Coldplay

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Coldplay
Biografija
Kilmė Flag of England.svg Anglija
Žanrai Alternatyvus rokas,
post-Britpop[1][2]
Aktyvumo metai 1996-dabar
Įrašų kompanija „Parlophone Records“,
Capitol Records“,
„Atlantic“
Susijusi veikla Apparatjik, Rihanna, Avicii, Brian Eno, Jon Hopkins, Jay-Z
Svetainė coldplay.com
Nariai
Chris Martin,
Jonny Buckland,
Guy Berryman,
Will Champion

„Coldplay“ – alternatyviojo roko grupė, susikūrusi 1998 m. Londone. Grupę sudaro Chrisas Martinas (vokalas, pianinas, gitara), Jonny Bucklandas (gitara), Guy Berrymanas (bosinė gitara) ir Willas Championas (būgnai). „Coldplay“ susilaukė pasaulinio pripažinimo 2000 m. su savo singlu „Yellow“, po kurio sekė debiutinis albumas „Parachutes“, kuris buvo apdovanotas „Mercury“ apdovanojimu. „Coldplay“ yra laikomas vienu sėkmingiausiu trečiojo tūkstantmečio projektu, kuris pardavė daugiau kaip 55 milijonus albumų. Grupė taip pat išgarsėjo singlais „Speed Of Sound“ ir „Grammy“ apdovanojimą pelniusiu „Clocks“.

„Coldplay“ aktyviai dalyvauja visuomeniniuose renginiuose. Jie dalyvavo tokiuose renginiuose kaip Oxfamo Susirask Draugą mugėje, ir Amnesty International (žmogaus teises ginanti organizacija). Grupė taip dalyvavo daugybėje labdaros renginių.

Nuo 2006 m. dirba su prodiuseriais Brian Eno ir Timbaland. Jie prodiusavo ketvirtąjį „Coldplay“ albumą, kuris išleistas 2008 m.

Albumai[taisyti | redaguoti kodą]

Parachutes[taisyti | redaguoti kodą]

1999 m. kovo mėnesį „Coldplay“ sutelkė visą dėmesį savo debiutiniam albumui. Su prodiuseriu Kenu Nelsonu jie nuvyko į „Rockfield“ studiją ir praleido Naujuosius metus su Samueliu Hopkinsu, kuris jiems padėjo užbaigti dainas „Yellow“ ir „Everything’s not lost“. Su singlu „Shiver“ jie užėmė 35-ą vietą Jungtinės Karalystės singlų top 40-tuke ir jis buvo pirmąkart parodytas per MTV. 2000 m. birželis buvo lemiamas momentas „Coldplay“ istorijoje. Jie pirmąkart pradėjo savo koncertų turą, kuris pasibaigė Glastonbure, o su singlu „Yellow“ jie užėmė 4-ą vietą JK singlų top 10-tuke.

Chrisas Martinas

Tų pačių metų liepą jie išleido savo albumą „Parachutes“, kuris užėmė pirmą vietą JK albumų top 10-tuke. Kritikai šį albumą įvertino gerai, tačiau kartais buvo sakoma, kad jis yra panašus į grupės Radiohead albumus „The Bends“ ir „OK Computer“. Dainos „Yellow“ ir „Trouble“ gavo radijo eterio abipus Atlanto. „Parlophone Records“ spėjo, kad bus parduota 40 tūkst. albumo „Parachutes“ kopijų, tačiau iki Kalėdų jau buvo parduota 1,6 milijono kopijų vien Jungtinėje Karalystėje. Albumas „Parachutes“ buvo nominuotas Mercury muzikos apdovanojimui 2000 m. rugsėjį.

Po sekmės Europoje grupė pradėjo dairytis į Šiaurės Ameriką. 2000 metų spalį grupė išleido savo albumą, o 2001 m. pradėjo savo turą Vankuveryje, Kanadoje. Kartu spėjo sudalyvauti keliose JAV laidose („Saturday Night Live“, „Late Night with Conan O’Brien“ ir „The Late Show with David Letterman“). JAV šis albumas irgi buvo gerai įvertintas kritikų, o 2002 m. „Grammy“ apdovanojimuose laimėjo apdovanojimą kaip geriausias alternatyvios muzikos albumas (angl. Best Alternative Music Album).

