Pereiti prie turinio

Snukeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Angliškasis biliardas)
Snukerio žaidėjas smūgiuoja naudodamas atraminę lazdą.
Markas Alenas šiuo metu yra geriausias pasaulio žaidėjas.

Snukeris – viena iš biliardo rūšių. Jis yra žaidžiamas ant didelio žalio gelumbe aptraukto stalo su kišenėmis kiekviename iš keturių kampų bei abiejų ilgų šoninių kraštų viduryje. Nustatyti stalo matmenys yra 3,6 m × 1,8 m. Snukeris yra žaidžiamas naudojant biliardo lazdą ir kamuoliukus: vieną baltą, 15 raudonų, kurių kiekvienas yra vertas 1-o taško, bei šešis skirtingų spalvų kamuoliukus – geltoną (vertą 2-jų taškų), žalią (3 tšk.), rudą (4 tšk.), mėlyną (5 tšk.), rožinį (6 tšk.) ir juodą (7 tšk.). Snukerio partiją laimi tas žaidėjas (arba komanda), kuris (-i), baltu kamuoliuku įmušdamas (-a) raudonus ir spalvotus kamuoliukus, surenka daugiau taškų nei varžovas (-ai). Žaidėjas nugali mače, kai laimi tam tikrą partijų skaičių.

Yra laikoma, kad snukerį sugalvojo Didžiosios Britanijos kariuomenės karininkai Indijoje. Žaidimas yra ypač populiarus angliškai kalbančiose bei Britanijos tautų sandraugos šalyse. Geriausi profesionalūs žaidėjai per karjerą gauna kelis milijonus svarų sterlingų. Kinijoje susidomėjimas snukeriu yra didelis ir auga.

Iliustracija iš žaidimo Trijų kamuolių, XIX a. Tiubingene, Vokietija

Snukerio kilmės ištakos siekia XIX a. antrąją pusę.[1] Biliardas buvo bene populiariausias tarp Britų armijos karininkų, tarnavusių Indijoje.[1] Snukerį Džabalpure sukūrė lordas Nevilis Fransis Ficdžeraldas Čemberlenas (1856–1944), pridėdamas kelis kamuoliukus raudonos spalvos ir vieną juodą kuris buvo naudojamas žaidžiant piramidę.

Viena versija pasakoja apie įvykius kolonijos šventėje. Kai Seras Nevilis Čemberlenas iš Devonšyro pulko žaidė snukerį su varžovu ir neįmušė kamuolio, Čemberlenas pavadino varžovą snooker. Nuo to laiko žaidimą imtą vadinti žodžiu „snukeris“, nes snooker, išvertus iš senosios anglų kalbos, reiškia nenuspėjamas.

Žaidimas išpopuliarėjo XIX a. pabaigoje ir XX a. 1927 m. įvyko pirmasis Pasaulio snukerio čempionatas. Jį surengė Džo Deivisas (Joe Davis), profesionalus biliardo ir snukerio žaidėjas, prisidėjęs prie snukerio išpopuliarėjimo.[1]

Džo Deivisas laimėjo visus čempionatus iki 1946 m., kai baigė karjerą. Žaidimo populiarumas sumenko.[2][3] Tačiau tai pasikeitė, kai 1969 m. BBC transliavo snukerio turnyrą Pot Black.[3][4][5] Snukeris tuo metu tapo antru pagal populiarumą televizijos renginiu, rodomu per BBC2 kanalą.[6]

Susidomėjimas snukeriu JK tapo toks didelis, kad visas 1978 m. pasaulio snukerio čempionatas buvo rodomas tiesiogiai. Nuo 1977 m. buvo įrengta nauja apšvietimo sistema, leidžianti žaidėjams geriau matyti stalą. Kitais metais Aubrey Singer susitarė pateikti pasaulio čempionato informaciją, rodant valandos trukmės snukerio laidas per 16 dienų, kol vyko čempionatas. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje žaidimas išliko populiarus televizijoje 30 metų. Vėliau turnyrų sumažėjo.

Devintame dešimtmetyje dominavo Steve Davis, laimėjęs 6 pasaulio čempiono titulus. Dešimtame dešimtmetyje geriausias buvo Stephen Hendry, iškovojęs 7 trofėjus. 21 amžiuje Ronnie O’Sullivan laimėjo 7 pasaulio čempiono titulus, Mark Selby tai padarė 4 kartus.

Snukerio stalas su kamuoliais prasidedant partijai

Žaidžiant snukerį skaičiuojami abiejų žaidėjų taškai. Pagrindinis žaidimo tikslas – žaidimui pasibaigus turėti daugiau taškų už priešininką. Taškai pelnomi teisingai įmušus kamuolius arba priešininkui padarius klaidą.

