Pereiti prie turinio

Indinis kiaurasnapis gandras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Anastomus oscitans)
Anastomus oscitans
Indinis kreivasnapis gandras ( Anastomus oscitans )
Indinis kiaurasnapis gandras ( Anastomus oscitans )
Keoladeo nacionalniame parke Baratpure (Indija)
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Gandriniai paukščiai
( Ciconiiformes)
Šeima: Gandriniai
( Ciconiidae)
Gentis: Kiaurasnapiai gandrai
( Anastomus)
Rūšis: Indinis kiaurasnapis gandras
( Anastomus oscitans)
Binomas
Anastomus oscitans
Boddaert, 1783

Indinio kiaurasnapio gandro paplitimas

Indinis kiaurasnapis gandras (Anastomus oscitans) – gandrinių (Ciconiidae) šeimos paukštis.

Paplitimas ir biotopas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitę Indijoje, Šri Lankoje bei kai kuriose Indokinijos pusiasalio dalyse. Biotopas – pelkynai, užliejamos pievos, limanai, sūrūs ežerai, ryžių laukai.

Šiek tiek mažesnis už baltąjį gandrą. Kūno ilgis 81 cm, atstumas tarp ištiestų sparnugalių – 147–149 cm. Kūnas pilkšvai baltas, tik sparnai ir dvišakė uodega yra juodos spalvos. Rainelė tamsiai ruda. Snapas platus, geltonai pilkos spalvos (pilkas), antsnapis nėra išlinkęs (beveik tiesus), posnapis išlinkęs, su antsnapiu susiglaudžia tik snapo gale[2]. Kojos labiau rožinės (rausvo atspalvio) negu ryškiai raudonos kaip baltojo gandro. Jaunikliai rudo atspalvio.

Dieniniai paukščiai. Migrantai. Sklando pasinaudodami kylančio šilto oro srovėmis. Bendruomeniniai, peri didelėse kolonijose, kartu su kitais vandens paukščiais. Balso stygos nėra gerai išvystytos. Veisimosi metu kalena snapu. Skrisdami būriais yra labai triukšmingi. Skleidžiamas garsas primena ančių gagenimą.

Minta moliuskais, vėžiagyviais, kirmėlėmis, varliagyviais, ropliais, vabzdžiais ir žuvimis. Maisto ieško pavieniai braidydami vandenyje. Grobį suryja visą iš karto arba, pasinaudodami aštriu posnapiu, sutraiško.

Monogamai, bet yra pastebimi ir poligamijos atvejai. Veisiasi birželio – gruodžio mėnesiais, pučiant musoniniams vėjams. Lizdus krauna kolonijose kartu su kitais vandens paukščiais. Lizdas apie 100 cm skersmens. Lizdas kraunamas iš lapų, žolių, šakų. Krauna abu tėvai. Dėtyje 2 – 5 balti kiaušiniai. Inkubacija 27 – 30 dienų. Jaunikliai lizde maitinami 35 – 36 dienas.

Jauniklius medžioja varnos, indiniai dėmėtieji ereliai, varanai.

Kartos trukmė 18 metų.

  1. „Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos raudonasis sąrašas - Anastomus oscitans“. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija. anglų k.
  2. „Anastomus oscitans“. Mičigano universiteto zoologijos muziejus. anglų k.