A Rush of Blood to the Head[taisyti | redaguoti kodą]

„Coldplay“ grįžo į studiją 2001 m. spalį ir pradėjo dirbti su savo antruoju albumu. Prodiuseris vėl buvo Kenas Nelsonas. Jų didžiai laukiamas albumas Rush of Blood to the Head buvo išleistas 2002 metais, rugpjūtį. Jų pirmoji daina Politik buvo parašyta po rugsėjo 11 išpuolių. Iš šio albumo kilo keletas garsių singlų: In My Place, The Scientist ir baladė Clocks.

„Coldplay“ koncertavo daugiau negu metus – nuo 2002 m. birželio iki 2003 m. spalio ir aplankė penkis žemynus. Jie taip pat sudalyvavo „Glastonburio“, „V2003“ ir „Rock Werchter“ festivaliuose. Su gerais vaizdo efektais „Coldplay“ koncertai priminė U2 „Elevation“ turo koncertus. Grupė išleido savo koncertų vaizdo įrašų, o vieno koncerto įraše netgi buvo nauja jų daina Moses.

2003 m. gruodį „Rolling Stones“ žurnalo skaitytojai grupę išrinko kaip geriausią metų grupę. Netrukus grupė išleido grupės The Pretenders garsios dainos 2000 miles koverį, kurį galėjo atsisiųsti iš grupės svetainės. Daina buvo dažniausiai sunčiama daina Jungtinėje Karalystėje. Visos lėšos buvo skirtos organizacijai Future Forests ir Stop Handgun Violence kampanijai. A Rush of Blood to the Head pelnė du apdovanojimus 2003 Grammy apdovanojimuose, o 2004 m. apdovanojimuose jų daina „Clocks“ gavo metų įrašo apdovanojimą (angl. Record of the Year). Pagal 2003 m. „Rolling Stones“ žurnalo numerį, „Coldplay“ albumas pateko į top 500-tuką geriausių albumų, kuriame užėmė 473-ią vietą.

X&Y[taisyti | redaguoti kodą]

2004 metus „Coldplay“ pradėjo ramiai – koncertai nebuvo rengiami, nes grupė ilsėjosi po savo praėjusių turų ir buvo dirbama prie trečiojo albumo. Guy Berrymanas sakė, kad įkvėpimo savo muzikai jie sėmėsi klausydamiesi Bowie, Eno, Pink Floyd, Depeche Mode, Kate Bush, Kraftwerk ir U2. Gegužę grupė savo svetainėje paskelbė vieną savo naująją dainą ir vaizdo klipą, taip norėdami atšvęsti Martino vaiko gimimą.

Jų albumas X&Y buvo išeistas 2005, balandžio 6 Jungtinėje Karalystėje. Buvo parduota 7,3 milijono albumo kopijų ir tais pačiais metais jis buvo pripažintas geriausiu parduodamu metų albumu. Tik pasirodęs albumas iškart pakilo į pirmą vietą 22-jų šalių topuose. Singlas Speed of sound balandžio 18 jau grojo radijose ir jį buvo galima nusipirkti internetinėse parduotuvėse, CD buvo išleistas gegužės 23. Albumas debiutavo pirmosiose pozicijose 22 šalių topuose ir Jungtinėje Karalystėje buvo trečias albumas, kuris buvo parduodamas taip greitai. Tais pačiais metais buvo išleisti du singlai: Fix you rugsėjį ir Talk gruodį. 2007 metų gegužę buvo išleistas singlas The Hardest PartJungtinės Karalystės ribų. Nepaisant didelės komercinės sekmės, kritikų nuomonė nebuvo vieninga: laikraščio New York Times kritikas Jonas Parelesas juos apibūdino kaip „nepakenčiamiausią šio dešimtmečio grupę“.

Nuo 2005 m. birželio iki 2006 m. liepos „Coldplay“ koncertavo ture „Twisted Logic“, sudalyvavo Coachellos, Glastonburio ir „Austin City Limits“ muzikos festivaliuose.

Viva la Vida or Death and All His Friends[taisyti | redaguoti kodą]

2006 m. spalio mėn. „Coldplay“ pradėjo įrašinėti savo ketvirtąjį studijinį albumą, Viva la Vida or Death and All His Friends su pripažintu prodiuseriu Brian Eno. Antrasis albumo singlas Viva La Vida susilaukė milžiniško populiarumo visame pasaulyje ir tapo numeris vienas tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek JAV. Albumas parduotas daugiau nei 10 mln. kopijų tiražu visame pasaulyje ir pripažintas, kaip vienu geriausiu grupės darbų.

