Ga (tauta)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Ga ()
Gyventojų skaičius 600 tūkst.
Populiacija šalyse Gana: ~600 tūkst.
Kalba (-os) ga
Religijos Akanų religija, katalikybė
Giminingos etninės grupės efutu, dangme

Ga (savivardis – ) – tauta, gyvenanti Vakarų Afrikoje, Aukso krante (dabartinės Ganos teritorijoje), aplink Akros miestą. Jų sukurta valstybė irgi vadinosi Ga (arba Nkran). Jų sostinė buvo dabartinė Akra.

Ga kalba ga kalba, kuri priklauso Nigerio – Kongo kalbinei šeimai, Kva kalboms. Tačiau nėra gimininga akanų kalboms.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akanų valstybė:
Ga / Nkran
Šalis Akros regionas
Tautos ga
Laikotarpis nuo 1510 m.
Miestai Akra
Valdovai Ga mantse

Ga tautos istorija yra neatsiejamai susijusi su Ga (Akros) valstybe, egzistavusia Aukso kranto pajūryje nuo XV a.

Nkran valstybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spėjama, kad ga galėjo būti senieji Ganos pakrantės gyventojai. Jie įkūrė Akros miestą, kurį vadino Nkran, kas reiškė rudosios skruzdėlės. Aplink šį miestą konsolidavosi ga tautos valstybė. Į vakarus nuo jos buvo giminingos efutu tautos valstybėlė.

Nuo XV a. Nkran tapo vienu svarbiausių taškų Aukso krante europiečiams. Įvairios Europos valstybės, pradedant portugalais, čia pastatė daugybę fortų. Ga iš to tik pelnėsi, kadangi galėjo vystyti pelningą prekybą vergais, palmių aliejumi, auksu.

Istorija nuo XVIII a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a. šiaurėje stiprėjant Ašanti valstybei, ga iš pradžių tai nedarė didelio poveikio. Tačiau šalį siaubė Akvamu, vėliau Akimas, kurie įgijo hegemoniją šiame pajūryje. Vėliau, Fante užkariavus kaimyninę Efutu, ga pradėjo karus su jais. Taip jie sudarė sąjungą su Ašančiais. 1811 m. jie iš dalies laimėjo Ga-fante karą. Jų sąjungininkai buvo olandai.

Britanijai ir Olandijai pasirašius sutartį dėl įtakos Aukso krante, šios dvi šalys susikeitė kai kuriomis kolonijomis. Tuo būdu Akros tvirtovės atiteko britams, ir britai čia perkėlė savo administraciją iš Keip Kosto. Ga tuo buvo nepatenkinti. Buvo sukurta ga giminingų tautų konfederacija, kuri egzistavo vienu metu kaip ir Fante konfederacija.

XIX a. pabaigoje Akra ir visos Ga teritorijos atiteko Britanijai ir tapo Aukso kranto kolonijos dalimi.

Ga kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ga tradicinė kultūra mažai skiriasi nuo kitų Aukso kranto tautų kultūrų. Kaip ir dauguma kitų Vakarų Afrikos tautų, fante augina žemės ūkio kultūras, tokias kaip jamsas, manijokas, kukurūzai. Taip pat verčiasi žuvininkyste, senovėje prekyba buvo vienas svarbiausių užsiėmimų.

Pasaulyje yra plačiai žinomas ga paprotys, sumišęs su vakarų įtaka, laidoti įvairios formos karstuose, kurie turi priminti velionio charakterį. Karstai gali būti daromi automobilių, pieštukų, gyvūnų, butelių ir įvairių kitų formų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]