Bačka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Voivodinos regionai:
Bačka / Бачка
Šalis Serbija, Vengrija
Tautos mišrus
Miestai Bačas, Novi Sad

Bačka (serb. Бачка / Bačka, veng. Bácska, rus. Бачка) – vienas keturių Voivodinos regionų, esantis tarp Baranjos vakaruose ir Banato rytuose. Beveik visas patenka į dabartinės Serbijos teritoriją, tačiau šiauriausia dalis yra Vengrijoje.

Geografiškai yra Panonijos lygumoje tarp Dunojaus ir Tisos. Pavadinimas Bačka yra slaviškos kilmės ir reiškia „kraštas prie Bačo miesto“. Bačkoje gyvena kiek daugiau nei 1 mln. gyventojų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki Nuo X a. iki 1919 m. su tam tikrais valstybingumo periodais buvo Vengrijos, nuo 1919 m. Vengrijos ir Serbijos dalis. Mažas negyvenamas gabaliukas kairiajame Dunojaus krante, priklausęs Kroatijai, nuo 1991 m. yra valdomas Serbijos ir tebėra ginčytina teritorija. Didžioji Bačkos dalis yra dabartiniame Serbijos Vojevodinos regione. Vojevodinos sostinė Novi Sadas yra ant ribos tarp Bačkos ir Sremo regionų.

Dirvos derlingos, dalis užliejama vienos ir kitos upės. Iki turkų karų pabaigos teritorija buvo pelkėta. Vėliau austrų valdžia čia įkurdino vokiečių, vengrų, serbų ir slovakų kolonistus, žemės buvo numelioruotos.