Snukeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Angliškasis biliardas)
Jump to navigation Jump to search
Snukerio žaidėjas smūgiuoja naudodamas atraminę lazdą.

Snukeris – viena iš biliardo rūšių. Jis yra žaidžiamas ant didelio žalio gelumbe aptraukto stalo su kišenėmis kiekviename iš keturių kampų bei abiejų ilgų šoninių kraštų viduryje. Nustatyto (viso) dydžio stalo matmenys yra 3,6 m × 1,8 m. Snukeris yra žaidžiamas naudojant lazdą ir snukerio kamuoliukus: vieną baltą kamuoliuką, 15 raudonų, kurių kiekvienas yra vertas 1-o taško, bei šešis skirtingų spalvų kamuoliukus – geltoną (vertą 2-jų taškų), žalią (3 tšk.), rudą (4 tšk.), mėlyną (5 tšk.), rožinį (6 tšk.) ir juodą (7 tšk.). Snukerio partiją laimi tas žaidėjas (arba komanda), kuris (-i), baltu kamuoliuku įmušdamas (-a) raudonus ir spalvotus kamuoliukus, surenka daugiau taškų nei varžovas (-ai). Žaidėjas nugali mače, kai laimi tam tikrą partijų skaičių.

Paprastai yra laikoma, kad snukerį sugalvojo Didžiosios Britanijos kariuomenės karininkai Indijoje. Žaidimas yra ypač populiarus angliškai kalbančiose bei Britanijos tautų sandraugos šalyse. Geriausi profesionalūs žaidėjai per karjerą gauna kelis milijonus svarų sterlingų. Kinijoje susidomėjimas snukeriu yra itin didelis ir vis auga.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iliustracija iš žaidimo Trijų kamuolių, XIX a. Tiubingene, Vokietija

Snukerio kilmės ištakos siekia XIX a. antrąją pusę.[1] Biliardas buvo bene populiariausias tarp Britų armijos karininkų, tarnavusių Indijoje.[1] Snukerį Džabalpure sukūrė lordas Nevilis Fransis Ficdžeraldas Čemberlenas (1856–1944), pridėdamas kelis kamuoliukus raudonos spalvos ir vieną juodą kuris buvo naudojamas žaidžiant piramidę.

Viena versija pasakoja apie įvykius kolonijos šventėje. Kai Seras Nevilis Čemberlenas iš Devonšyro pulko žaidė snukerį su varžovu ir neįmušė kamuolio, Čemberlenas pavadino varžovą snooker. Nuo to laiko žaidimą imtą vadinti žodžiu „snukeris“, nes snooker, išvertus iš senosios anglų kalbos, reiškia nenuspėjamas.

Žaidimas išpopuliarėjo XIX a. pabaigoje ir XX a. 1927 m. įvyko pirmasis Pasaulio snukerio čempionatas. Jį surengė Džo Deivisas (Joe Davis), profesionalus biliardo ir snukerio žaidėjas, prisidėjęs prie snukerio išpopuliarėjimo.[1]

Džo Deivisas laimėjo visus čempionatus iki 1946 m., kai baigė karjerą. Žaidimo populiarumas sumenko.[2][3] Tačiau tai pasikeitė, kai 1969 m. BBC transliavo snukerio turnyrą Pot Black.[3][4][5] Snukeris tuo metu tapo antru pagal populiarumą televizijos reginiu, rodomu per BBC2 kanalą.[6]

Susidomėjimas snukeriu JK tapo toks didelis, kad visas 1978 m. pasaulio snukerio čempionatas buvo rodomas tiesiogiai. Nuo 1977 m. buvo įrengta nauja apšvietimo sistema, leidžianti žaidėjams geriau matyti stalą. Kitais metais Aubrey Singer susitarė pateikti pasaulio čempionato informaciją, rodant valandos trukmės snukerio laidas per 16 dienų, kol vyko čempionatas. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje žaidimas išliko populiarus televizijoje 30 metų. Vėliau turnyrų sumažėjo.

Žaidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Snukerio stalas su kamuoliais prasidedant partijai

Žaidžiant snukerį skaičiuojami abiejų žaidėjų taškai. Pagrindinis žaidimo tikslas – žaidimui pasibaigus turėti daugiau taškų už priešininką. Taškai pelnomi teisingai įmušus kamuolius arba priešininkui padarius klaidą.

Pradžioje ant stalo tam tikrose vietose išdėstomi 22 kamuoliai. 15 iš jų paprasti (raudoni), 6 spalvoti: geltonas, žalias, rudas, mėlynas, rožinis, juodas ir vienas baltas. Muštuku (baltu kamuoliu), kaip ir biliarde, mušami kiti kamuoliai. Kiekvienas kamuolys turi savo vertę (neskaitant muštuko):

 • raudonas vertas 1 taško
 • geltonas – 2
 • žalias – 3
 • rudas – 4
 • mėlynas – 5
 • rožinis – 6
 • juodas – 7

Teisingai įmušus kamuolį, žaidėjas gauna tiek taškų, kiek vertas įmuštas kamuolys. Kamuoliai mušami tam tikra tvarka. Pradžioje žaidėjas privalo įmušti raudoną rutulį (vad. tikslo rutulys). Jei įmuša jį, gali mušti bet kurį spalvotą kamuolį (raudono nebegali). Įmušus spalvotą kamuolį, jis išimamas ir vėl pastatomas į jam skirtą pradinę vietą (raudoni rutuliai neišimami). Įmušęs spalvotą, žaidėjas vėl privalo mušti raudoną.

Žaidėjui nepataikius rutulio į tikslą, ėjimas pereina priešininkui ir šis privalo mušti raudoną rutulį, nepriklausomai nuo to kokį paskutinį įmušė kitas priešininkas. Taip žaidžiama iki tol, kol ant stalo nebelieka raudonų rutulių. Sumušus raudonus, mušami vienspalviai rutuliai jų vertės didėjimo tvarka (pirma mušamas geltonas, žalias ir t. t., paskutinis juodas). Kai ant stalo nebelieka raudonų rutulių, spalvoti rutuliai jau nebeišimami (išskyrus tuos atvejus, kai įkrenta suklydus).

Žaidimas pasibaigia, kai ant stalo nebelieka rutulių (atliekamas kliuivensas) arba varžovas pripažįsta pralaimėjęs partiją.

Už padarytą klaidą žaidėjas yra baudžiamas. Jo priešininkas gauną tam tikrą taškų skaičių ir jam atitenka ėjimas. Klaidos:

 1. Jei baltu rutuliu pirmu lietimu nepaliečiamas tikslo rutulys arba įkrenta ne tikslo rutulys. Tokiu atveju priešininkas gauna tiek taškų, kiek vertas pirmas paliestas rutulys arba įkritęs rutulys, tačiau ne mažiau kaip 4. Pvz., jei žaidėjui reikia įmušti juodą rutulį(tai jo tikslo rutulys), bet jei netyčia jis pirmiau paliečia mėlyną, padaroma klaida ir jo priešininkas gauna mėlyno rutulio vertės taškų skaičių, t. y. 5 ir gauna ėjimą.
 2. Jei neliečiamas joks rutulys. Šiuo atveju priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių bei ne mažiau kaip 4.
 3. Jei įkrenta baltas rutulys. Priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių, ne mažesnį kaip 4, stato rutulį namų zonoje ir gauna ėjimą.

Pažymėtina, kad suklydus, per anksti įkritus juodam rutuliui, priešingai negu biliarde, niekas nepralaimi ir žaidimas tęsiamas, tik priešininkas gauna 7 taškus už klaidą.

Didžiausia surinkta taškų suma yra 147. Ji gaunama panaudojus visus raudonus kamuolius, po kiekvieno iš jų įmušant juodą, o tada sumušant likusius kamuolius eilės tvarka.

Valdyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu reitinginius snukerio turnyrus ir jo plėtojimą kontroliuoja Pasaulio biliardo ir snukerio asociacija, kurios būstinė yra Bristolyje, Anglijoje (JK). Organizacija turi filialą ir Pekine, Kinijos sostinėje.

Turnyrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu reitinginių turnyrų yra 18:

Pasaulio čempionatas yra žaidžiamas Šefilde nuo 1927 m. Čempionatas nevyko per Antrąjį pasaulinį karą taip pat nuo 1958 m. iki 1963 m.

Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuose gaunami taškai, tačiau ne Pasaulio snukerio reitinge (Pagrindinio turo). Pvz.,: Betfred lyga turnyrai. Juose gali dalyvauti ir Pagrindinio turo žaidėjai. Dažniausiai laimi žaidėjai iš Pagrindinio turo, pvz.,: Styvenas Hendris MBE.

Vyksta ir kiti, nereitinginiai, turnyrai, kuriuose negaunami jokie taškai:

Reitingas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Snukerio žaidėjų reitingas yra sudaromas atsižvelgiant į dvejų praėjusių sezonų rezultatus. Jis visus metus išlieka pastovus. 2009/2010 metų sezonui reitingas skaičiuotas atsižvelgiant į 2007/2008 ir 2008/2009 sezonų rezultatus. Tarkime, Ronnie O'Sullivan 2007/2008 metų sezone surinko 30000 taškų, 2008/2009 metų sezone – 20000 taškų, tad jo 2009/2010 metų sezono reitingo taškų suma yra 50000 (30000+20000). Pagal šias sumas yra išrikiuojami visi profesionalūs snukerio žaidėjai.

Reitingo lyderiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2021-22 m. sezono reitingo lyderiai:

