Pereiti prie turinio

Čalukjų dinastija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Badamio Čalukjai)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Šis straipsnis yra apie Badami Čalukjų dinastiją, valdžiusią 543–753 m. Apie vėlesnes dinastijos atšakas žiūrėti straipsnius Rytų Čalukjai ir Vakarų Čalukjai

Karnatakos istorija
Karnatakos priešistorė
Satavahanai
Kadambai, Gangai, Alupai
Čalukjų dinastija
Raštrakutų dinastija
Vakarų Čalukjų dinastija
Pietų Kalačuriai
Hoišalos imperija
Dekano sultonatai, Vidžajanagaros imperija
Maisoras
Karnataka

Čalukjų dinastija (Kanadų kalba: ಚಾಲುಕ್ಯರು) – kanadų kilmės Karnatakos dinastija Pietų Azijoje, valdžiusi 543–753 m. Didžiausio klestėjimo laikais ji kontroliavo ir Maharaštrą bei Andhrą, sukurdama Čalukjų imperiją. Tai buvo pirmoji didelė imperija Indijoje po ilgo smulkių karalysčių laikmečio (nuo Satavahanų dinastijos žlugimo III a.).

Ši dinastija Karnatakoje pakeitė Kadambų dinastiją, o ją pakeitė Raštrakutų dinastija. Jos sostinė buvo Badamis (Vatapis), dėl to ši dinastija dar vadinama Badamio Čalukjais.

Badamio Čalukjų teritorijos

Silpstant Kadambų valstybei, vienas iš vasalų, Pulakesis, įsitvirtino Badamio mieste, kur sukūrė savo karalystę. Tai buvo dinastijos pradžia. Valdant jo įpėdiniams, ypač Pulakesiui II (609–642), kuris galutinai sužlugdė Kadambas ir išplėtė savo teritoriją iš Badamio į pietus, iki tamilų sričių (Palavų karalystės), šiaurėje sustabdė Haršos imperijos ekspansiją, o vėliau užėmė Andhrą, valdytą Višnukundinų dinastijos. Tokiu būdu buvo sukurta galinga imperija. Pulakesis laikomas vienų didžiųjų Indijos valdovų.

Po neilgo tarpuvaldžio Čalukjos tęsė klestėjimą. VIII a. vudryje jiems net pavyko laikinai užimti tamilų Palavų sostinę. Tačiau labai netrukus po to, dinastija Karnatakoje buvo nuversta naujos, raštrakutų, dinastijos.

Kultūros pasiekimai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čalukjų imperijoje formavosi ir klestėjo kanadų identitetas, susiformavo ankstyvoji literatūra kanadų kalba, parašyti žymiausi kūriniai.

Taip pat čia susiformavo labai savitas architektūros stilius, vadinamas vesara. Jam buvo būdinga maišyti šiaurės Indijos architektūros tradicijas (nagara) ir tamilų architektūros stilių (dravida). Imperijoje buvo pastatyta pasaulio kultūros paveldo šventykla Pattadakal, kiti šedevrai.

  • Pulakesi I (543–566)
  • Kirtivarman I (566–597)
  • Mangalesa (597–609)
  • Pulakesi II (609–642)
  • Vikramaditya I (655–680)
  • Vinayaditya (680–696)
  • Vijayaditya (696–733)
  • Vikramaditya II (733–746)
  • Kirtivarman II (746–753)

Pulakesi II užkariavus Andhrą, joje ilgainiui susifomavo maža karalystė Vengi, kurią valdė Čalukjų atšaka. Šie Čalukjai vadinami Rytų Čalukjais, ir jie nebuvo užkariauti Raštrakutų, o vėliau sukūrė galingą telugu imperiją, valdžiusią iki XI a.

Tuo tarpu Karnatakoje X a. nusilpus Raštrakutų imperijai, Čalukjai vėl atgimė (kaip Vakarų Čalukjų dinastija) ir valdė ją iki XII a.Didžiausios viduriniosios Indijos karalystės
Amžius: Šiaurės vakarai Šiaurės rytai Vidurio Indija Pietų Indija

 III a. pr. m. e.
 II a. pr. m. e.
 I a. pr. m. e.
 I a.


 II a.
 III a.
 IV a.
 V a.
 VI a.
 VII a.
 VIII a.
 IX a.
 X a.
 XI a.
 XII a.