Bauliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bauliai
Gyventojų skaičius 3,9 mln.
Populiacija šalyse Dramblio Kaulo Kranto vėliava Dramblio Kaulo Krantas
Kalba (-os) baulių, prancūzų
Religijos vietiniai tikėjimai, krikščionybė, islamas
Giminingos etninės grupės kiti akanai: anji, čokosi, nzemai, ahantai ir kt.
Vikiteka: Bauliai

Bauliai (Baoulé) – Vakarų Afrikos tauta, priklausanti akanų grupei, gyvenanti daugiausia Dramblio Kaulo Krante, ypač šalies centrinėje dalyje, tarp Komoės ir Bandamos upių. Sudaro 23 % šalies gyventojų. Populiacija – beveik 4 mln. žmonių. Dažnai su giminingais anjais laikomi viena tauta. Skirstosi į daug smulkių genčių. Vartoja baulių kalbą, priklausančią Nigerio-Kongo kalbų šeimai, kva kalbų grupei.

Baulių kaukė

Bauliai susidarė iš akanų genčių, atsikėlusių iš Ganos. XVIII a. bauliai buvo sukūrę savo genčių sąjungą, priešinosi prancūzų vykdytai kolonizacijai[1].

Verčiasi daugiausia žemdirbyste (jamsai, kolokazija, manijokas, bananai, sorgai ir kt.), dirba kaučiuko, kakavos, aliejinių palmių, cukranendrių plantacijose. Paplitę medžio raižybos amatai (ypač kaukių gamyba). Turi gausų tautosakos paveldą. Išpažįsta daugiausia vietinius tikėjimus, apie trečdalis baulių yra krikščionys (katalikai, protestantai), yra musulmonų (sunitų).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bauliai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002