Vardas Tautybė
Judd Trump Anglijos vėliava Anglija
Mark Williams Velso vėliava Velsas
Ronnie O'Sullivan Anglijos vėliava Anglija
Mark Selby Anglijos vėliava Anglija
Neil Robertson Australijos vėliava Australija
John Higgins Škotijos vėliava Škotija
Mark Allen Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
Kyren Wilson Anglijos vėliava Anglija
Ding Junhui Kinijos vėliava Kinija
Shaun Murphy Anglijos vėliava Anglija
David Gilbert Anglijos vėliava Anglija
Barry Hawkins Anglijos vėliava Anglija
Jack Lisowski Anglijos vėliava Anglija
Stuart Bingham Anglijos vėliava Anglija
Stephen Maguire Škotijos vėliava Škotija
Ryan Day Velso vėliava Velsas
Ali Carter Anglijos vėliava Anglija
Joe Perry Anglijos vėliava Anglija
Yan Bingtao Kinijos vėliava Kinija
Graeme Dott Škotijos vėliava Škotija
Anthony McGill Škotijos vėliava Škotija
Jimmy Robertson Anglijos vėliava Anglija
Xiao Guodong Kinijos vėliava Kinija
Lyu Haotian Kinijos vėliava Kinija
Tom Ford Anglijos vėliava Anglija
Mark King Anglijos vėliava Anglija
Li Hang Kinijos vėliava Kinija
Ricky Walden Anglijos vėliava Anglija
Gary Wilson Anglijos vėliava Anglija
Zhou Yuelong Kinijos vėliava Kinija
Martin Gould Anglijos vėliava Anglija
Mark Davis Anglijos vėliava Anglija
Matthew Selt Anglijos vėliava Anglija
Scott Donaldson Škotijos vėliava Škotija
Robert Milkins Anglijos vėliava Anglija
Thepchaiya Un-Nooh Tailando vėliava Tailandas
Noppon Saengkham Tailando vėliava Tailandas
Ben Woollaston Anglijos vėliava Anglija
Hossein Vafaei Irano vėliava Iranas
Liang Wenbo Kinijos vėliava Kinija
Martin O’Donnell Anglijos vėliava Anglija
Matthew Stevens Velso vėliava Velsas
Michael Holt Anglijos vėliava Anglija
Michael White Velso vėliava Velsas
Chris Wakelin Anglijos vėliava Anglija
Kurt Maflin Norvegijos vėliava Norvegija
Stuart Carrington Anglijos vėliava Anglija
Sunny Akani Tailando vėliava Tailandas
Yuan Sijun Kinijos vėliava Kinija
Mark Joyce Anglijos vėliava Anglija
Marco Fu Honkongo vėliava Honkongas
Ken Doherty Airijos vėliava Airija
Andrew Higginson Anglijos vėliava Anglija
Luca Brecel Belgijos vėliava Belgija
Zhao Xintong Kinijos vėliava Kinija
Robbie Williams Anglijos vėliava Anglija
Liam Highfield Anglijos vėliava Anglija
Anthony Hamilton Anglijos vėliava Anglija
Fergal O'Brien Airijos vėliava Airija
Dominic Dale Velso vėliava Velsas
Jamie Jones Velso vėliava Velsas
Lu Ning Kinijos vėliava Kinija
Gerard Greene Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
Ian Burns Anglijos vėliava Anglija
Sam Craigie Anglijos vėliava Anglija
Alexander Ursenbacher Šveicarijos vėliava Šveicarija
Tian Pengfei Kinijos vėliava Kinija
Joe O’Connor Anglijos vėliava Anglija
Duane Jones Velso vėliava Velsas
Xu Si Kinijos vėliava Kinija
Mei Xiwen Kinijos vėliava Kinija
Jimmy White Anglijos vėliava Anglija
Elliot Slessor Anglijos vėliava Anglija
Nigel Bond Anglijos vėliava Anglija
Peter Lines Anglijos vėliava Anglija
Rod Lawler Anglijos vėliava Anglija
John Astley Anglijos vėliava Anglija
Allan Taylor Anglijos vėliava Anglija
Jak Jones Velso vėliava Velsas
Elliot Slessor Anglijos vėliava Anglija
Ross Muir Škotijos vėliava Škotija
Oliver Lines Anglijos vėliava Anglija
David Grace Anglijos vėliava Anglija
Chen Zifan Kinijos vėliava Kinija
Soheil Vahedi Irano vėliava Iranas
Jordan Brown Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
Lee Walker Velso vėliava Velsas
Ashley Carty Anglijos vėliava Anglija
Lukas Kleckers Vokietijos vėliava Vokietija
Jamie Clarke Velso vėliava Velsas
Fan Zhengyi Kinijos vėliava Kinija
Simon Lichtenberg Vokietijos vėliava Vokietija
Jamie O'Neill Anglijos vėliava Anglija
Barry Pinches Anglijos vėliava Anglija
Igor Figueiredo Brazilijos vėliava Brazilija
Bai Langning Kinijos vėliava Kinija
David Lilley Anglijos vėliava Anglija
Lei Peifan Kinijos vėliava Kinija
Andy Hicks Anglijos vėliava Anglija
Fraser Patrick Škotijos vėliava Škotija
Dean Young Škotijos vėliava Škotija
Michael Judge Airijos vėliava Airija
Andrew Pagett Velso vėliava Velsas
Craig Steadman Anglijos vėliava Anglija
Louis Heathcote Anglijos vėliava Anglija
Mitchell Mann Anglijos vėliava Anglija
Hammad Miah Anglijos vėliava Anglija
Jackson Page Velso vėliava Velsas


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 1,2 Maume, Chris (1999-04-26). „Sporting Vernacular 11. Snooker“. The Independent. Suarchyvuotas originalas 2018-07-20. Nuoroda tikrinta 2007-02-25. 
 2. „Snooker win to Pulman“. The Sydney Morning Herald. 1968-03-11. p. 12. Suarchyvuotas originalas 2016-03-01. Nuoroda tikrinta 2019-09-16. 
 3. 3,0 3,1 „Full History of Snooker - WPBSA“. WPBSA. Suarchyvuotas originalas 2019-08-10. Nuoroda tikrinta 2019-09-16. 
 4. „Pot Black returns“. BBC Sport. 2005-10-27. Suarchyvuotas originalas 2006-11-17. Nuoroda tikrinta 2019-01-31. 
 5. „2008 Summer Journey - TIME“. TIME.com. 2008-06-19. Suarchyvuotas originalas 2009-08-13. Nuoroda tikrinta 2019-01-31. 
 6. Callan, Frank (15 March 2007). „Pot Black Ratings“. FCSnooker.co.uk. Suarchyvuotas originalas 2007-03-15. Nuoroda tikrinta 2017-11-13. „Surprisingly, the programme raced to second place in the BBC2 ratings“