Duokiškio mokykla
55°44′25″š. pl. 25°31′29″r. ilg. / 55.740415°š. pl. 25.524727°r. ilg.
Duokiškio mokykla |
Duokiškio mokykla – buvusi dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla Rokiškio rajone, Duokiškio miestelyje, vykdžiusi pradinio, pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas. Pastaruoju metu, iki 2009 m., veikė Kamajų gimnazijos Duokiškio pradinio ugdymo skyrius.[1]
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]1907 m. Duokiškio kaime atidaryta trijų skyrių pradžios mokykla. Mokyklos kūrimosi pradžia buvo sudėtinga. Neturėdama savo patalpų, buvo priversta nuomotis pas ūkininkus, keisti vietą. Buvo dėstoma rusų kalba, mokėsi apie 20 mokinių. 1912 m. į mokyklą paskirta mokytoja lenkė, todėl buvo mokoma lenkiškai. 1914 m. mokykla atidaryta Titelių kaime pas Justiną Vairą. Šioje mokykloje veikė tik vienas pirmas skyrius: mokiniai būdavo paruošiami mokyklai, pramokdavo skaityti, skaičiuoti. 1915 m. mokykla vėl atidaryta Duokiškio kaime, buvo mokoma lietuvių kalba. Po metų, Rokiškio apskrities mokyklų inspektoriui nurodžius, buvo įvesta ir vokiečių kalba.
Mokyklai tinkamų patalpų nebuvo, todėl atskiri skyriai mokėsi įvairiose vietose. Valstybei skyrus lėšų, 1920 m. pradėta statyti pradžios mokyklą. Statybos darbai nevyko sparčiais tempais, pastatas ilgai stovėjo neužbaigtas.
1920 m. Duokiškyje įsteigti vakariniai kursai suaugusiems, už mokslą nereikėjo mokėti. Buvo 32 besimokantys, pamokos vyko 2 kartus savaitėje.
1923 m. mokyklos vedėju pradėjo dirbti Matas Tylas. Dideliu mokinių skaičiumi mokykla nepasižymėjo. Mokinių padaugėjo atidarius mokykloje V ir VI skyrius. Nuo 1927 m. atvykus dirbti mokytojui J. Vajegai, pagyvėjo popamokinė veikla: vyko pasilinksminimo vakarai su aplinkinių kaimų jaunimu, veikė suaugusių choras, liaudies šokių ratelis, styginių instrumentų orkestrėlis, smuikų duetas. Mokytojo J. Vajegos iniciatyva Duokiškyje buvo pastatytas paminklėlis Vytauto Didžiojo 500 metų mirties sukaktuvėms paminėti.
Prasidėjus pirmajai sovietinei okupacijai, toliau veikė pradinė mokykla. 1940 metų vasarą, rinkimų į Liaudies seimą laikotarpiu, mokykloje buvo įrengtas agitpunktas. Vokiečių okupacijos metais vėl buvo įvestos tikybos pamokos, buvo šeši skyriai. Per karą mokyklos pastatas nukentėjo nuo apšaudymų, buvo apgriautas, jame vokiečiai buvo įsirengę sandėlius. Buvo sunkios mokytojų buitinės ir materialinės sąlygos.
Nuo 1949 m. rugsėjo 1 d. pradėjo kurtis Duokiškio septynmetė mokykla. Pradžioje atidaryta tik penktoji klasė. Įkurta pionierių organizacija. 1952 m. mokykla išleido pirmąją septintokų laidą, kurioje buvo 32 mokiniai.
1958-1970 m. veikė Duokiškio vidurinė mokykla. Mokyklos direktoriumi paskirtas J. Augulis. 1960 m. išleista pirmoji abiturientų laida. Vidurinę mokyklą kasmet baigdavo apie 15 abiturientų. Iš viso per dešimtmetį baigė 158 mokiniai.
Nuo 1970 m. rugsėjo 1 d. mokykloje dirbti liko 11 mokytojų, mokėsi 108 mokiniai. Devintokai pradėjo lankyti vidurinę mokyklą Kamajuose. Nuo 1970 m. veikė aštuonmetė, devynmetė mokyklos, 1994-2001 m. – pagrindinė mokykla. Irena Janukėnienė buvo paskutinė pagrindinės mokyklos direktorė.
Ilgainiui Duokiškyje mažėjo mokinių. Nuo 1990 m. klasės buvo jungiamos, arba jų iš viso nebuvo. 2000 m. mokykla perorganizuota į pradinę. Dirbo dvi mokytojos Rima Vygėlienė ir Jūra Juknienė. 2008-2009 mokslo metais mokykloje mokėsi 10 mokinių, mokykla dirbo paskutinius mokslo metus.
Aštuntajame dešimtmetyje buvo pastatyti nauji mokyklos ir bendrabučio pastatai. Suirus vietos kolūkiui, senoji medinė mokykla neišliko – sudegė per gaisrą.[2]
Mokyklos muziejus
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Istorijos mokytojos Irenos Janukėnienės iniciatyva Duokiškio pagrindinėje mokykloje buvo įkurtas ir daug metų veikė kraštotyros muziejus.[3] Jame buvo kaupiama medžiaga, susijusi su krašto istorija. Uždarius mokyklą, buvo panaikintas ir muziejus. Jo eksponatai saugomi Duokiškio kultūros centre.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Margarita Kairytė. Duokiškio parapijos istorija. Duokiškio mokykla Archyvuota kopija 2022-09-20 iš Wayback Machine projekto. 40-44, 93 p., vdu.lt