Mylo Xyloto[taisyti | redaguoti kodą]

„Mylo Xyloto“ albumo viršelis

Anksčiau, tų pačių metų sausio 13 d., interviu žurnalui „Clash“ metu, „Coldplay“ užsiminė apie dvi naujas dainas „Princess of China“ ir „Every Teardrop Is a Waterfall“, kurios bus įtrauktos į naująjį albumą.[3] Vėliau, gegužės 31 d. grupė dainą Every Teardrop Is a Waterfall įrašė kaip singlą, o albumą nusprendė pavadinti Mylo Xyloto. Rugsėjo 12 d. pasirodė dar vienas singlas – Paradise.

2011 m. spalio 24 d. pasirodė naujas grupės albumas – „Mylo Xyloto“. Didžiojoje Britanijoje per debiutinę savaitę buvo parduotos 208 343 albumo kopijos. JAV per pirmąją savaite albumas buvo parduotas 447 000 tiražu ir debiutavo pirmoje vietoje. Iki 2011 m. pabaigos parduota 3,5 mln. albumo kopijų. Antrasis albumo singlas Paradise, tapo pasiekė pirmąsias topų vietas Didžiojoje Britanijoje. Kiek vėliau grupė išleido singlus Charlie Brown ir Princess Of China, kurį įrašė su dainininke Rihanna. Paskutiniu albumo singlu tapo Hurts Like Heaven, kurio video klipas paremtas pačios grupės nariu sukurtu komiksu, kuris elektroniniu bei popieriniu formatu išleistas 2013 m. balandį. Per metus nuo albumo pasirodymo, buvo parduota daugiau 5 330 000 jo kopijų visame pasaulyje.

2012 m. lapkričio 19 d. „Coldplay“ išleido koncertą-filmą pavadinimu „Coldplay Live 2012“, kuris nufilmuotas Paryžiuje ir Montrealyje. Šis filmas tų pačių metų lapkričio 13 d. parodytas viso pasaulio kino teatruose.

Ghost Stories[taisyti | redaguoti kodą]

2014 m. pasirodė pranešimas, kad grupė gegužės 19 d. išleis savo šeštąjį studijinį albumą pavadinimu „Ghost Stories“. Kovo 3 d. išleistas pirmasis albumo singlas „Magic“, kuris pateko į „UK Top 10“. Šis kurinys buvo gerokai lėtesnis ir ne toks triukšmingas, kaip dauguma ankstesnio albumo kurinių. „Ghost Stories“ albumas yra įkvėptas grupės lyderio Chriso Martino ir aktorės Gwyneth Paltrow skyrybų. Albumas kritikų ir muzikos fanų įvertintas daugiausia teigiamai, nors ir nesukūrė naujos muzikinės revoliucijos. Didžiausiu albumo hitu tapo singlas „A Sky Full Of Stars“. Iki metų pabaigos buvo parduotą daugiau nei 3 mln. albumo kopijų.

Albumų pardavimai[taisyti | redaguoti kodą]

Metai Albumas Pardavimai pasaulyje Vieta tope
JK
Jungtinė Karalystė
JAV
Jungtinės Amerikos Valstijos
Italija
Italija
Prancūzija
Prancūzija
Australija
Australija
Švedija
Švedija
Austrija
Austrija
Norvegija
Norvegija
Danija
Danija
2000 Parachutes 10 mln. albumų 1 51 11 31 2 20 41 1 29
2002 A Rush of Blood to the Head 15 mln. albumų 1 5 1 4 1 5 10 1 1
2005 X&Y 14 mln. albumų 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2008 Viva la Vida or Death and All His Friends 10 mln. albumų 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2011 Mylo Xyloto 8 mln. albumų 1 1 1 1 1 1 2 1 2
2014 Ghost Stories 3.3 mln. albumų 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. Deusner, Stephen M. (1 June 2009). "Coldplay: LeftRightLeftRightLeft | Album Reviews." Pitchfork. Nuoroda tikrinta 11 September 2011.
  2. Dowling, Stephen. "Entertainment | Are we in Britpop's second wave?", BBC News, 19 August 2005. Nuoroda tikrinta 11 September 2011.
  3. Clash. „Coldplay“ album update

Vikiteka