprastai turi pavardę, t. y., bendrą šeimos vardą. Duotas vardas – tik gimusio vaiko vardas, jį skiriantis siaurame rate ar šeimoje. Tarp kitų asmens duomenų (gimimo data, tėvai ir kt.) padaromas įrašas apie suteiktą vardą jo gimimo liudijime.

Daugumoje Europos tautų yra priimta duotąjį vardą įrašyti prieš pavardę (išskyrus abėcėlinius sąrašus, katalogus), todėl jis dar vadinamas pirmuoju vardu (angl. forename, first name). Vengrijoje, kaip ir kai kuriose Afrikos dalyse, Rytų Azijoje (pvz., Kinijoje, Japonijoje, Korėjoje, Vietname), pavardė pagal susiklosčiusią tradiciją eina priekyje. Be to, Rytų Azijos šalyse kai kurios duoto vardo dalys gali būti suteikiamos kitiems tos pačios kartos asmenims šeimoje ar jos šakose, kad būtų galima atskirti kartas vienas nuo kitų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senovėje vardas dažniausiai būdavo pravardė, kuri apibūdindavo individą, jo būdingas savybes. Daugelyje kultūrų nuo seno vardo skyrimas laikytas vos ne visą individo likimą lemiančiu aktu, jo būsima sėkme ar nesėkme būsimame gyvenime, socialiniu statusu visuomenės struktūroje ir pan. Pvz., senovės egiptiečiai vaikams duodavo du vardus: mažą vardą, kurį žinojo visi, ir tikrąjį, arba didįjį, kuris buvo laikomas paslaptyje. Egiptiečiai vardą laikė dvasios atvaizdu. Ankstyvosiose kultūrose buvo būdingas vaikiško ir suaugusiojo vardo dualizmas. Anot vienos Konfucijaus gyvenimo legendos, pasakojama apie tai, kaip plėšikas, bandydamas jį pažeminti, pavadino išminčių jo vaikišku vardu.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]