Pereiti prie turinio

Afladžo drėkinimo sistemos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Afladžo drėkinimo sistemos
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Omanas
Tipas Kultūrinis
Kriterijus v
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1207
Regionas** Azija ir Ramusis vandenynas
Įrašymo istorija
Įrašas 2006  (30 sesija)
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Afladžai (arab. فلج = falaj, daugiskaita - aflaj) – tradicinės drėkinimo sistemos, paplitusios Arabijos pusiasalyje. Panašios sistemos Persijoje vadintos kiarizais.

Omano afladžai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie senoviniai vandens kanalai Omane, Dachilijos, Šarkijos ir Batinos regionuose, – UNESCO pasaulio paveldo objektas. Vandens kanalai, kurių seniausias įrengtas VI a., – drėkinimo sistemų, naudotų regione jau prieš 4500 metų, išlikęs pavyzdys.

Vanduo namams ir laukams tiekiamas keleto km ilgio kanalais, vandeniui dėl gravitacijos įtakos tekant iš aukščiau esančių vandens šaltinių. Šalia kanalų buvo statomi stebėjimo bokštai jiems apsaugoti, mečetės ir kiti pastatai. Vanduo buvo skirstomas pagal taisykles, kurių seniausios išlikusios IX a. rašytiniuose šaltiniuose: pirmiausia iš srauto buvo paimamas geriamas vanduo, tada vanduo tekėdavo pro vyrų ar moterų prausyklas, tada pro patalpas mirusiųjų kūnams plauti ir, galiausiai, į sodus ir laukus. Šiuo metu Omane yra apie 3000–4500 tokių sistemų, nuo XX a. aštuntojo dešimtmečio jose naudojami mechaniniai siurbliai.

Į Pasaulio paveldo sąrašą objektas įtrauktas 2006 m., iš viso penkios sistemos: al Chatmeno, al Malkio, Dariso, al Majasaro ir al Dželos.

JAE afladžai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Afladžas Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kaip tradicinė irigacinių tinklų sistema bei su ja susijusios žodinės tradicijos, žinios ir įgūdžiai susiję su jų statymu, priežiūra ir efektyviu vandens paskirstymu, 2020 m. buvo įtrauktas į UNESCO nematerialiojo pasaulio paveldo sąrašą.[1]

al Chatmenas
al Malkis
Darisas
al Džela
al Majasaras
Afladžo drėkinimo sistemos (Omanas)

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]