Baldžius (profesija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Baldžiaus dirbtuvė

Baldžius (angl. cabinetmaker, rus. краснодеревщик) – specialistas, gaminantis ir taisantis baldus ir medžio gaminius, naudojantis rankinio ir mechanizuoto medienos apdirbimo priemones.

Baldžiaus darbas susįjęs su medienos rūšių, savybių ir ydų, jos džiovinimo bei sandėliavimo taisyklių žinojimu. Darbe naudoja įvairias apdailos medžiagas, furnitūrą, pusgaminius. Dirba baldų gamybos, statybos, medžio apdirbimo įmonėse, restauravimo dirbtuvėse.

Darbo aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baldžiaus darbas susijęs su gaminių, plokščių ir medinių paviršių faneravimo, baldų taisymo ir restauravimo, apmušimo technologijų žinojimu. Baldžius gali mokėti pašalinti minkštų, sekcijinių bei grotelinių baldų gamybos defektus, remontuoti ir restauruoti baldus, įvertinti gaminių kokybę.

Baldžius naudojasi darbo brėžiniais, piešia nesudėtingus staliaus dirbinių eskizus. Maketuoja baldus, gamina staklėmis arba rankinėmis darbo priemonėmis dirbinius ir baldus iš masyvios medienos ar plokščių, darbe derina įvairias baldų gamybos technologijas (klijavimą, faneravimą, minkštųjų elementų gamybą). Jis pasižymi baldų dalių kontūrus ant medienos, išpjauna arba ištekina formas, paruošia sujungti detales. Suklijuoja, presuoja ruošinį, sujungia atskiras detales įvairių tvirtinimo detalių pagalba. Gaminį faneruoja, blizgina, įstato įtvarus, lankstus ir kitas reikiamas detales.

Giminiškos profesijos: stalius, dailiųjų medžio dirbinių gamintojas, baldų ir medienos gamybos technologas, medienos gaminių dizaineris ir technologas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baldų gaminimu užsiėmė amatininkai staliai. Meniškus baldus iki pramonės perversmo Europoje galėjo įsigyti tik turtingųjų klasių atstovai. Baldai buvo neatsiejama puošnių interjerų dalimi. Dažniausiai buityje buvo naudojami tik reikalingiausi baldai.

1579 m. Vilniaus amatininkai gavo karaliaus Stepono Batoro privilegiją steigti stalių cechus ir leidimą jo nariams gaminti ir prekiauti Vilniaus turguje įvairiais stalių gaminiais ir baldais: langų rėmais, stalais, kėdėmis, spintomis. Nemažai bažnytinių baldų gamino jėzuitų vienuolyno baldžiai. 1672 m. įkurtas pirmasis stalių cechas Kaune. 1752 m. įregistruotas baldžių cechas Klaipėdoje.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]