Bartholomeus Spranger

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bartolomėjaus Sprangerio „Autoportretas“ (apie 1580-85, Meno istorijos muziejus Vienoje)

Bartolomėjus Sprangeris (ol. Bartholomeus Spranger, vok. Bartholomäus Spranger, 1546 m. kovo 21 d., Antverpenas1611 m. rugpjūtis, Praha) – XVI a. flamandų tapytojas ir grafikas. Šiaurės manierizmo atstovas. Jo tapybos darbams būdingas nuogų figūrų sudėtingomis pozomis vaizdavimas. Paveikslai dažniausiai alegoriniai, antikiniais motyvais. Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose yra jo paveikslas „Šv. Uršulė su kankinėmis“ (nuolatinėje ekspozicijoje Radvilų rūmuose).[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bartolomėjus Sprangeris gimė 1546 m. kovo 21 d., Antverpene. Iš pradžių mokėsi pas Antverpeno dailininkus Jan Mandijn (1557-1559) ir Cornelis van Dalem (1560-1564). Po to trumpai dirbo Paryžiuje ir Lione. Paryžiuje dirbo su Francesco Primaticcio ir Niccolo dell’Abbate. 1565 m. atvyko į Italiją. Dirbo Parmos S. Maria della Steccata bažnyčioje, kur jo stilius buvo lemiamai paveiktas Antonio da Correggio ir Parmigianino kūrybos. 1566 m. apsistojo Romoje, buvo Taddeo Zuccari pagalbininku. Jį protegavo Giulio Clovio. 1567 m. Sprangeris jau gaudavo užsakymų iš kardinolo Alessandro Farnese. 1570 m. popiežius Pijus V priėmė jį į Vatikano dailininkus. 1575 m. Šv. Romos imperatorius Maksimilijonas II išsikvietė Sprangerį į Vieną. Vėliau dailininkas persikraustė į Maksimilijono įpėdinio imperatoriaus Rudolfo II dvarą Prahoje, kur buvo paskirtas oficialiu dvaro dailininku 1581 m.

Imperatorius labai mėgo Sprangerio kūryba. Sakoma, kad dailininko dirbtuvės buvo visai netoli Rudolfo II apartamentų. Sprangeris tapo viena dvaro įžymybių. Prahoje 1582 m. buvo apvesdintas su iš pasiturinčios giminės kilusia Christina Muller. Aegidius Sadeler ir Hendrik Goltzius graviūros pagal Sprangerio paveikslus išpopuliarino dailininką Europoje. 1602 m. jis lankėsi Nyderlanduose. Jo vėlyvojo manierizmo įtaka pasireiškė Harlemo ir Utrechto dailininkų kūryboje. Sprangeris mirė 1611 m. rugpjūtį Prahoje tuometinės politinės ir karų suirutės metu. Didžiausia Sprangerio darbų kolekcija sukaupta Vienos Meno istorijos muziejuje.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]