Bukasnukis ryklys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Carcharhinus leucas

Bukasnukis ryklys (Carcharhinus leucas)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Kremzlinės žuvys
( Chondrichthyes)
Antbūris: Rykliai
( Selachomorpha)
Būrys: Katrykliai
( Carcharhiniformes)
Šeima: Pilkieji rykliai
( Carcharhinidae)
Gentis: Pilkieji rykliai (gentis)
( Carcharhinus)
Rūšis: Bukasnukis ryklys
( Carcharhinus leucas)
Paplitimas
Paplitimas

Bukasnukis ryklys arba jautinis ryklys (Carcharhinus leucas) – ryklių rūšis, priklausanti pilkųjų ryklių (Carcharhinidae) šeimai. Tai viena iš kelių kremzlinių žuvų rūšių, gyvenanti ir gėlavandeniuose vandens telkiniuose.

Bukasnukiai rykliai paplitę daugelyje tropinių jūrų pakrančių, lagūnų, užutėkių. Paprastai laikosi ne didesniame nei 30 m gylyje. Šie rykliai dažnai įplaukia ir į didesnes tropines upes – Zambezę, Amazonę, Brisbeną, GangoBramaputros deltą, Misisipę.[1] Bukasnukiai rykliai gyvena gėlavandeniame Nikaragvos ežere, kurį pasiekia 200 km ilgio San Chuano upe (pakeliui įveikdami slenksčius). Amazonėje bukasnukis ryklys užfiksuotas ties Ikitosu (4000 km aukštyn upe).

Suaugęs bukasnukis ryklys gali siekti 3,5 m ilgį ir sverti iki 318 kg. Patelės didesnės už patinus. Užpakalinis pelekas ilgesnis ir žemesnis nei kitų stambių ryklių. Veda 4-10 jauniklių, kurie gimę yra ~70 cm ilgio.

Bukasnukiai rykliai maitinasi žuvimis, kitais rykliais (tarp jų ir savo rūšies), vėžliais, delfinais, vėžiagyviais, paukščiais, sausumos žinduoliais. Medžioja dažniausiai pavieniui. Šie rykliai yra itin agresyvūs ir griebia bet kokią potencialią auką. Dėl savo agresyvumo ir gyvenimo greta sausumos, bukasnukiai rykliai yra vieni dažniausiai žmones užpuolančių ryklių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. MAŽEIKA, Vilius. Iš jūros į ežerus ir upes. Kaunas: Smaltija, 1998, 5 p. ISBN 9986-708-28-1.