Antanas Kliauga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai.
   Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Antanas Kliauga
Gimė 1897 m. birželio 1 d.
Rusija Vilkoliai, Pandėlio seniūnija
Mirė 1991 m. (~94 metai)
Lietuva
Veikla dailininkas, tapytojas,
Vikiteka Antanas Kliauga

Antanas Kliáuga (1897 m. birželio 1 d. – 1991 m.) – lietuvių dailininkas-primityvistas, kaimo naivios tapybos atstovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antanas Kliauga gimė Vilkolių kaime (dab. Rokiškio r. sav.). Nuo 1919 m. spalio mėnesio iki 1922 m. tarnavo armijoje, dalyvavo mūšiuose su Lenkijos armija ir bermontininkais. Po karo ėmė ūkininkauti Sipelių kaime. Vėliau dirbo kolūkyje. Tapęs pensininku, ėmėsi tapybos.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kliauga pradėjo tapyti 1980-aisiais metais, savamoksliškai, neturėdamas meninio išsilavinimo. Tapydamas ant kartono buitiniais aliejiniais dažais, kurių spalvų pasirinkimas buvo apribotas kaimo parduotuvės asortimento, jis tokiu būdu susideda savitą pastovią gamą, kurioje pirmauja žydra ir geltona spalvos, papildytos balzganais bei žalsvais atspalviais ir raudonomis detalėmis. Tai sukūrė skurdžią ir atpažįstamą paletę, atitikančią kaimo namų dažymą, o kažkada ir diktuojančią motyvus, kaip antai beveik kiekviename paveiksle esantys upė arba ežeras.

Įprastas jo darbų formatas retai viršija 50 cm aukštį ir 80 cm plotį. Daugumos jo paveikslų temos yra batalinės scenos iš Nepriklausomybės ir Antrojo pasaulinio karų, taipogi kaimo bei gamtos peizažai.

Nors paveiksluose daug smulkmenų, šie kraštovaizdžiai dažnai neturi tikrų prototipų, atitikmenų, o greičiau apibendrina realius, atsimintus arba prifantazuotus vaizdus.

Kompozicija jungia ir buitinį, ir simbolinį elementus, pavyzdžiui, paveikslas „Knygnešiai“, kur darbo centre vyksta gyva scena, kurioje valstietė, metusi savo naščius, ranka rodo jojančiam policininkui į bėgantį knygnešį, o paršiukas, žąsys, gaidys arba išneria iš po kanopų, ar taip pat dalyvauja persekiojimuose.

Žmonių, pabūklų, pastatų braižai supaprastinti, jų proporcijos yra vaikiškai pakeistos, kad padidintos žmonių figūros įgautų simbolišką reikšmę, o namai, tankai, lėktuvai, patrankos pavirstų į ritmišką ornamentą. Kartais pagrindinė paveikslo tema paaiškinta užrašu apačioje. Tuo pačiu vietovė peizažuose paprastai priartinama prie žemėlapio stiliaus. Kartu kiekvienas paveikslas turi daug smulkmenų, detalių, sudarančių beveik geometrini ritmą, primenantį liaudies kilimų ir drabužių ornamentus bei lamstus.

Paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą Kliaugos darbai buvo parodyti 1986 m. rugsėjo mėn. Rokiškio rajono dailininkų mėgėjų parodoje Rokiško kultūros namuose. Po to jo tapybą eksponavo Rokiškio muziejus.

A. Kliauga per 11 metų – nuo 1980 m. iki 1991 m. – nutapė daugiau kaip 100 paveikslų. Iš jų 46 tapybos darbai ir 30 piešnių saugoma Rokiškio krašto muziejuje. Kiti jo darbai prisiglaudė pas pažįstamus, giminaičius ir liaudies meno mėgėjus.[1]

2019 liepos mėn. buvo atidaryta pirmoji Antano Kliaugos paroda Vilniaus Marijos ir Jurgio Šlapelių namuose-muziejuje.[2] Tais pačiais metais Rokiškio krašto muziejus išleido pirmą Kliaugos asmeninį reprodukcijų katalogą, kuriame pristatoma 70 darbų reprodukcijų iš muziejaus ir privačių rinkinių. Po katalogo išleidimo Rokiškio muziejaus puslapyje atsidarė virtuali Kliaugos darbų paroda, rodanti 27 jo darbus.

Virtuali paroda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Antanas Kliauga: tapytojas primityvistas: katalogas / Sudarytoja Dalia Kiukienė. Rokiškis: Rokiškio krašto muziejus, 2018. – 91 p. ISBN: 978–609-8189-07-0.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Nepriklausomos Lietuvos kario savanorio Antano Kliaugos tapyba [1][neveikianti nuoroda]
  2. Antano Kliaugos tapybos ir Petro Vytauto Kalpoko drožybos paroda [2]