Pradžioje ant stalo tam tikrose vietose išdėstomi 22 kamuoliai. 15 iš jų paprasti (raudoni), 6 spalvoti: geltonas, žalias, rudas, mėlynas, rožinis, juodas ir vienas baltas. Muštuku (baltu kamuoliu), kaip ir biliarde, mušami kiti kamuoliai. Kiekvienas kamuolys turi savo vertę (neskaitant muštuko):

 • raudonas vertas 1 taško
 • geltonas – 2
 • žalias – 3
 • rudas – 4
 • mėlynas – 5
 • rožinis – 6
 • juodas – 7

Teisingai įmušus kamuolį, žaidėjas gauna tiek taškų, kiek vertas įmuštas kamuolys. Kamuoliai mušami tam tikra tvarka. Pradžioje žaidėjas privalo įmušti raudoną rutulį (vad. tikslo rutulys). Jei įmuša jį, gali mušti bet kurį spalvotą kamuolį (raudono nebegali). Įmušus spalvotą kamuolį, jis išimamas ir vėl pastatomas į jam skirtą pradinę vietą (raudoni rutuliai neišimami). Įmušęs spalvotą, žaidėjas vėl privalo mušti raudoną.

Žaidėjui nepataikius rutulio į tikslą, ėjimas pereina priešininkui ir šis privalo mušti raudoną rutulį, nepriklausomai nuo to kokį paskutinį įmušė kitas priešininkas. Taip žaidžiama iki tol, kol ant stalo nebelieka raudonų rutulių. Sumušus raudonus, mušami vienspalviai rutuliai jų vertės didėjimo tvarka (pirma mušamas geltonas, žalias ir t. t., paskutinis juodas). Kai ant stalo nebelieka raudonų rutulių, spalvoti rutuliai jau nebeišimami (išskyrus tuos atvejus, kai įkrenta suklydus).

Žaidimas pasibaigia, kai ant stalo nebelieka rutulių (atliekamas kliuivensas) arba varžovas pripažįsta pralaimėjęs partiją.

Už padarytą klaidą žaidėjas yra baudžiamas. Jo priešininkas gauną tam tikrą taškų skaičių ir jam atitenka ėjimas. Klaidos:

 1. Jei baltu rutuliu pirmu lietimu nepaliečiamas tikslo rutulys arba įkrenta ne tikslo rutulys. Tokiu atveju priešininkas gauna tiek taškų, kiek vertas pirmas paliestas rutulys arba įkritęs rutulys, tačiau ne mažiau kaip 4. Pvz., jei žaidėjui reikia įmušti juodą rutulį(tai jo tikslo rutulys), bet jei netyčia jis pirmiau paliečia mėlyną, padaroma klaida ir jo priešininkas gauna mėlyno rutulio vertės taškų skaičių, t. y. 5 ir gauna ėjimą.
 2. Jei neliečiamas joks rutulys. Šiuo atveju priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių bei ne mažiau kaip 4.
 3. Jei įkrenta baltas rutulys. Priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių, ne mažesnį kaip 4, stato rutulį namų zonoje ir gauna ėjimą.

Pažymėtina, kad suklydus, per anksti įkritus juodam rutuliui, priešingai negu biliarde, niekas nepralaimi ir žaidimas tęsiamas, tik priešininkas gauna 7 taškus už klaidą.

Didžiausia surinkta taškų suma yra 147. Ji gaunama panaudojus visus raudonus kamuolius, po kiekvieno iš jų įmušant juodą, o tada sumušant likusius kamuolius eilės tvarka.

Šiuo metu reitinginius snukerio turnyrus ir jo plėtojimą kontroliuoja Pasaulio biliardo ir snukerio asociacija, kurios būstinė yra Bristolyje, Anglijoje (JK). Organizacija turi filialą ir Pekine, Kinijos sostinėje.

Šiuo metu reitinginių turnyrų yra 17:

Pasaulio čempionatas yra žaidžiamas Šefilde nuo 1927 m. Čempionatas nevyko per Antrąjį pasaulinį karą taip pat nuo 1958 m. iki 1963 m.

Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuose gaunami taškai, tačiau ne Pasaulio snukerio reitinge (Pagrindinio turo). Pvz.,: Betfred lyga turnyrai. Juose gali dalyvauti ir Pagrindinio turo žaidėjai.

