Afladžo drėkinimo sistemos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Afladžo irigacinės sistemos)
Jump to navigation Jump to search
Afladžo drėkinimo sistemos
Pasaulio paveldo sąrašas

FalajDaris.JPG
Vieta Flag of Oman.svg Omanas
Tipas Kultūrinis
Kriterijus v
UNESCO vėliava Nuoroda (angl.) (pranc.): 1207
Regionas** Azija ir Ramusis vandenynas
Įrašymo istorija
Įrašas 2006  (30 sesija)
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Afladžo drėkinimo sistemos – senoviniai vandens kanalai Omane, Dachilijos, Šarkijos ir Batinos regionuose, UNESCO pasaulio paveldo objektas. Vandens kanalai, kurių seniausias įrengtas VI a., – drėkinimo sistemų, naudotų regione jau prieš 4500 metų, išlikęs pavyzdys. Panašios sistemos Persijoje vadintos kiarizais.

Vanduo namams ir laukams tiekiamas keleto km ilgio kanalais, vandeniui dėl gravitacijos įtakos tekant iš aukščiau esančių vandens šaltinių. Šalia kanalų buvo statomi stebėjimo bokštai jiems apsaugoti, mečetės ir kiti pastatai. Vanduo buvo skirstomas pagal taisykles, kurių seniausios išlikusios IX a. rašytiniuose šaltiniuose: pirmiausia iš srauto buvo paimamas geriamas vanduo, tada vanduo tekėdavo pro vyrų ar moterų prausyklas, tada pro patalpas mirusiųjų kūnams plauti ir, galiausiai, į sodus ir laukus. Šiuo metu Omane yra apie 3000–4500 tokių sistemų, nuo XX a. aštuntojo dešimtmečio jose naudojami mechaniniai siurbliai.

Į Pasaulio paveldo sąraša objektas įtrauktas 2006 m., iš viso penkios sistemos: al Chatmeno, al Malkio, Dariso, al Majasaro ir al Dželos.


al Chatmenas
al Malkis
Darisas
al Džela
al Majasaras
Afladžo drėkinimo sistemos (Omanas)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]