Andrius Graičiūnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Andrius Graičiūnas
Jonas Šliūpas and Andrius Graičiūnas in 1936.jpeg
Andrius Graičiūnas ir Jonas Šliūpas 1936 metais
Gimė 1870 m. spalio 31 d.
Rusija Pajuodupė, Kupiškio valsčius, Rusijos imperija
Mirė 1952 m. rugsėjo 9 d. (81 metai)
Jungtinės Amerikos Valstijos Palatinas, JAV
Vaikai Vytautas Andrius Graičiūnas
Veikla gydytojas, JAV lietuvių bendruomenės veikėjas
Alma mater Ilinojaus universiteto Medicinos mokykla

Andrius Liucijonas Graičiūnas (1870 m. spalio 31 d. Panevėžio apskr. Kupiškio vlsč. Pajuodupėje1952 m. rugsėjo 9 d. Palatine (Čikagos priemiestis), JAV) – vienas pirmųjų JAV lietuvių gydytojų, bendruomenės veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigė Liepojos gimnaziją, mokslus tęsė Kauno kunigu seminarijoje, iš kurios buvo pašalintas. Mokėsi farmacijos, dirbo vienoje iš Maskvos vaistinių. Priklausė Maskvos lietuvių studentų draugijai. 1889 m. išvyko į JAV. Dirbo pas fermerius ir anglių kasyklose, o 1894 m. persikėlė į Čikagos 18–tą koloniją, kur įsidarbino tautiečio Ališausko vaistineje. 1900 m. baigė Ilinojaus universiteto Medicinos mokyklą ir įgijo gydytojo licenziją. Vertėsi gydytojo praktika.

Aktyviai dalyvavo tautiečių bendruomenės veikloje: kartu su Jonu Šliūpu organizavo Lietuvių mokslo draugystę ir buvo išrinktas jos sekretoriumi. Priklausė liberalios krypties Lietuvių susivienijimui Amerikoje, buvo Čikagos 36–osios kuopos steigėju ir pirmininku. Be to, dalyvavo Tėvynės mylėtoju draugijoje, Lietuvių socialistų sąjungoje, Lietuvių etninėje draugijoje, Amerikos lietuvių Rymo katalikų federacijoje ir kt. organizacijų veikloje. Jis įėjo ir į Čikagos lietuvių draugijų sąjungos valdybą. Amerikos lietuvių daktarų draugijos steigejas, 1912 m. dalyvavo jos pirmajame susirinkime.

1901 m. jo vaistinėje sušauktas „Aušros“ draugijos susirinkimas, kuriame gyd. A. L. Graičiūnas buvo išrinktas pirmininku (draugija šelpė mokslo siekusią lietuvių inteligentiją). 1917 m. gydytojo pastangomis Čikagoje buvo įsteigtas Liaudies universitetas „Žinyčia“, kuris nebuvo populiarus ir greitai užsidarė. 1894 m. buvo tarp laikraščio „Naujoji Gadynė“ steigėjų, 1921–1925 m. faktiškai redagavo žurnalą „Gydytojas“. Čikagoje suorganizavo pirmą lietuvišką vaidinimą, dainavo „Birutės“ chore. Palaikė ryšius su tėviškėnais ir rinko lėšas Liaudies namų statybai Kupiškyje, įsteigė laisvamanių kapines.

Sūnus Vytautas Andrius Graičiūnas (1898–1952) – vienas žinomiausių pasaulio vadybos mokslo pradininkų, tarpukario Lietuvos vadybos mokslo teoretikas ir praktikas.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Sveikata arba tiesus ir trumpas kelias į sveikatą: pamatinės žinios is anatomijos, fizijologijos ir hygijenos: rankvedis pradinėms mokykloms ir plačiajai liaudžiai žinynas / sutaisė dr. A.L. Graičiunas – Chicago, Ill.: turtas ir spauda „Kataliko“, 1911

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]