Anechas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Anechas
pranc. Aného
Lagune in Aného.jpg
Anechas iš lagūnos pusės
Laiko juosta: (UTC+0)
Valstybė Togo vėliava Togas
Regionas Pajūrio regionas
Prefektūra Ežerų prefektūra
Gyventojų (2005) 48 000
Commons-logo.svg Vikiteka Anechas

Anechas (pranc. Aného) − Togo miestas, uostas įsikūręs Pajūrio regione; 45 km į rytus nuo Lomės. Jis yra tarp jūros ir Togo ežero.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anechas – istoriškai svarbiausia genų etninės grupės teritorija, kurioje reziduoja net trys karališkosios linijos. Manoma, kad seniausia karalystė XVII a. buvo įkurta Anecho Glidži rūmuose, ir ją įkūrė išeiviai iš ga etninės grupės vakaruose (dab. Gana). XIX a. čia atskilo Lawson ir Adžigo linijos. Visos šios trys tradicinės dinastijos vis dar oficialiai valdo Aneche.

Nuo XVII a. Anechas tapo vienu svarbiausių regiono prekybinių miestų, vykdęs prekybą su portugalais. Šiems jis buvo žinomas kaip Mažasis Popo (pagal ryčiau esantį jorubų miestą Didįjį Popo). Kuomet regione įsitvirtino Vokietijos kolonijinė imperija, jie įkūrė savo Togolando koloniją. Anechas 1886 m. tapo pirmąja jos sostine ir ja išbuvo iki 1897 m., kuomet sostinė perkelta į Lomę, kadangi Anechas patyrė kranto eroziją. Iš Vokietijos kolonijos laikų išlikę keletas žymių miesto bažnyčių.

Vėliau Anechas tapo Prancūzijos Togolendo uostu. Dėl istorinės svarbos ir architektūros 2000 m. įregistruotas kaip kandidatas tapti Pasaulio kultūros paveldu.

Miestas susideda iš trijų dalių: vakarinė dalis Anechoganas driekiasi tarp Togo ežero ir jūros. Čia gausu vietinių pirklių namų ir rūmų. Zébé yra ryčiau, ir čia koncentruojasi Vokiečių kolonijiniai pastatai. Glidži yra šiauriau, ir čia yra ne tik valdovų rūmai, bet ir koncentruojasi šventosios girios, yra vudu religijos dvasinis centras.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anecho įtraukimas į pasaulio paveldo sąrašą (pranc.)