Vyksta ir kiti, nereitinginiai, turnyrai, kuriuose negaunami jokie taškai:

Įvairūs rekordai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
 • Daugiausia reitingo titulų – Ronnie O'Sullivan (41)
 • Daugiausia šimtinių serijų – Ronnie O'Sullivan (1264)
 • Daugiausia maksimumų – Ronnie O'Sullivan (15)
 • Ilgiausiai dienų Nr.1 – Mark Selby (2449)
 • Daugiausiai kartų žaista Masters turnyre ir iš eilės – John Higgins (30)[7]
 • Daugiausia pasaulio čempiono titulų – Stephen Hendry ir Ronnie O’Sullivan (po 7)
 • Daugiausiai mačų žaista iš viso – John Higgins (1871)
 • Daugiausiai mačų laimėta iš viso – John Higgins (1297)[8]
 • Dabartinis numeris vienas – Mark Allen[9]

Snukerio žaidėjų reitingas yra sudaromas atsižvelgiant į dviejų praėjusių sezonų rezultatus. Jis visus metus išlieka pastovus. 2009/2010 metų sezonui reitingas skaičiuotas atsižvelgiant į 2007/2008 ir 2008/2009 sezonų rezultatus. Tarkime, Ronnie O'Sullivan 2007/2008 metų sezone surinko 30000 taškų, 2008/2009 metų sezone – 20000 taškų, tad jo 2009/2010 metų sezono reitingo taškų suma yra 50000 (30000+20000). Pagal šias sumas yra išrikiuojami visi profesionalūs snukerio žaidėjai.

Reitingo lyderiai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Duomenys po 2023–24 m. sezono. Pateikta 20 geriausių žaidėjų. Žemiau be reitingo numerio kiti garsūs žaidėjai, praeityje buvę TOP 20 sąraše.

Vardas Tautybė
1. Mark Allen Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
2. Judd Trump Anglijos vėliava Anglija
3. Kyren Wilson Anglijos vėliava Anglija
4. Luca Brecel Belgijos vėliava Belgija
5. Ronnie O'Sullivan Anglijos vėliava Anglija
6. Mark Selby Anglijos vėliava Anglija
7. Shaun Murphy Anglijos vėliava Anglija
8. Ding Junhui Kinijos vėliava Kinija
9. Mark Williams Velso vėliava Velsas
10. Ali Carter Anglijos vėliava Anglija
11. Gary Wilson Anglijos vėliava Anglija
12. Zhang Anda Kinijos vėliava Kinija
13. Tom Ford Anglijos vėliava Anglija
14. Jak Jones Velso vėliava Velsas
15. Barry Hawkins Anglijos vėliava Anglija
16. John Higgins Škotijos vėliava Škotija
17. Robert Milkins Anglijos vėliava Anglija
18. Ryan Day Velso vėliava Velsas
19. Jack Lisowski Anglijos vėliava Anglija
20. Si Jiahui Kinijos vėliava Kinija
Graeme Dott Škotijos vėliava Škotija
Neil Robertson Australijos vėliava Australija
Stephen Maguire Škotijos vėliava Škotija
Stuart Bingham Anglijos vėliava Anglija
David Gilbert Anglijos vėliava Anglija
 1. 1,0 1,1 1,2 Maume, Chris (1999-04-26). „Sporting Vernacular 11. Snooker“. The Independent. Suarchyvuota iš originalo 2018-07-20. Nuoroda tikrinta 2007-02-25.
 2. „Snooker win to Pulman“. The Sydney Morning Herald. 1968-03-11. p. 12. Suarchyvuota iš originalo 2016-03-01. Nuoroda tikrinta 2019-09-16.
 3. 3,0 3,1 „Full History of Snooker - WPBSA“. WPBSA. Suarchyvuota iš originalo 2019-08-10. Nuoroda tikrinta 2019-09-16.
 4. „Pot Black returns“. BBC Sport. 2005-10-27. Suarchyvuota iš originalo 2006-11-17. Nuoroda tikrinta 2019-01-31.
 5. „2008 Summer Journey - TIME“. TIME.com. 2008-06-19. Suarchyvuota iš originalo 2009-08-13. Nuoroda tikrinta 2019-01-31.
 6. Callan, Frank (15 March 2007). „Pot Black Ratings“. FCSnooker.co.uk. Suarchyvuotas originalas 2007-03-15. Nuoroda tikrinta 2017-11-13. „Surprisingly, the programme raced to second place in the BBC2 ratings“
 7. „Higgins Celebrates Record Appearance“. World Snooker. 10 January 2022. Suarchyvuota iš originalo 10 January 2022. Nuoroda tikrinta 10 January 2022.
 8. CueTracker – Matches Won – All-time – Professional – Snooker Results & Statistics
 9. Lewis Bennett, 'World No. 1 Mark Allen: I have achieved one of my lifetime goals'. Belfast Telegraph, 2 May 2024. Retrieved 2 May 2024